Ekonomikos ir verslo filosofija


Nematomos rankos rankos teorija. K Weberio kapitalizmo atsiradimo teorija. Protestantizmas smerkė išlaidavimą ir skatino taupymą. Von Hayeko. Laisvosios rinkos iškėlimas ir monopolizmo kritika. Rinkos reguliavimo ir totalitarizmo ryšys.


Adamas Smitho (1723 – 1790) nematomos rankos rankos teorija. Adamo Smitho gyvenamasis metas – XVIII amžius – subrandino svarbiausias socialines, dvasines ir technologines prielaidas susiformuoti rinkos sistemai kaip visuotinai priimtinam ir įsigalinčiam ūkinio gyvenimo būdui, politinių, kultūrinių ir net etinių santykių pagrindui. Tos prielaidos – tai pirmiausia prekybos intensyvėjimas ir pinigų naudojimo išplitimas, jų apskaitos poreikis ir techninė gamybos pažanga. Jį išgarsino klasikinis politinės ekonomijos veikalas – „Tautų turto prigimties ir kilmės tyrinėjimas“. A. Smithas daro prielaidą, kad gamtoje veikiantis (teleologinis) tvarkos principas kiekvieno individo suinteresuotumą gerinti savo padėtį paverčia bendrojo labo augimu, jeigu tik toms jėgoms nekliudoma veikti. Todėl jis atmeta reguliavimo priemones ekonomikoje: „Kiekvienas manosi siekiąs tik savo asmeninių interesų, tačiau iš tikrųjų taip netiesiogiai skatinamas tautos ūkio bendrojo labo augimas. Čia individą kreipia nematoma ranka, idant jis siektų tikslo, kurio jis pats tikrai nemanė siekąs,“ Gerovės pagrindas yra darbas, kuriuo sukuriama kiekvienos prekės vertė. Našumo pagrindas yra žmogui įgimtas polinkis mainyti bei darbo pasidalijimas.Iki tol savanaudiškas elgesys buvo laikomas antivisuomenišku, jis buvo tapatinamas su išnaudojimu, t. y. su naudos, atsirandančios dėl žmonių nelygybės jų tarpusavio santykiuose, gavimu. Tokiu nepagrįstu asmeninės naudos siekimo ir išnaudojimo tapatinimu savo teorijas grindė XIX a. socialistai, pasiūlę daugelio teoretikų manymu utopinę alternatyvą – panaikinti privačią nuosavybę ir taip pakirsti pačias savanaudiškos veiklos šaknis ir galimybes.

Pasak Smitho teorijos, kad „nematomoji ranka“ egzistuotų ir veiktų, būtina derama institucinė aplinka, tinkamos teisės normos ir taisyklės. Valdžios priedermė yra užtikrinti, kad tobulos konkurencijos struktūra rinkoje išliktų nepažeidžiama, o jos aplinka – netrikdoma. Laisvą darbo jėgos judėjimą šalyje varžantys įstatymai, prekybos politika, muitais apsauganti vietinius gamintojus ir pirklius nuo efektyviau dirbančių užsienio konkurentų – tai ryškiausi valdžios ekonominės politikos veiksmai, trukdantys veikti „nematomajai rankai“. Teisėtos vyriausybės veikla visuomenėje, teigė Smithas, turi apsiriboti šiomis sritimis: apsauga nuo išorės ir vidaus grėsmių šalies saugumui, kuri užtikrina įstatymų viršenybę. Nematomos rankos koncepcija tradiciškai yra palaikoma liberalų ir kritikuojama tų, kurie palaiko valstybės įsikišimą į ūkį. Svarbiausias argumentas, kuriuo remiamasi dėl valstybės įsikišimo į ekonominius santykius yra visuomeninių interesų gynimas. Kitas argumentas yra išorės efektai arba rinkos informacijos asimetrija. Kaip pavyzdys yra kenksmingų dujų atsiradimas; nors produkcija, dėl kurios atsirado kenksmingos dujos naudojasi daug žmonių, jų atsiradimas nėra sveikintinas. Tokiu atveju nematomos rinkos ranka nesugeba reguliuoti šalutinio produkto. Bet reikia nepamiršti, kad Smitho gyvenamuoju laikotarpiu vyravo merkantilistinės pažiūros ir valstybė, tenkindama stambių ir įtakingų nacionalinių verslo grupių interesus, stipriai reguliavo ir reglamentavo ūkinę veiklą. Smithas pirmasis ėmėsi įrodyti, kad socialiniame pasaulyje pažanga ir gerovė įmanomos tik suteikus natūralią laisvę žmonių ūkinei veiklai (ir suprantama, visai kitai, nes nelaisvas žmogus nebus laisvas ir savo ūkinėje veikloje).

  • Microsoft Word 56 KB
  • 2018 m.
  • Lietuvių
  • 20 puslapių (7076 žodžiai)
  • Universitetas
  • Gabija
  • Ekonomikos ir verslo filosofija
    10 - 3 balsai (-ų)
Ekonomikos ir verslo filosofija. (2018 m. Liepos 07 d.). https://www.mokslobaze.lt/ekonomikos-ir-verslo-filosofija.html Peržiūrėta 2019 m. Vasario 23 d. 14:10
×