Ekonometrija


Įvadas. Regresinio modelio sudarymas. Reikšmingų kintamųjų suradimas. Modelio parametrų įvertinimas. Vidutinės santykinės absoliutinės modelio paklaidos apskaičiavimas. Išvados. Priedai.

Darbo tikslas – sudaryti regresinį modelį iš reikšmingų kintamųjų, įvertinti jo adekvatumą ir apskaičiuoti vidutinę santykinę absoliutinę paklaidą.

Darbe naudojami kokybiniai ir kiekybiniai kintamieji. Kiekybiniai rodikliai nusako dydžius, tarkim, kiek disponuojamos pajamos, namų ūkio dydis ir vaikų skaičius namų ūkyje pastebimas namų ūkių vartojimo išlaidose. O kokybiniai – parodo ar tam tikrą savybė yra pastebima visumoje, pavyzdžiui, ar namų ūkio išsimokslinimas, namų ūkio vedybinis statusas, namų ūkio galvos lytis yra priklausomas namų ūkio vartojimo išlaidų kitime.

Koreliacija yra stipriausia tarp namų ūkio disponuojamų pajamų ir vartojimo išlaidų. Šis parametras yra reikšmingas, todėl bus įtraukiamas į regresinį modelį.

2. Namų ūkio vedybinis statusas yra reikšmingas, nes šio kintamo porinės regresijos gauta reikšmė, kai vedęs/ištekėjusi = 0, yra mažesnė negu 0,05.

3. Namų ūkio galvos lytis labai priklauso nuo vartojimo išlaidų, nes gauta reikšmė yra mažiausia iš visų kokybinių rodiklių.

Namų ūkių išlaidų išskirtys yra taip pat įtraukiamos į regresijos modelį, nes išskirtys nesiekia 0,05, t.y. reikšmingas kintamasis.

1. Daugiamatės koreliacijos koeficientas (Multiple R) parodo, kad tarp kintamųjų yra stiprus ryšys su namų ūkio vartojimo išlaidomis (R = 0,91).

2. Daugiamatės determinacijos koeficientas (R Square) parodo, kad modelis yra gana adekvatus, nes suteikia 83 proc. informacijos apie namų ūkių išlaidas.

3. Koreguotas determinacijos koeficientas (Adjusted R Square) = 79 proc., tai patvirtina, kad modelis labai gerai aprašo duomenis.

Darbe buvo atrinkti septyni aiškinamieji kintamieji: namų ūkio disponuojamos pajamos, namų ūkio išsimokslinimas, namų ūkio vedybinis statusas, namų ūkio galvos lytis, išlaidų deciliai bei dvi išlaidų išskirtys. O atlikus regresiją Backward metodu, buvo gauti keturi reikšmingi kintamieji: namų ūkių disponuojamos pajamos, galvos lytis, išlaidų deciliai ir išskirtis, pagal kuriuos buvo sudaryta modelio formulė. Sudarius regresinį modelį, būtų galima teigti, kad modelis yra prasmingas, nes kintamųjų ryšys su namų ūkio vartojimo išlaidomis yra gana stiprus (0,91) ir modelis labai gerai aprašo duomenys (R2 = 82,9 proc.), tačiau apskaičiuota vidutinė santykinė absoliutinė paklaida siekia apie 24 proc., tai yra gana didėlis nuokrypis. Taigi modelis nėra tikslus.

  • Microsoft Word 139 KB
  • 2015 m.
  • 16 puslapių (1758 žodžiai)
  • Universitetas
  • Miglė
  • Ekonometrija
    10 - 5 balsai (-ų)
Ekonometrija. (2015 m. Kovo 15 d.). https://www.mokslobaze.lt/ekonometrija.html Peržiūrėta 2020 m. Balandžio 02 d. 21:05
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo