Ekologinės krizės


Įvadas. Ekologinė krizė. Gyventojų perteklius. Problemos. Gyventojų skaičius ar vartojimo įpročiai? Klimato kaita. Išmetamos šiltnamio efektą sukeliančios dujos. Išmetamo dujų kiekio didėjimo priežastys. Poveikis ir rizika. Nykstantys gyvūnai. Kas kaltas? Aplinkos tarša. Oro tarša. Svarbiausi oro taršos šaltiniai. Dirvožemio tarša. Dirvos degradacija ir erozija. Vandens tarša. Išvados arba kaip išeiti iš krizės? Literatūros sąrašas.


Padėtis kardinaliai pasikeitė atsiradus gyvulininkystei, žemdirbystei ir ypač pramonei. Šios ūkio šakos remiasi tokiais žmogaus santykio su gamta principais, kurie iš esmės keičia jos pavidalą. Kol vyravo kaimo gyvenimo būdas žmogus labai priklausė nuo natūralių sąlygų. Kaip tik ši aplinkybė ugdė pagarbą gamtai. Kas kita - gyvenimas mieste, kuriame suklestėjo amatininkų pramonė ir žmogus našesniais įrankiais galėjo augančiu mastu imti iš gamtos žaliavą, ją perdirbti ir vartoti. Įvykus pirmajai ir antrajai pramoninėms revoliucijoms, iš esmės pakito gamybos technologijos, o kartu ir žmogaus santykis su gamta. Įsibegėjusi pramonė reikalavo vis daugiau iš gamtos.

XX amžiaus antrojoje pusėje žmogaus santykio su gamta istorijoje prasidėjo naujas etapas – globalinė ekologinė krizė. Pabrežiamos dvi pagrindinės jos priežastys:

Aplinkos tarša, dėl kurios gamta degraduoja, nespėja apsivalyti, nyksta rūšys, irsta ekosistemos ir prastėja žmonių sveikata;

Dėl gyventojų skaičiaus ir poreikių augimo smarkiai eksploatuojama gamta, senka neatsikuriantys ištekliai.

Gamtinėje aplinkoje vykstantys procesai pagal pobūdį, svyravimus, dinamiką bei raidos tendenciją gali būti apibūdinti tokiomis sąvokomis: tipiški (normalūs), ekstremaliniai (nukrypstantys nuo normos) ir katastrofiniai. Kol ekstremaliniai procesai kontroliuojami ekosistemų saviraidos, ypatingo pavojaus žmonėms ir kitoms gyvybės formoms nekyla. Tačiau ekstremaliniai procesai gali peraugti į katastrofinius. Katastrofa - tai staigus, netikėtas pokytis, sukeliantis nesulaikomus padarinius, visišką ar dalinį ekologinės sistemos struktūrinių grandžių sunaikinimą.

Šiuo metu daugiausiai kalbama apie ekologines krizes, sukeltas vadinamojo antropogeninio veiksnio, t. y. žmogaus veiklos.

didžioji žmonių populiacijos dalis. Tačiau šios ir panašios krizės sukeldavo tik fragmentiškus biosferos pokyčius, ir žmonės palyginti greitai surasdavo išeitį: medžiotojų bendruomenės pareidavo į žemdirbystę bei gyvulininkystę. Šitaip žmonijos istorijoje įvyko agrokultūrinė, arba neolito, revoliucija, lėmusi didžiulę civilizacijos pažangą bei plėtrą, o kartu ir visiškai naują ekologinę situaciją.

XX a. antroje pusėje pasaulyje prasidėjo globalinė ekologinė krizė. Apie ją pirmą kartą prabilo Jungtinių Tautų Generalinis sekretorius U. Tanas 1969 m gegužės 26 d.: "Pirmą kartą žmonijos istorijoje kyla pasaulinio masto krizė, kuri gresia vienodai tiek išsivysčiusioim, tiek besivystančioms šalims – žmogaus aplinkos krizė. Jau seniai tapo akivaizdūs šios krizės simptomai: milžiniškas gyventojų skaičiaus augimas, galingos bei efektyvios technikos nesuderinimas su aplinkos dėsniais, žemės ūkio plotų degradacija,

Trumpai tariant, žmonija įžengė į technologinės rizikos civilizaciją, kurios plėtotė labai

2. Kosminis laivas. Žemė - tai žmonijos kosminis laivas, kurio ištekliai riboti. Todėl būtina viską totališkai normuoti bei planuoti (ypač gimstamumą) ir įvedus autoritetingą valdžią (ekodiktatūrą), priversti žmones elgtis pagal ekologinius dėsnius - įstatymus.

3. Gelbėjimo valtis. Jos pagrindinė idėja - leisti dabartinėms tendencijoms natūraliai plėtotis iki globalinės katastrofos, o tada, reikia manyti, geriausioji žmonijos dalis nežus ir susiras tinkamą civilizacijos plėtros kelią.

4. Ekologinis kelias. Jis vengia kraštutinumų, ieško įtaigių žmogaus ekologinės sąmonės ugdymo būdų, įgalinčių ekologinį imperatyvą paversti doroviniu imperatyvu. Tokio imperatyvo įsitvirtinimas visuomenės gyvenime reikštų kokybinį žmonių sąmonės bei elgesio pasikeitimą, atveriantį kelią naujai, ekologinei civilizacijai plėtotis. Tai ir būtų tikrasis ekologinės problemos išsprendimas. Žinoma, jis reikalauja ilgo ir sunkaus darbo, tautų bei valstybių susitelkimo, individualių ir kolektyvinių pastangų.

  • Microsoft Word 379 KB
  • 2018 m.
  • Lietuvių
  • 17 puslapių (3872 žodžiai)
  • Kolegija
  • V
  • Ekologinės krizės
    10 - 1 balsai (-ų)
Ekologinės krizės. (2018 m. Sausio 06 d.). https://www.mokslobaze.lt/ekologines-krizes.html Peržiūrėta 2020 m. Vasario 25 d. 04:48
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo