Eko verslas Geoterminis šildymas


Įvadas. Geoterminė energija. Geoterminė energija skaičiais. Geoterminis šildymas. Ekonomiškumas. Lankstumas (Universalumas). Komfortas. Ekologiška. Patikimumas. Saugumas. Veikimo principas. Šilumos siurblių pajungimo būdai. Kas yra – geoterminis gręžinys? Šilumos siurbliai. Žemės šilumos panaudojimo elektros energijos gamybai perspektyvos Lietuvoje. Šiek tiek istorijos ir statistikos. Geotermija ir Kalinos ciklas Lietuvoje ir kitur. Lietuvos geoterminės sąlygos. Geoterminis šildymas. Perspektyvūs geoterminių jėgainių telkiniai Lietuvoje. Žemaičių Naumiestis. Geoterminės elektrinės schema. Sausų stimuliuotų telkinių geoterminės jėgainės pasaulyje. Išvados. Literatūros šaltiniai.

Lietuvos, kaip ir visos Žemės, gelmės slepia neišsenkančius geoterminės energijos išteklius. Sugebėti juos pasiimti ir panaudoti žmonių poreikiams yra pagrindinis geotermijos specialistų tikslas, formuojantis jų veiklos uždavinius ir sprendimus.

Pirmieji taikomieji inžineriniai pasiūlymai naudoti geoterminę energiją buvo pateikti dar 1982 m. (Palangos m. šilumos ūkio vystymo projektas). Pagrindiniai darbai prasidėjo 1989 m. Tais metais buvo parengtas pirmasis geoterminės šiluminės jėgainės projektas Kretingos raj. Vydmantų agroprekybiniame ūkyje. Jėgainė turėjo tiekti šilumą 6 ha ploto žieminiams šiltnamiams, gamybiniam centrui ir Vydmantų gyvenvietei. Gręžiant pirmąjį Lietuvoje geoterminį gręžinį Vydmantai-1, sėkmingai pasiekus devono ir kambro vandeningus sluoksnius bei atlikus debito ir temperatūros matavimus, mokslininkų, geologijos įmonės ir užsakovo sutarimu gręžinys, pasiekęs projektinį 2123 m gylį, buvo gręžiamas toliau per kristalinį pamatą iki 2564 m. Gręžimo metu vykusių mokslinių tyrimų rezultatai davė labai naudingą informaciją, kuri leido suformuoti Vakarų Lietuvos geoterminės anomalijos įsisavinimo gaires norint išgauti ir panaudoti Žemės gelmių šilumą visuomenės labui.

3. Geoterminių jėgainių statyba yra brangi. Didžiausią kainos dalį sudaro geoterminių gręžinių įrengimas, išbandymas ir koregavimas, cirkuliacinės sistemos įrengimas ir derinimas. Tik sėkmingas reikalingo kiekio gamtinio vandens išgavimas ir jo sėkmingas grąžinimas į tą patį hidroterminį sluoksnį gali garantuoti projektų sėkmę.

4. Daugeliu atvejų visais požiūriais palankių geoterminei energijai išgauti hidroterminių kompleksų vietovės nesutampa su stambių šilumos vartotojų buvimu, o tai stabdo jas įsisavinti ir panaudoti energiją. Šio teiginio pavyzdžiais gali būti: Vydmantų geoterminės jėgainės statybos konservavimas dėl to, kad po žemės ūkio pertvarkymo buvo sustabdyta šiltnamių komplekso statyba; Venckų geoterminės jėgainės statyba panaudojant esamus neproduktyvius naftos paieškų gręžinius, kai buvo atsisakyta statyti ungurių auginimo kompleksą ir tiekti šilumą Venckų gyvenvietei.

Šios išvados būdingos ne tik Vakarų Lietuvos geoterminei anomalijai, bet ir visos Europos bei kitų žemynų geoterminės energijos įsisavinimui. Todėl, pasaulio specialistams ieškant palankesnių nišų geoterminės energijos panaudojimui, pastarąjį dešimtmetį pasaulyje ėmė plisti binarinio ciklo technologijos pagrindu veikiančios geoterminės elektrinės. Šio termodinamikos ciklo technologija leidžia gaminti elektros energiją naudojant pirminių energijos išteklių pozicijoje žemo temperatūrinio potencialo šilumnešį, kurio kategorijai galima priskirti nuosėdinės dangos kambro gamtinio hidrogeoterminio komplekso vandens ir kristalinio pamato dirbtinio kolektoriaus šilumą, kuri gali būti išgauta naudojant cirkuliacinį vandenį.

Terminas binarinė elektrinė, kuris paplito geotermijos praktikoje, atsirado nuo termodinamikoje naudojamos kombinuoto (dviejų šilumos agentų) binarinio ciklo sąvokos. Binarinėje geoterminėje elektrinėje pirminėje grandinėje cirkuliuoja išgaunamas iš žemės karštas vanduo, o antrinėje darbinis vanduo, kuris turi žemą virimo ir garavimo temperatūrą ir esant žemam temperatūros potencialui (75–150ºC) pirmame kontūre, verda ir virsta garu, kuris suka turbiną su elektros generatoriumi. Po to naudotas garas kondensuojamas ir vėl tiekiamas į pagrindinį šilumokaitį – viskas kartojasi. Pirmoji pramoninė binarinė elektrinė, naudojanti hidrogeoterminio komplekso 150ºC temperatūros vandenį, pradėjo veikti 1985 m. Kalifornijoje (JAV) ir stimuliavo panašių elektrinių statybą kitose šalyse. Tačiau paskutiniais metais į geotermijos pasaulį įsiveržė patobulinto binarinio ciklo technologija, vadinama Kalinos ciklo technologija. Šiuo metu ji laikoma efektyviausia geoterminės energijos panaudojimo technologija, kurios pirminiai energetiniai ištekliai yra žemo temperatūros potencialo Žemės šiluma ir galutinis produktas – elektros energija.

  • Microsoft Word 269 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 25 puslapiai (6321 žodžiai)
  • Deividas
  • Eko verslas Geoterminis šildymas
    8 - 1 balsai (-ų)
Eko verslas Geoterminis šildymas. (2015 m. Birželio 17 d.). https://www.mokslobaze.lt/eko-verslas-geoterminis-sildymas.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 26 d. 10:49
×