Ekonometrijos metadologija ir metodai


Matematinių metodų naudojimas ekonomikoje. Sistemos samprata. Modelio samprata. Ekonometrikos kaip mokslo samprata. Ekonometrikos metodologija. Norint kalbėti apie matematinių metodų naudojimą ekonomikoje, dera prisiminti socialinių mokslų raidą ir į matematikos taikymą šioje sferoje pažvelgti istoriniu aspektu.

Norint kalbėti apie matematinių metodų naudojimą ekonomikoje, dera prisiminti socialinių mokslų raidą ir į matematikos taikymą šioje sferoje pažvelgti istoriniu aspektu.

žmonijos istorijoje ekonominiai procesai yra akivaizdi realybė, kurios pažinimo procesas – tai ne kas kita, kaip žinių apie ekonominius reiškinius tikslinimas. Šiuo atveju turime būti atsargūs ir skirti žinias apie objektyviai egzistuojančią realybę, kuri nėra siejama su žmonių socialine veikla (gamtos dėsningumai) ir tą realybę, kurią sąlygoja žmonių visuomeniniai ir ekonominiai santykiai. Todėl galime teigti, kad matematinių metodų naudojimas ekonomikoje yra vienas iš socialinių mokslų.

Matematika yra naudojama ne tik ekonominių procesų, bet ir praktinių uždavinių sprendimui. Jeigu ekonominių procesų tyrimui naudojama klasikinė matematika – matematinė analizė, aibių teorija, matematinė statistika, grafų teorija, tai praktinių uždavinių sprendimui (tokių kaip racionalių išteklių paskirstymas, atsargų valdymas, planų – grafikų sudarymas, ekonominių rodiklių prognozavimas) yra sukurtos specialios mokslo šakos – matematinis programavimas, lošimų teorija, masinio aptarnavimo sistemų teorija ir kt. Pažymėtina, kad svarbia ekonomikos tyrimo priemone matematika tapo tik sukūrus šiuolaikines skaičiavimo mašinas ir programas.

Teorinės ekonomikos matematinių tyrimų pradžia fiksuojama anglo viljamo peti knygos politinė aritmetika išleidimu 1676 metais. Šiuolaikinės teorinė ekonomikos matematinių tyrimų pradininku laikomas šveicarų ekonomistas l. Valrasas (1834-1910), sukūręs pirmąjį ekonominės pusiausvyros modelį.

Xx a. Pradžioje pradėjo vystytis nauja matematikos mokslo šaka – statistika. Statistiniai metodai iškart buvo panaudoti trumpalaikei ekonominių procesų prognozei.

Toliau tyrinėjant ekonominius procesus, susiformavo nauja mokslo kryptis, apimanti ekonomikos teoriją, klasikinę matematiką ir statistiką, kuri amžiaus pradžioje pavadinta ekonometrika. Ekonometrikos mokslas šiuolaikinės skaičiavimo technikos tobulėjimo dėka vystosi sparčiai ir vis plačiau naudojamas ekonominių procesų valdyme.

Norint geriau suprasti ekonometrikos kaip mokslo esu sistemomis dažnai susiduriame (transporto sistema, švietimo sistema ir pan. ). Valdymo teorijoje sistema suprantama šiek tiek kitaip. Dažnai yra maišomos sąvokos objektas ir sistema .

Objektas – realiai egzistuojanti tokia substancija (įmonė, skyrius, darbo vieta. ), o sistema – loginė abstrakti sąvoka. Pvz.

  • Microsoft Word 13 KB
  • 2012 m.
  • 5 puslapiai (1537 žodžiai)
  • Ekonometrijos metadologija ir metodai
    10 - 3 balsai (-ų)
Ekonometrijos metadologija ir metodai. (2011 m. Birželio 22 d.). https://www.mokslobaze.lt/ekonometrijos-metadologija-ir-metodai.html Peržiūrėta 2020 m. Sausio 28 d. 08:37
×