Ekonomikos ir vadybos studijų įvadas


Įvadas. Vadybos specialistų kvalifikacinė charakteristika, darbo sritys ir rizika. Vadovų darbo stilius, reikalavimai vadovams. Kolektyvo socialinis – psichologinis klimatas. Psichologinis klimatas grupėje. Psichologinio klimato veiksniai. Palankaus socialinio-psichologinio klimato sudarymas. Aukštojo mokslo sistema užsienio šalyse. Italija. Danija. Vokietija. Išvados. Literatūra.

Vadybos mokslas atsirado tik xx a. Pradžioje. Pirmieji darbai, skirti racionalizuoti darbo ir valdymo organizavimą pasirodė jav, nes kaip tik čia susiklostė palankiausios sąlygos formuotis gamybos valdymo problemoms ir jų sprendimo poreikis. Taigi, xix a. Pabaigos ir xx a. Pradžios sandūroje pradeda formuotis valdymo mokslinė samprata. Pirmąją mokslinę valdymo koncepciją (mvk) suformulavo teiloras, grantas ir džilbertas. Jie stengėsi žmones priversti dirbti organizacijos labui ir tam tikslui kūrė procedūras, kaip geriau atlikti darbus, kontroliuoti jų eigą, kaip skatinti žmones geriau dirbti. Teiloras suformulavo pirmuosius valdymo organizavimo principus.

Klasikinės administracinės valdymo mokyklos (1920-1950) būdingas bruožas – organizavimo problemų tyrimas. Jos pradininkai prancūzų mokslininkas anri fajola. Jis pirmasis universalų valdymo procesą suskaldė į atskiras funkcijas: planavimą, koordinavimą ir kontrolę. A. Fajola sukūrė ir administravimo doktriną, kurios principai yra aktualūs ir šiandien.

žmogiškų santykių mokykla (1930-1950m). Vienas šios mokyklos kūrėjų: harvardo universiteto profesorius eltonas meijo. Jis įrodė, kad žmogaus poelgius gamyboje nulemia ne tik ekonominiai svertai, pinigai, bet ir moraliniai: tarpusavio santykiai, aplinka, vadovų požiūris į dirbantįjį, psichologinis klimatas ir kt.

Po 1950m. Pradėjo formuotis naujoji valdymo mokykla (nvk) arba kiekybinių metodų mokykla. Ši mokykla remiasi taikomosios matematikos teikiamomis galimybėmis rengiant vadybos sprendimus.

Pirmasis Lietuvoje vietoj sąvokos menedžmentas pradėjo naudoti žodį vadyba v. A. Graičiūnas (1889 – 1952) gimęs jav, čikagoje, Lietuvių šeimoje. Jav įsigijo specialybę, pradėjo domėtis verslo organizavimu, vadyba. Jis pirmasis pasaulyje matematiškai įrodė optimalų vadovo pavaldinių skaičių.

Paskutinis xx amžiaus dešimtmetis Lietuvai ypač reikšmingas tiek politiniu, tiek visuomeniniu, tiek ekonominiu požiūriu. Lietuva pasuko visuomenės demokratizavimo keliu, tvirtai orientuojasi į rinkos ekonomiką. Todėl reikia esminės politinio, visuomeninio ir ekonominio gyvenimo pertvarkos. Turi būti derinamas pažangus vakarų šalių patyrimas su Lietuvoje susiformavusiomis tradicijomis ir aplinka.

  • Microsoft Word 37 KB
  • 2012 m.
  • 24 puslapiai (5697 žodžiai)
  • Universitetas
  • Ekonomikos ir vadybos studijų įvadas
    10 - 3 balsai (-ų)
Ekonomikos ir vadybos studijų įvadas. (2011 m. Birželio 22 d.). https://www.mokslobaze.lt/ekonomikos-ir-vadybos-studiju-ivadas.html Peržiūrėta 2021 m. Kovo 02 d. 04:56
×
39 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo