Ekologinio turizmo vystymas Lietuvoje


Ivadas. Ekologinio turizmo vystymo teorinė analizė. Ekologinio turizmo samprata. Ekologinio turizmo dalyviai. Veiksniai formuojantys ekologinį turizmą. Ekologinio turizmo vystymo Lietuvoje empirinis tyrimas. Tyrimo metodika. Tyrimo rezultatai. Ekologinio turizmo vystymo Lietuvoje kryptys. Išvados.


Problema. Lietuvos gamtiniai ir kultūriniai ištekliai nepakankamai naudojami ekologiniam turizmui.

Ekologinis turizmas – atsakingas keliavimas į natūralias gamtines zonas ir jų tausojimas bei vietinių žmonių gerovės palaikymas, įtraukiamas švietimas ir supratingumas.

Ekologinis turizmas yra perdirbimo ir vandens išsaugojimo skatintojas, ekonominių galimybių vietos bendruomenių kūrėjas.

Ekologinis turizmas – ekologiškai stabilus turizmas, orientuotas į gamtos teritorijų pažinimą, skatinantis gamtos ir kultūros supratimą, vertinimą ir saugumą.

Ekologinis turizmas – turizmo rūšis, kuri palanki tvariam vystymuisi bei teikia pirmenybę gamtinės aplinkos pažinimui ir ekologinės savimonės plėtrai.

Ekologinis turizmas – tokia turizmo rūšis, kuri orientuota į ekonomiškai ir ekologiškai pagrįstus natūralius išteklių naudojimus organizuojant turizmą gamtoje, taip pat gali būti vertinamas kaip viena iš priemonių siekiant užtikrinti racionalų gamtos išteklių panaudojimą.

Nors apibrėžimai skiriasi savo turiniu, bet prasme visi yra labai panašūs. Apibendrinant galima pasakyti, jog ekologinis turizmas – tai keliavimas į gamtines teritorijas, kuomet stengiamasi jai kuo mažiau pakenkti.

Ekologinis turizmas įgalina saugomų teritorijų asmenis tapti atsakingiems už sudėtingos padėties teritorijas. Saugomų teritorijų darbuotojai dažniausiai yra biologai, botanikai, laukinės gamtos specialistai, kurių darbas yra apsaugoti jūrų ir sausumos vietoves.

Nevalstybinės organizacijos yra vertingi dalyviai, nes jie suteikia galimybę diskutuoti apie ekologinį turizmą bei jį įtakoti. Nevalstybinės organizacijos gali dalyvauti įvairiai ekologinio turizmo įgyvendinime: tiesiogiai, kaip programų vadovai, ir netiesiogiai, kaip instruktoriai, patarėjai, ekologinio turizmo įmonių ar bendrijų verslo partneriai ir esant išskirtinėms aplinkybėms kaip ekologinio turizmo paslaugų teikėjai.

Daugelis bendruomenių besivystančiose šalyse kuria ekologinio turizmo programas bei priima turistus. Teisingumas ir praktiškumas reikalauja, kad vietos bendruomenės būtų aktyvūs sprendimų priėmėjai ekologinio turizmo planavime bei valdyme. Be to, nuo jų santykio ir naudojimo natūralių išteklių priklauso strategijų sėkmė saugomose teritorijose.

Turizmo industrija apima daug įvairių žmonių, įskaitant: kelionių organizatorius ir kelionių agentus, kelionių gidus ir visus kitus žmonės, kurie nepriklausomai siūlo prekes ir paslaugas turistams. Turizmo industrijos nariai yra vertingi ekologiniam turizmui dėl daugelio priežasčių. Pirma, jie supranta kelionių tendencijas. Antra, turizmo industrija gali daryti įtaką keliautojams skatindami gerą elgesį mažinant neigiamą poveikį saugomose teritorijose. Trečia, turizmo industrija vaidina svarbų vaidmenį skatinant ekologinį turizmą.

Kiti svarbūs veikėjai – tai finansuotojai, akademikai ir ekologiniai turistai. Finansų įstaigos paprastai neturi dalyvauti planuojant ekologinį turizmą ar sprendžiant kas yra tinkama tam tikrai saugomai zonai, tačiau jie vis tiek yra labai svarbūs. Visi, kurie nori plėtoti ekologinį turizmą lėšų gavimas dažnai yra didžiausia kliūtis.

Universitetų akademikai yra kita grupė, kuri nors ir vaidina antraeilį vaidmenį, tačiau vertingą planuojant kasdienines ekologinio turizmo veiklas. Tai yra grupė, kuri padeda pažinti ekologinio turizmo problemas ir kelia klausimus, siekiant užtikrinti, kad ekologinis turizmas atitinka užsibrėžtus tikslus. (Drumm, Moore, 2005).

Svarbu atsižvelgti į turistų pasitenkinimą ekologiniu turizmu, nes kuo didesnis pasitenkinimo laipsnis, tuo didesnė tikimybė, kad jie pakartos paslaugos pirkimą bei skatins kitus elgtis taip pat, tai yra, rekomenduos ekologinio turizmo paslaugas šeimai ir draugams. Tačiau svarbiausia, jog tai padės jiems keisti savo elgesį (Castellanos ir kt., 2016).

  • Vadyba Kursinis darbas
  • Microsoft Word 76 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 19 puslapių (3644 žodžiai)
  • Universitetas
  • Milita
  • Ekologinio turizmo vystymas Lietuvoje
    10 - 3 balsai (-ų)
Ekologinio turizmo vystymas Lietuvoje. (2017 m. Sausio 30 d.). https://www.mokslobaze.lt/ekologinio-turizmo-vystymas-lietuvoje.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 20 d. 19:59
×