Ekonometrikos modelio veiksnių parinkimas


Įvadas. Ekonometrinių modelių veiksniai. Veiksnių parinkimas. Nepriklausomų veiksnių koreliacijos įveikimas. Atsitiktinio faktoriaus reikšmė modelyje. Išvados. Literatūros sąrašas.

Ekonometrinių modelių funkcijos yra gana įvairios. Dauguma autorių išskiria svarbiausias ekonometrinių modelių funkcijas:

Prognozuojami ekonominiai reiškiniai: nustatomas atskirų prekių būsimas vartojimo lygis, numatomas žemės ūkio kultūrų derlingumas, atskirų gaminių pelningumas ir pan.

Ekonometrinio modelio sudarymas – tai daug darbo reikalaujantis ir sudėtingas procesas, kurį sudaro trys etapai. Vienas iš svarbiausių etapų kuriant ekonometrinį modelį yra kintamųjų parinkimas. Ekonometrinis modelis yra galingas statistikos įrankis, deja dažnai šis modelis yra neteisingai taikomas, dėl to daromos neteisingos prognozės arba priimami neteisingi sprendimai. Vienas iš pagrindinių reikalavimų – tinkamai parinkti kintamuosius, kad gautume teisingas prognozes.

Darbo objektas – ekonometrinio modelio veiksnių parinkimas.

Darbo tikslas – išanalizuoti ekonometrinio modelio veiksnių parinkimą.

Darbo uždaviniai:

Darbo metodai: literatūros analizė.

Formuluojant ekonometrinį modelį kintamuosius priimtina žymėti Y ir X. X žymimas kintamasis, kuris veikia kintamąjį Y. X – tai kintamasis, kurį galima kontroliuoti ir keisti, o Y yra pasekmės rezultatas.

Pasaulinėje praktikoje labiausiai paplitę pavadinimai a, b ir c, t.y.: priklausomas ir nepriklausomasis kintamasis, pasekmės ir priežastinis kintamasis, apskaičiuojamas ir apibrėžtas kintamasis. Priklausomas arba aiškinamasis kintamasis yra regresijos lygties kairėje pusėje esantis kintamasis kurio vidutinių reikšmių pokyčius stengiamasi paaiškinti kitų - dešinėje esančių - veiksnių pokyčiais. Priklausomas kintamasis (Y) nusako proceso realizavimo rezultatą ir yra nepriklausomų kintamųjų poveikio pasekmė.

Nepriklausomu kintamuoju (X) vadinamas atsitiktinis kintamasis, kuris veikia tiriamą ekonominį procesą ir jis yra šio proceso kitimo priežastis. Šis kintamasis būtinai matuojamas (kontroliuojamas), bet nebūtinai reguliuojamas. Nepriklausomas arba aiškinantysis kintamasis (X) - tai dešinėje lygties pusėje esantys kintamieji, kurie veikia priklausomąjį kintamąjį (Y) Nepriklausomųjų kintamųjų reikšmės gali laisvai kisti, t.y. jų neįtakoja priklausomojo kintamojo reikšmės. Panaudojus regresijos lygtį, galima su tam tikru patikimumu prognozuoti priklausomojo kintamojo Y pagal nepriklausomų (X) kintamųjų reikšmes.

  • Microsoft Word 27 KB
  • 2015 m.
  • 10 puslapių (1704 žodžiai)
  • Universitetas
  • Jurgita
  • Ekonometrikos modelio veiksnių parinkimas
    10 - 7 balsai (-ų)
Ekonometrikos modelio veiksnių parinkimas. (2015 m. Kovo 30 d.). https://www.mokslobaze.lt/ekonometrikos-modelio-veiksniu-parinkimas.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 26 d. 20:34
×