Ekonomikos įtaka moralinėms vertybėms


Įvadas. Straipsnio analizė tiriamu klausimu. Ekonomikos poveikis moralinėms vertybėms lietuvoje. Kontrabandinių prekių vartojimas. Mokesčių slėpimas ir vengimas: darbo užmokestis vokeliuose. Draudimas rūkyti kavinėse. Išvados. Literatūros sąrašas.

Kiekvienas žmogus priima sprendimus remdamasis savo asmenine sukaupta informacija, surinkta patirtimi, nusistatymais, įsitikinimais. Sprendimą pirkti nepirkti lemia ne tik kainos ir mūsų finansinių galimybių santykis, tačiau ir pomėgiai, norai, patogumo siekimas. Tačiau kiekvienam mums jis skirtingas ir jo vertė kitokia. Kitaip sakant, mes elgiamės pagal savo moralines vertybes, įsitikinimus. Ekonominiai, kaip ir kiti mūsų sprendimai, negali būti atskirti nuo sprendžiančiojo moralinių nuostatų.

Tačiau pastebėta, kad sprendimus priimti vien moralinių įsitikinimų, vertybių neužtenka. Vis didesnę įtaką daro finansinis sprendimo motyvas, t.y. mūsų galimybės ir gėrybių kaina. Akivaizdu, jog didėjant ekonominėms galimybėmis atsiranda didesnės mūsų galimybės įsigyti, pabandyti, patirti. Ir šioje vietoje vienintelis mus galintis sustabdyti nuo netinkamo vartojimo veiksnys yra moralinės nuostatos: mūsų pačių ir visuomenės. Deja, galimybių motyvas vartoti dažnai įveikia moralinių vertybių motyvą susilaikyti, negana to, išaugusios ekonominės galimybės palaipsniui ar iš karto, tiesiogiai ar netiesiogiai veikia mūsų nusistatymus. Asmuo negali ilgai jaustis dviprasmiškai, todėl jam tenka pritaikyti savo įsitikinimus prie pasikeitusių ekonominių sąlygų.

Pasaulinės finansų krizės akivaizdoje Robert Ostling publikavo savo straipsnį ir tyrimą apie ekonominių veiksnių poveikį moralinėms vertybėms ir nuostatoms (2009). Autoriaus pastangos moksliškai susieti ir įrodyti moralinių dalykų sąsajas su ekonominiais veiksniais puikiai dera su krizės metu išryškėjančiais moraliniais visuomenės nuosmukiais, vertybių perkainojimu. Šioje analizėje trumpai apžvelgsime autoriaus pateiktas pagrindines prielaidas, taikytą tyrimą ir jo išvadas, jas susiejant su pasaulio ir Lietuvos aktualijomis.

  • Ekonomika Analizė
  • Microsoft Word 39 KB
  • 2012 m.
  • 11 puslapių (2584 žodžiai)
  • Universitetas
  • Darius
  • Ekonomikos įtaka moralinėms vertybėms
    10 - 3 balsai (-ų)
Ekonomikos įtaka moralinėms vertybėms. (2012 m. Gruodžio 22 d.). https://www.mokslobaze.lt/ekonomikos-itaka-moralinems-vertybems.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 20 d. 06:27
×