Egzistencinis socialinio darbo modelis


Įvadas. Egzistencializmas. Egzistencializmo filosofija. Egzistencializmo teorija socialiniame darbe. Problemų aiškinimas egzistencializmo teorijoje. Egzistencializmo principai pagal įvairius autorius. Pagrindinės egzistencinio modelio problemos. Išvados. Literatūra.


Socialinis darbas yra profesionali pagalba ieškant gyvenimo prasmės. Savo profesinėje veikloje, socialinis darbas naudoja įvairias teorijas apie žmogų bei visuomenę, kurioje jis gyvena. Kasdienė socialinio darbo veikla vienas teorijas atmeta, o kitas naudoja labiau, nes jos būna naudingesnės profesinėje veikloje. Suvokiant įvairių teorijų filosofinį pagrindą, jas sėkmingiau galima taikyti, įvertinant kritiškai arba integruojant vieną teorinį modelį į kitą.

Vienas teorinis modelis, kuris kilo iš egzistencializmo filosofijos, yra egzistencializmo socialinio darbo modelis. Šis teorinis modelis vienur naudojamas kaip savarankiška teorinė koncepcija, kitur – susiejus su humanistine teorija (Horner ir Kindred, 1996). Egzistencinis modelis šiais laikais yra labai svarbus ir reikšmingas. Tačiau, kaip teigia, kai kurie teoretikai, jog šis modelis nėra deramai išvystytas, todėl tai pritaikyti praktiškai yra sudėtinga. Visa tai skatina giliau pažvelgti į egzistencinį socialinį darbą – suprasti koks jis yra bei atsakyti į klausimą, kas trukdo egzistencialistiniam socialiniam darbui įsigalėti praktikoje (Bogdanova, 2009).

Egzistencializmo kaip atskiros filosofijos šakos pradžia yra 19a. kai buvo paskelbtas danų mąstytojo S. Kierkegaardo darbai. Vėliau egzistencializmas sėkmingai plėtojosi Vakarų Europoje. Garsiausi iš filosofų - egzistencialistų yra M.Buber, M.Heidegger, K.Jaspers F.Nietzsche.

Egzistencinis socialinio darbo modelis buvo suformuotas remiantis egzistencinės psichoterapijos idėjomis ir egzistencializmo filosofija. Taip pat šio modelio formavimuisi įtakos turėjo sociologų darbai : J. Derrida: M. Weberio ir M. Foucault G. Simmelio (Healy, 2005). Naudodamasis egzistencializmo filosofijos idėjomis egzistencinis socialinio darbo modelis iškelia žmogaus būtį, gyvenimo prasmės ir gyvenimo tikslų paieškai. Atkreipia dėmesį į žmogaus kančios ir nesėkmių apmąstymą.

Kaip žinoma, yra keletas galimybių nusakyti socialinio darbo profesijos adresatus, jų problemas ir nubrėžti profesionalios pagalbos strategijas teoriniu socialinio darbo kontekstu. Viena iš šių strategijų – egzistencialistinė: socialinio darbo klientai yra asmenys, kaip niekas kitas patiriantys gyvenimo beprasmybę. Šiuo atveju ji (gyvenimo beprasmybė) slepiasi už suicidų, agresyvaus elgesio, smurto, šeimos narių santykių tragedijų, nemylimų ir paliktų vaikų, įvairių priklausomybių, psichikos ligų ir taip toliau (Bogdanova, 2009).

Egzistencializmo modelis savaip aiškina, kodėl žmonės patiria įvairiausias problemas. Tai yra unikalus požiūris į problemų kilmę. Anot, egzistencialistų, pagrindinė jų priežastis – visa apimantis tuštumos jausmas, gyvenimo prasmės praradimas. Nepatenkintas arba neįsisąmonėtas vidinis prasmės troškimas gali stumti žmones į savotišką beprasmybę ir tuštumos pajautimą. Ir tai gali sąlygoti tokias problemas kaip narkomanija, alkoholizmas, agresija, depresija ir t.t.

  • Sociologija Referatas
  • Microsoft Word 42 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 15 puslapių (2406 žodžiai)
  • Universitetas
  • Kristina
  • Egzistencinis socialinio darbo modelis
    10 - 8 balsai (-ų)
Egzistencinis socialinio darbo modelis. (2016 m. Gegužės 27 d.). https://www.mokslobaze.lt/egzistencinis-socialinio-darbo-modelis.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 18 d. 12:03
×