Ekonomikos augimas (3)


Ekonomikos augimo esmė. augimo veiksniai referatas. Ekonominio augimo teorija. Ekonominio augimo teorijos esmė. Ekonominis augimas. Ekonominio augimo klasifikacija. Ekonominio augimo veiksniai ir jų poveikio augimui charakteristika. Ekonominio augimo veiksniai ir jų charakteristika. Teoriniai ekonominio augimo modeliai ir jų praktinė reikšmė. Teorinis ekonominio augimo modelis tobulosios konkurencijos sąlygomis. Teoriniai ekonominio augimo modeliai netobulosios konkurencijos sąlygomis. Harodo ekonominio augimo modelis. Domaro ekonominio augimo modelis. Lietuvos ekonomikos augimo proceso analizė.


Trečiojoje – pakilimo – stadijoje trumpus atsitiktinio ekonominio aktyvumo impulsus pakeičia stabilus augimas, tampantis įprastine ūkio funkcionavimo sąlyga. Šiai stadijai būdingos dar dvi ypatybės: tai nors vienos reikšmingos pramonės šakos, pasižyminčios sparčiais augimo tempais, ir politinės ar visuomeninės struktūros, palaikančios pažangos ūkio struktūros prėtimąsi, funkcionavimą. V.Rostou šią stadiją apibrėžė kaip pramoninę revoliuciją. Faktiškai tai ankstyvojo industrializavimo stadija. Čia atsiranda ir sparčiai vystosi naujos gamybos šakos, vyksta visuomenės urbanizavimas, investicijų ir santaupų dalis nacionalinėse pajamose padidėja nuo 5 iki 10 proc. ir daugiau.

Pagal anrąjį kriterijų išskiriami šie tempai:

Vertinant ekonominį augimą, jo dinamiką, temus ir kitus rodiklius naudojama Nacionalinių sąskaitų sistema.

Šie veiksniai paveikia sukurtąjį BVP skirtingai. JAV ekonomistas Edvardas Denisonas atliko pagrindinių ekonominio augimo veiksnių realaus indėlio į BVP prieaugį tyrimus ir gavo tokius rezultatus: 1929-1982 m. darbo sąnaudų padidinimas užtikrino 32 poc. JAV BVP prieaugio, o darbo našumas – likusią jo dalį, t.y. 68 procentus. Iš tikrųjų darbo našumo įtaka BVP prieaugiui buvo dar ženklesnė, t.y. BVP padidėjo net 78 proc.: dėl MTP – 28 proc., dėl kapitalo sąnaudų didinimo – 19 proc., dėl švietimo ir profesinio parengimo – 14 proc., gamybos masto ekonomijos – 9 proc. Ir išteklių paskirstymo gerinimo – 8 proc. Tačiau pirmųjų aplinkos apsaugos įstatymų vykdymas pareikalavo dalį išlaidų, skirtų investicijoms, panaudoti ne MTP, o aplinkos apsaugai. Todėl įstatyminų – institucinių ir kitų veiksnių indėlis į JAV BVP prieaugį buvo įvertintas kaip neigiamas, mažinantis darbo našumo įtaką BVP ir pateiktas su minuso ženklu, t.y. -9 procentai.

Žemiau pateikiami ekonomistų sukuri konkretūs teoriniai ekonominio augimo modeliai ir jų teikiamos gamilybės, esant tobulai konkurencijai (R.Solou) modelis ir netobulai (Dž.M.Keinso, R.Harodo ir E.Domaro modeliai), taip pat universalūs modeliai, įgalinantys tyrinėti augimo dinamiką tarpšakinio makroekonomnio subalansuotumo sąlygomis (dinaminis tarpšakinis balansas).

R.Solou modelis – vienas žinomiausių paprastųjų tolydinių vieno ekonominės dinamikos sektoriaus modelių, matematiškai išreiškiantis svarbiausius ekonominio agimo procesus ir rezultatus.

R.Solou modelis turi plačias taikymo galimybės, nes padeda:

4) modeliuoti techninę pažangą pagal jos rūšis.

R.Harodo modelis leidžia tyrinėti firmų investicinius sprendimus, priėmus tokias dvi prielaidas:

Faktiški augimo tempai – tai esamieji ekonominio augimo tempai.

Ir priešingai, jei faktiškas augimo tempas lėtesnis už garantuotą, tai įsigalės nuolatinis sąstingis.

padidinus gamybos veiksnių išlaidas m kartų, produkcijos išleidimas padidėja tiek pat kartš. O tai reiškia, kad nėra gamybos masto ekonomijos.

Ryšių su buvusios Sovietų Sąjungos šalių partneriais nutraukimas.

Žinių ir įgūdžių darbui rinkos sąlygomis stoka.

Įmonių vadovai nurodė didelę infliaciją (69% respondentų), pastoviai besikeičiančius komercinės veiklos normatyvinius dokumentus (65%), didėjančias iki pasaulinio lygio žaliavų ir energijos kainas (63%), investicijų stoką (60%) ir aukštus tecnnologinės restruktūrizacijos kaštus (59%) kaip pagrindines staigaus ekonominio nuosmukio priežastis 1990-1994 metų laikotarpyje. Daugelis įmonių vadovų (49%) nurodė, kad įmonės privatizavimo proceso trukmė ir eiga neturėjo žymaus poveikio ekonominei veiklai.

Tiriant veiksnių poveikį ekonomikos augimui 1995-1998 metų periode, vadovai buvo paprašyti įvertinti sekančius veiksnius:

  • Microsoft Word 30 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 13 puslapių (4200 žodžiai)
  • Universitetas
  • Aiva
  • Ekonomikos augimas (3)
    10 - 9 balsai (-ų)
Ekonomikos augimas (3). (2016 m. Gegužės 13 d.). https://www.mokslobaze.lt/ekonomikos-augimas-3.html Peržiūrėta 2020 m. Rugpjūčio 11 d. 13:40
×
129 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo