Einamosios saskaitos pertekliaus priimtinumo vertinimo sistema


Įvadas. Tarptautinis mokėjimų balansas. Einamosios sąskaitos nesubalansuotumą nagrinėjančios teorijos ir įtakos turintys veiksniai. Einamosios sąskaitos pertekliaus priimtinumas. Kai kurių šalių einamosios sąskaitos nesubalansuotumo problemos ir pertekliaus vertinimas. Išvados. Literatūra.

einamosios bei kapitalo ir finansinės sąskaitų operacijos, arba jos dar yra vadinamos kitaip realaus ir finansinio sektorių operacijos: einamojoje sąskaitoje yra registruojamos prekių ir paslaugų užsienio operacijos, gautos ir sumokėtos palūkanos ir dividendai, einamieji pervedimai; kapitalo ir finansinės sąskaitų balanse atsispindi valstybinio ir privataus kapitalo išvežimo ir įvežimo į šalį, bei tarptautinių kreditų gavimas ir suteikimas. Šios mokėjimo balanso sąskaitos yra tarpusavyje glaudžiai susijusios, tai reiškia, kad einamosios sąskaitos deficitas yra dengiamas iš kapitalo ir finansinės sąskaitų ir atvirkščiai. Einamoji sąskaita susideda iš tokių dalių kaip: prekių eksportas ir prekių importas; paslaugų eksportas ir importas; darbo, investicijų ir palūkanų pajamos; einamieji pervedimai.Vieną svarbiausių einamosios sąskaitos elementų – prekybos balansą, sudaro prekių ir paslaugų eksporto ir importo dalys. Prekių eksportas mažina einamosios sąskaitos deficitą, o prekių importas jį didina. Taigi šalys yra suinteresuotos skatinti ir remti vietinės gamybos prekių eksportą. Kapitalo ir finansinė sąskaita atspindi tarptautinius sandorius finansiniais aktyvais, o jos tikslas yra užregistruoti sandorius, kurie susiję su tarptautiniu skolinimu ir skolinimusi, turto pirkimu ir pardavimu. Šioje sąskaitoje atspindinčios operacijos, priešingai nei einamojoje sąskaitoje, dažnai numato pakartotinas išmokas ateityje. Tokiu būdu daro įtaką mokėjimų balansui ateinančiais metais ar kitais laikotarpiais. Apibendrinant galima teigti, kad mokėjimų balansas atspindi šalies tarptautinio bendradarbiavimo mastą.

Teigiamas einamosios sąskaitos balansas (perteklius) sąlygoja didesnį šalies BVP, kita vertus neigiamas einamosios sąskaitos balansas (deficitas), lemia BVP mažėjimą.

Pinigų srautų prasme, BVP augimas ar mažėjimas taip pat įtakoja ir MB: augant BVP, didėja gyventojų disponuojamos pajamos bei kapitalo investicijos. Didesnės pajamos nukreipiamos į vartojimą, kurio dalį sudaro importas.

Šalies mokėjimų balansas gali turėti didelės įtakos nacionalinės valiutos kursui, ir pats būti jo veikiamas.

Santykį tarp mokėjimų balanso ir valiutų keitimo kursų galima iliustruoti supaprastinta lygybe, kurioje yra apibendrinami mokėjimų balanso duomenys

(X – M) + (CI – CO) + (FI – FO) + FXB = BOP

Taikant kontroliuojamo valiutos kurso režimą šalių vyriausybėms dažnai tenka imtis veiksmų norimam valiutos kursui palaikyti.

tvariam ilgalaikiam ūkio augimui. Jei šalyje toliau didėja ekonomikos nesubalansuotumas, tuomet gali padidėti konkurencingumo problemos ir netgi ūkio nemokumo rizika. Analizuojant visus šiuos reiškinius, buvo sukurtos teorijos, rodančios einamosios sąskaitos nesubalansuotumo vystimąsį.

daug didėjanti vidaus politikos pozicija priverčia vidaus absorbciją viršyti gamybą. Skirtumas

šalių vis labiau pradėjo domėtis tyrimais pavadintais „dvynių deficitai“. A.Taylor (2002) tyrinėjo einamosios sąskaitos deficito vystimąsi ir parodė, kad išoriniai nesubalansavimai yra svarbus pasaulio ekonomikos bruožas. Halpern (1998) ir Megabane (2002) pabrėžė neigiamas pasekmes, kai yra priešingų faktorių kombinacija ( pvz.: dvynių deficitai, aukšta palūkanų norma ir valiutos kurso nuvertėjimas), tai gali padidinti šalių pažeidžiamumą. Pasak C.F.Marinheiro (2007) yra keletas tradicinių teorinių paaiškinimų apie ryšį tarp biudžeto deficito ir einamosios sąskaitos deficito. Pirmiausia, biudžeto deficito padidėjimas sukelia „spaudimą“ palūkanoms, ir taip įtakoja kapitalo įplaukas, o galiausiai taip sukels einamosios sąskaitos deficito padidėjimą. Antra, pagal Keynesian teorija padidėjęs biudžeto deficitas sukeltų vidinę absorbciją, tačiau tada padidės importas, taip sukeliant einamosios sąskaitos deficito padidėjimą arba sumažėjimą.

  • Finansai Referatas
  • Microsoft Word 102 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 17 puslapių (3157 žodžiai)
  • Universitetas
  • Žana
  • Einamosios saskaitos pertekliaus priimtinumo vertinimo sistema
    10 - 2 balsai (-ų)
Einamosios saskaitos pertekliaus priimtinumo vertinimo sistema. (2016 m. Sausio 17 d.). https://www.mokslobaze.lt/einamosios-saskaitos-pertekliaus-priimtinumo-vertinimo-sistema.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 23 d. 07:02
×