Ekonomikos augimo svarba


Įvadas. Ekonomikos augimo teorija ir modeliavimo principai. Ekonominis augimas. Ekonomikos augimo svarba. Pagrindiniai ekonomikos augimo rodikliai. Ekonominio augimo tikslai ir veiksniai. Ekonominės raidos cikliškumas. Ekonomikos augimo problemos ir jų atsiradimo priežastys. Išvados. Literatūra.


Ekonomikos augimas yra svarbus visoms pasaulio šalims, nepriklausomai nuo jų išsivystymo lygio. Ekonomikos augimas išsivysčiusiose šalyse suteikia galimybes pasiekti dar aukštesnį gyvenimo lygį ir geresnes šalies ūkio plėtros ekonomines ir socialines sąlygas. Besivystančios šalys ekonomikos augimu siekia kuo greičiau sumažinti atotrūkį tarp jų ir išsivysčiusių šalių. Neišsivysčiusios šalys ekonomikos augimu siekia išbristi iš skurdo Ekonomikos augimas – tai produkcijos gamybos ir suteiktų paslaugų apimties išaugimas per tam tikrą laiko tarpą, kuris išreiškiamas realiojo BVP rodiklio padidėjimu. Tai ekonomikos plėtros pagrindas. Ekonomikos augimas yra svarbus visoms pasaulio šalims, nepriklausomai nuo jų išsivystymo lygio. Ekonomikos augimas išsivysčiusiose šalyse suteikia galimybes pasiekti dar aukštesnį gyvenimo lygį ir geresnes šalies ūkio plėtros ekonomines ir socialines sąlygas. Besivystančios šalys ekonomikos augimu siekia kuo greičiau sumažinti atotrūkį tarp jų ir iš- išvysčiusių šalių. Neišsivysčiusios šalys ekonomikos augimu siekia išbristi iš skurdo. Mokslininkų nuomone (Arnold, 2011; Dornbusch ir kiti, 2011; Romer, 2012; Hess, 2013; Giugale, 2014)

4. Skurstančių parama. Augant ekonomikai, atsiranda daugiau galimybių paremti asmenis, gyvenančius žemiau skurdo ribos. Taip pat ekonomikos augimas suteikia galimybes mažiau išsivysčiusių šalių ekonominėms ir socialinėms sąlygoms gerinti.

5. Darbo jėgos paklausos išaugimas. Augant ekonomikai, didėja darbo jėgos paklausa, kuri lemia nedarbo lygio mažėjimą šalyje. Ekonomikos augimas gali būti trumpalaikis ir ilgalaikis (Dornbusch ir kiti, 2011; Romer, 2012; Hess, 2013). Trumpalaikis ekonomikos augimas yra sietinas su pagrindinių gamybos išteklių (darbo, žemės ir kapitalo), kurie iki šiol nebuvo naudojami gaminant, panaudojimu. Šiuos išteklius pradėjus naudoti, BNP išauga, tačiau jiems pasibaigus ir nesiėmus jokių papildomų veiksmų, gamybos mastas gali sumažėti. Ilgalaikis ekonomikos augimas yra siejamas su gamybos veiksnių apimties ir jų produktyvumo didinimu. Tokiu atveju netgi visus gamybos išteklius iš- naudojus, šalies ekonomika gali augti.(„Ekonomikos plėtros pagrindai“ G.Dudzevičiūtė 2015 (22p.))

Ilgalaikį, nuolatinį ekonomikos augimą lemia gamybos veiksnių (žemės, darbo, kapitalo) apimties ir jų produktyvumo didėjimas. Todėl pagrindiniais augimo veiksniais paprastai laikomi šalies gyventojų skaičius, gamtiniai ištekliai bei instituciniai veiksniai. Šių veiksnių reikšmė ekonomikos augimui, aišku, nevienoda. Šalies gyventojų skaičius, lementis darbo pasiūlą, arba gamtiniai ištekliai nėra tiesiogiai augimo veiksniai. Greičiau tai augimo prielaidos, kurias dar reikia mokėti tinkamai panaudoti. Trumpa apibudinsime pagrindinius ekonomikos augimo veiksnius:

Gamtiniai ištekliai – Suprantama, kad didesnis gamtinių išteklių kiekis šalyje didina ekonomikos augimo galimybes, tačiau kaip rodo pasaulio patirtis, ir šis veiksnys pats savaime nėra lemiamas.

Kapitalo kokybė – Šiuolaikinės ekonomikos augimą lemia ne tiek gamybinio kapitalo kiekybinis augimas, kiek techninės ir ekonominės savybės,t.y. kapitalo kokybė. Kapitalo kokybė gerėja dėl mokslo ir technikos pažangos kuri gamyboje pasireiškia naujovėmis. Dėl naujovių ekonomikos augimas galimas netgi nekaupiant kapitalo – susidėvėjusius įrenginius pakečiant naujais, tiek pat kainuojančiais, bet daug produktyvesniais.

Darbo kokybė – (žmogiškasis kapitalas) Nemažiau svarbus ekonomikos augimo veiksnys yra darbo kokybė arba vadinamasis žmogiškasis kapitalas. Ir tobuliausia technika neduos laukiamo efekto, jeigu darbuotojai bus nekvalifikuoti. Kuo darbuotojų kvalifikacija aukštesnė, tuo labiau išlavinti jų sugebėjimas, kuo jie sveikesni, tuo produktyviau jie dirba.

  • Microsoft Word 39 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 15 puslapių (3467 žodžiai)
  • Kolegija
  • Simona
  • Ekonomikos augimo svarba
    10 - 3 balsai (-ų)
Ekonomikos augimo svarba . (2017 m. Lapkričio 02 d.). https://www.mokslobaze.lt/ekonomikos-augimo-svarba.html Peržiūrėta 2020 m. Gegužės 25 d. 09:38
×
97 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo