Ekologija ir aplinkotyra Gamtos apsaugos istorija


Įvadas. Aplinkos apsauga. Aplinkosaugos priešistorė. Viduramžiai. Naujieji laikai. Naujausieji laikai. Aplinkosauginės organizacijos. Tarptautinis bendradarbiavimas. Europos sąjungos aplinkos apsaugos politika. Jungtinių tautų programos pasaulio aplinkos fondo mažųjų projektų programa (MPP). Unesco gamtos mokslų programos įgyvendinimas Lietuvoje. Literatūra.

Apie 8000 m. pr. Kr. paskutinis Ledynmetis baigėsi, kai ledynai galutinai pasitraukė iš Skandinavijos ir Škotijos. Ledas dingo- jo vietoje apsigyveno žmonės, gyvūnai, suvešėjo įvairūs augalai.

8.000 - 7.000 m. pr. Kr.Amžius nuo medžiotojų ir rinkėjų. Europos aplinka buvo pertvarkyta: spygliuočių miškai predėjo augti Skandinavijoje, gerokai sumažėjo tundrų ir stepių. Dominuojančia augalijos rūšimi tapo mišrus lapuočių miškas, apimantis daugiau nei 80% žemės. Šiaurės Europoje po augalijos atsiradimo pirmykštis žmogus evoliucionavo.

Ūkininkavimas įskaitant augalų ir naminių gyvūnų auginima šiaurės vakarų Europoje paplito iš pietryčių ir vidurio Europos neolito laikotarpiu atkeliavus imigrantas iš šių kraštų.Tai rodo, kad Šiaurės Vakarų Europa buvo integruota į platesnį kultūrinį, ekonominį ir aplinkosauginį tinklą( prosesas, kurį dabar mes vadiname globalizacija).

Nuo neolito iki 18 a. žemės ūkis tapo pagrindine kultūrine aplinkos kaitos priežastimi.

Ekonomikos augimas šiais laikais buvo labai silpnas visoje Europoje bei daugelyje kitų pasaulio šalių, įskaitant Šiaurės Ameriką, Naująją Zelandiją ir Kiniją. Šiuolaikiniai rašytojai, ypač pietų Europoje, aplinkos mokslininkai reiškinį kai sumažėja saulės spindulių kiekis pasiekiantis žemės paviršių vadina „ dulkių šydu“. Dėl aukštos temperatūros sutriko oro sąlygos, sumažėjo biologinis našumas. Per šešis amžius šis reiškinys sukėlė badą, socialinį sutrikima. Jo pasekmes pajuto visas pasaulis. Didžiojoje Britanijoje buvo blogiausias oras per šešis amžius. Arabijoje po potvynio išaugo badas, Kinijoje buvo sausra ir badas, geltonosios dulkės pasipylė kaip sniegas.

Nors istorikai šį reiškinį bandė paaiskinti kometos artėjimu link žemės, tačiau pastaruoju metu tampa aišku, kad mes susiduriame su ugnikalnių įtaka. Buvo didelių ugnikalnių išsiveržimų serija Centrinėje ir Pietų Amerikoje. Šie išsiveržimai ir paaiškina tokį didelį kiekį dulkių atmosferoje, taip pat temperatūros ir klimato kaitą.

Šis katastrofiškas įvykis gali būti traktuojamas kaip riba tarp senojo ir naujojo pausaulio. Dėl šio reiškinio kilo klimato scaosas, badas, migracija, karas ir masiniai politiniai pokyčiai visuose žemynuose.

Pastaba: klimato kaita ir ekonominės nelaimės tik viena priežasčių, o ne tiesioginė priežastis dėl istorinių įvykių.

Mažasis Ledynmetis tęsesi maždaug nuo 1300 m. iki 1870m., kurio metu Europoje ir Šiaurės Amerikoje klimatas buvo daug šaltesnis nei per žiemos laikotarpį 20 amžiuje. Šis laikotarpis gali būti suskirstytas į du etapus, pirmasis prasideda apie 1300m. Buvo šiek tiek šilčiau1500m., po šio laikotarpio klimatas gerokai pablogėjo. Nuo 1600m. Iki 1800m. laikotarpis žymi Mažajį Ledynmetį. Šiam laikotyarpiui buvo budinga prekybos jūromis plėtra. Tai buvo tiesiogiai susiję su technologijų pažanga, žmonija sutelkė daugiau dėmesio įgamtos galią ir į tą laikotarpį, jie pradėjo naudoti iškastinį kurą.

Apie mažojo ledynmečio priežastis tiksliai nežinoma, tačiau manoma, kad tam įtakos turėjo atsiradusios saulės dėmės.

Tarp 1600m.ir 1800m. dideli žemės plotai Nyderlanduose, Anglijoje ir kitose šalyse buvo apsemti. Žymūs melioracijos pavyzdžiai yra ežerai Olandijoje ir Didžiojoje Britanijoje. Olandai turėjo pakankamai technologinės kompetencijos

  • Microsoft Word 113 KB
  • 2016 m.
  • 17 puslapių (2925 žodžiai)
  • Universitetas
  • Ekologija ir aplinkotyra Gamtos apsaugos istorija
    10 - 1 balsai (-ų)
Ekologija ir aplinkotyra Gamtos apsaugos istorija. (2014 m. Birželio 28 d.). https://www.mokslobaze.lt/ekologija-ir-aplinkotyra-gamtos-apsaugos-istorija.html Peržiūrėta 2021 m. Kovo 09 d. 00:42
×
39 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo