Ekologinis turizmas


Įvadas. Ekologinis turizmas. Ekologinio turizmo samprata. Ekologinio turizmo raida. Ekologinio turizmo plėtra. Ekoturizmo vystymas Lietuvoje. Ekoturizmo vystymas Baltijos šalyse Latvija, Estija. Ekologinio turizmo produktų analizė. Ekologiniai produktai ir jų geografija Lietuvoje ir Baltijos šalyse. Ekologinio turizmo maršrutai. Populiariausios ekologinės kelionės Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje. Išvados. Literatūra.

Ekologinis turizmas (ekoturizmas) – viena iš labiausiai besivystančių turizmo sričių visame pasaulyje. Apie ekologiją imta labai stipriai mastyti, nes žemės likimas priklauso būtent nuo ekologijos. Ekologiniu turizmu siekiama išsaugoti saugomus objektus, gamtos ir kultūros objektus, florą ir fauną. Taip yra kuriami ekologiniai maršrutai ir ekologiškos paslaugos ne tik Lietuvoje bet ir kaimyninėse Baltijos šalyse.

Ekologinis turizmas glaudžiai susijęs su darniuoju turizmu. Šiais laikais labai didelį dėmesį skiriama ekologiniams produktams ir ekologiniams maršrutams, kurių yra labai daug. Ekologinį turizmą galima dar pavadinti atsakingu turizmu, tai įvairiausio keliavimo, poilsiavimo rūšys turinčios mažiausią neigiamą poveikį aplinkai ir didžiausią naudą vietos bendruomenei.

Temos aktualumas. Kadangi ekologija yra labai svarbus procesas šiandieniniame gyvenime ir siekiame kuo labiau išsaugoti ir vystyti ekologinį turizmą, tai bus nagrinėjama šiame darbe.

Darbo objektas. Ekologinio turizmo įvairovės geografija Baltijos šalyse

Darbo tikslas. Išanalizuoti ekologinio turizmo įvairovės geografiją Baltijos šalyse

Darbo uždaviniai.

1)Apibūdinti ekologinio turizmo sampratą ir raidą

2)Apžvelgti ekologinio turizmo vystymą Lietuvoje ir Baltijos šalyse

3)Išskirti populiariausius Baltijos šalių ekoturizmo maršrutus

4)Išanalizuoti Baltijos šalių ekologinius produktus

Šaltinių apžvalga. Šiame darbe remtasi moksline literatūra tiek lietuvių tiek kitomis užsienio kalbomis, bei pateikta informacija iš interneto. Analizuojant pateiktą informaciją, buvo siekiama išsiaiškinti kokios yra ekologinio turizmo įvairovės ir kokia jų geografinė padėtis Baltijos šalyse.

Ekoturizmo sąvoka yra dar visai nauja, ir labai dažnai pasitaiko, kad ją traktuojame labai įvairiai. Turistas įsigilindamas į pačią žodžio - ekoturizmas reikšmę asocijuoja mintis su ekologija. Kai žmonės keliauja ekologiškai neteršdami aplinkos, kai savarankiškai renkasi ekologiškus maršrutus, be jokių kelionių agentūrų pagalbos, kuriuos galėtų aplankyti be technologijų kurios teršia aplinką, bei maisto produktus, kurie išauginti natūralioje gamtoje, tai viskas kas yra ekologiška ir sveika, bei nekenkia aplinkai ir vietinių žmonių gerovei.

Ekoturizmas nėra vien pasivaikščiojimas po natūralią gamtą, nacionalinius parkus ar draustinius, tai turizmo šaka, kuri ugdo žmonių atsakingumą būnant gamtoje, kai žmonės būdami gamtoje pradeda suprasti ekologijos naudą, stengiasi išsaugoti ir tausoti gamtą.

Yra labai daug įvairiausių autorių, mokslininkų bei įvairių organizacijų ir asociacijų, kurie įvairiai pateikia savo apibrėžtus ir suformuluotus ekoturizmo apibrėžimus.

Pasak TIES - Pasaulio turizmo asociacijos 1990m., ekologinis turizmas tai keliavimas po gamtines teritorijas beabejo prijungiantis vietinių žmonių gerovę ir aplinkos apsaugą. Tai vienas iš labiausiai naudojamų apibrėžimų ekologinio turizmo. Ekoturizmo Australijos organizacija ekologinį turizmą apibrėžia - įdomi turizmo rūšis kuri aprėpia ekologijos sąvoką. Tai lyg pastovus ekologiškas turizmas, kuris apibrėžia žemės gamtos bei kultūros vertinimą, bei svarbiausia apsaugą, ir yra orientuojamas į gamtinių objektų pažinimą.

Šios sąvokos yra labai panašios, kadangi jos kalba apie aplinkos apsaugą ir jos pažinimą, bei vietinių žmonių gerovę. Ekoturizmas turi būti, atsakingas ir tausojantis, kuris nepaveiktų natūralios gamtos, kuris padėtų pažinti aplinką, kultūrą, tačiau turime dar kelis apibrėžimus, kuriais išsakoma platesnė nuomonė, kas tas ekologinis turizmas. Profesorius David. A. Fennel 1999 m. ekologinio turizmo sąvoką apibrėžia, kaip ,,tausojamąją gamtiniais ištekliais paremtą turizmo formą, orientuotą į gamtos pažinimą ir patyrimą, siekiant mažai veikti aplinką“. Filosofijos daktarė Martha Honey 1999m. suformulavo apibrėžimą, kuris atitinka savo aiškumą ir tikslumą. M. Honey teigė, kad ekoturizmas, tai ,,turizmas į jautrias, mažai agrarinės veiklos paliestas, saugomas teritorijas, tai turizmas, kuris, stengiasi sumažinti savo neigiamą poveikį aplinkai, bei teikia paramą jos išsaugojimui. Jis supažindina su gamtos bei kultūros vertybėmis, prisideda prie žmonių bendruomenių socialinės ir ekologinės gerovės, taip pat ugdo pagarbą įvairioms žmonių kultūroms.“

Ekologinis turizmas skiriasi nuo kitų turizmo rūšių, kadangi keliautojai patys susikuria maršrutus, tai savarankiškas keliavimo būdas. Dažniausiai nakvynės vyksta gamtoje, arba apsistojama pas vietinius gyventojus.

Ekoturizmas turi pagrindinius dėsnius, kurių laikosi tikras ekoturistas:

Kelionės tikslas. Ekoturistas, kuris nusprendė keliauti, rinksis vietas kurios bus atokiau nuo miesto, rinksis natūralią gamtą, kurioje galės susipažinti su vietos žmonių kultūra. Dažniausiai ekoturistai patys renkasi maršrutus ir juos sudarinėja. Tai gali būt laipiojimas kalnuose, tyrinėjimas džiunglių arba dykumų, arba tiesiog tyrinėjimas ir stebėjimas natūralios gamtos ir viskas kas joje yra.

  • Microsoft Word 150 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 21 puslapis (5204 žodžiai)
  • Universitetas
  • Silvija
  • Ekologinis turizmas
    10 - 10 balsai (-ų)
Ekologinis turizmas. (2015 m. Spalio 04 d.). https://www.mokslobaze.lt/ekologinis-turizmas.html Peržiūrėta 2020 m. Liepos 02 d. 14:22
×
125 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo