Egzistencializmas lietuvių literatūroje


Egzistencializmas lietuvių literatūroje. V. Šekspyras. Š. Ragana. V. Mykolaitis - Putinas.


Egzistencializmas - XXa. atsiradusi filosofijos srovė, akcentuojanti individualumą, individo laisvę bei subjektyvumą, taip pat pasirinkimo ir atsakomybės svarbą žmogaus gyvenime. Literatūroje egzistencializmas gali būti suprantamas kaip žmogaus būties, jos prasmės ir galimybių apmąstymas. Nors ši srovė atsirado tik XXa., tačiau jau net XVIa. žmogui kilo apmąstymai apie gyvenimo svarbą bei prasmę: Viljamo Šekspyro filosofinio pobūdžio dramoje "Hamletas" yra keliamas visiems gerai žinomas klausimas "Būti ar nebūti?" Taip pat šios temos klausimus galima pastebėti Šatrijos Raganos apysakoje "Sename dvare" bei Vinco Mykolaičio-Putino psichologiniame romane "Altorių šėšėly". Tad kokie gi yra egzistenciniai klausimai ir kaip jie plėtojami literatūros kūriniuose?

Nuolankumas nepriimtinas V. Mykolaičio - Putino romano ,,Altorių šešėly“ herojui Liudui Vasariui, nes jis ne veiksmo ir ne praktinių gyvenimo interesų žmogus, o jautri vidinės savistabos asmenybė, lėto, neryžtingo būdo, linkęs į vidinį uždarumą, susimąstymą, turįs jautrią širdį, poetišką sielą, lakią vaizduotę, neabejotiną talentą. Gyvenime šis veikėjas ieško aukštesnės prasmės, yra jautrus gėriui, gamtos grožiui ir vidiniam sąžinės balsui, stropiai saugo save nuo moralinių aplinkos pažeidimų. Įstojęs į kunigų seminariją ir pastūmėtas patriotiškai nusiteikusių klierikų, Liudas Vasaris parašo ir išspausdina pirmuosius eilėraščius. Kūryba jam tampa svarbiu gyvenimo tikslu. Tačiau kuo toliau, tuo stipriau į poeto lyriką vis labiau ima smelktis nepasitenkinimo, vidinių sielos prieštaravimų nuotaikos.

  • Microsoft Word 14 KB
  • 2019 m.
  • Lietuvių
  • 3 puslapiai (927 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Leonidas
  • Egzistencializmas lietuvių literatūroje
    10 - 3 balsai (-ų)
Egzistencializmas lietuvių literatūroje. (2019 m. Lapkričio 05 d.). https://www.mokslobaze.lt/egzistencializmas-lietuviu-literaturoje.html Peržiūrėta 2020 m. Rugpjūčio 04 d. 02:54
×
129 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo