Ekologinė etika


Ekologines etikos taisykles. Ekologinės etikos problemos. Ekologiniu problemu isvados. Skaidres ekologine etika. Ologones etikos taisykles. Ekologijos etika. Kas yra ekologine etika. Ekologines problemos versle. Kada atsirado ekologine etika. Ekologines etikos imperatyvas.

Įvadas. Ekologinė etika ir žmogus. Ekologinė etika ir žmogus. Ekologinė etika ir problemos. Išvados. Literatūra.

Ekologinė etika – tai žmogaus santykiai su gamta, normos. Ekologinė etika – yra aukščiausia etikos forma užtikrinanti žmogaus išlikimo sąlygas. Ši etika yra orentuota į ateitį. Ekologinės etikos dualizmas – nori gyventi, turi žudyti. Daug kas bandė, tai spręsti, bet iki šiol nepavyko.

Pagal daugelį autorių, žmogaus moralinis santykis su gamta atsirado archajiniais laikais, bet civilizacijos raidoje jis buvo nustumtas į kultūros pakraštį, natūraliajai realybei suteikiant įmoralinės erdvės statusą. Xix a. Mąstytojai, plėtoję romantinio natūralizmo idėjas, reabilitavo gamtą kaip pagarbos vertą objektą. Xx a. „naujoji etika“ įtraukė į moralės veikimo sferą ir visas nežmogiškas gyvąsias būtybes, netgi visą gamtą. Palyginti su tradicinės moralės stereotipais, moralinės reguliacijos gamtinės aplinkos atžvilgiu poreikis lėmė kitokio masto (mezo ir makro) imperatyvų formavimąsi. Ekologinė etika tapo taikomosios etikos šaka, pašaukta tirti žmogaus elgesio principus, būtinus gyvybės rūšims, taip pat homo sapiens, ir jų egzistavimo sąlygoms (biosferai) išsaugoti. Šio principo įgyvendinimas suponuoja žmonijos tapimą komunikuojančia solidaria bendrija. Tokia bendrija formuojasi valstybėms įsijungiant į pasaulines ir tarptautines organizacijas, pasirašant konvencijas ir prisiimant gamtosauginius įsipareigojimus, kurie tampa nacionalinių institucijų bei organizacijų veiklos uždaviniu, piliečio elgesio standartais ir praktiniais veiksmais.

Pagal kai kuriuos filosofus, pradinis homo sapiens egzistavimo etapas paprastai charakterizuojamas tiesiogine žmonių ir gamtinės aplinkos sąveika. Priešistorinės kultūros bendras pobūdis ir konkrečios ypatybės aptartos daugelyje archeologų, etnografų, kultūrologų, taip pat lietuvių autorių m. Gimbutienės, vyčino ir kt. Veikalų. Mus domina etinis vertinamasis ankstyvosios kultūros turinys, kuris mūsų dienomis sulaukia dėmesio ne tik pažintiniu-istoriniu, bet ir praktiniu požiūriu. Proekologiniai tos kultūros vaizdiniai ir papročiai neretai minimi svarstant šiuolaikines ekologines problemas ir tuo tarsi pateikiami kaip moralinis pavyzdys dabartinio žmogaus elgesiui. Tačiau tokiu tiesmuku būdu neįmanoma išspręsti šiuolaikinių ekologinių problemų. Pastarosios pagal savo mastą ir turinį yra visai kitokio pobūdžio nei senovėje, todėl jų sprendimas reikalauja kitokių priemonių, ištobulintos, racionalios kultūros. Kita vertus, ekskursas į šią senovinę erą svarbus formuluojant klausimą apie moralės apskritai ir moralinio santykio su gamta pradžią.

  • Etika Referatas
  • Microsoft Word 20 KB
  • 2012 m.
  • 11 puslapių (2981 žodžiai)
  • Antanas
  • Ekologinė etika
    10 - 1 balsai (-ų)
Ekologinė etika. (2012 m. Vasario 14 d.). https://www.mokslobaze.lt/ekologine-etika.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 20 d. 12:05
×