Ekonomikos sistemos Lietuvoje 2015 - 2018 m.


Įvadas. Ekonomikos sistemos rūšys. Tradicinė ekonominė sistema. Komandinė ekonomikos sistema. Rinkos ekonomikos sistema. Mišri ekonominė sistema. Ekonomikos sistemų modulis Lietuvoje 2015-2018 m Išvados. Šaltiniai.


Žodis „ekonomika“ kilęs iš graikų kalbos žodžių oikos – namai, ūkis, būstas, ir nomos – dėsnis, taisyklės, valdymo, tvarkymo menas. Šio žodžio autorius – graikų filosofas Ksenofontas (apie 430-350 m. per. Kr).

Pagrindinė ekonomikos mokslo prasmė: nagrinėti kaip geriausiai panaudoti ribotus išteklius ir darbo, ir kapitalo, ir žemės mechanizmo vystymams siekiant tenkinti visuomenės poreikius. Tai materialinės visuomenės egzistavimo ir funkcionavimo sfera, kurioje vyksta gamyba. Visų ekonomikos mokslų tyrimo objektas yra žmonių ūkinė veikla.

Ekonomikos sistema – tai būdas, kaip tirti trūkumo ir pasirinkimo klausimus. Tai kokiu būdu pasirenkama viena iš ribotų išteklių panaudojimo alternatyvų, priklauso nuo ekonomikos sistemos, nuo jos priklauso ir atsakymas į pagrindinius ekonomikos klausimus, ką, kaip ir kam gaminti.

Ekonomikos sistemos dažniausiai skirstomos į keturis pagrindinius tipus: tradicinę arba papročių, komandinę, rinkos ir dažniausiai naudojama vastybėse mišriąją ekonomikos sistemą.

Tyrimo metodas: mokslinės literatūros analizė, ekonominių sistemų tipai, ekonominės sistemos valstybėse, ekonominės sistemos Lietuvoje.

Kaip ir buvo paminėta anksčiau, ekonomikos sistemos dažniausiai skirstomos į keturis tipus, tai yra tradicinę arba kitaip vadinama papročių, komandinę, rinkos ir mišriąją ekonomikos sistemą. Panagrinėkime kokie yra ekonominės sistemos tipai ir kas jiems būdinga.

Ekonomikos sistema, tai būdas kaip tirti trūkumo ir pasirinkimo klausimus. Tai struktūra institucijų, per kurias visuomenė skirsto savo išteklius prekėms gaminti ir paslaugoms teikti. Tai, kaip visuomenė sprendžia pagrindinę ekonomikos problemą, ribotų išteklių pasiskirstymą tarp konkuruojančių tikslų - priklauso nuo visuomenės sistemos.

4. Istorija kai ilgainiui susiklosto individų poreikiai prekėms bei paslaugoms, technologinės

Panagrinėkime kokie yra ekonomikos sistemos tipai, kas jiems būdinga, kokios isntitucijso sudaro dabartinę Lietuvos ekonomikos sistemą.

Manoma, kad seniausia ekonominė sistema yra tradicinė. Tai yra toks ekonominio gyvenimo formavimo būdas, kuriame kapitalas ir žemė yra bendroje nuosavybėje, o gamybos klausimai sprendžiami remiantis tradicijomis, vedančiomis iš kartos į kartą. Ši sistema dar yra vadinama papročių ekonomine sistema, nes joje ekonominės problemos sprendžiamos remiantis religiniais ir socialiniais papročiais bei tradicijomis.

Jau pats šios ekonomikos sistemos pavadinimas rodo, kad papročiai ir tradicijos lemia atsakymus į klausimus: ką, kaip ir kam? Šios ekonomikos sistemos raidą nulemia ne įstatymų apibrėžtos ir privalomos privačios nuosavybės teisės ar vyriausybės politika, bet labai lėtai besikeičiančios tradicijos ir per amžius įsigalėję papročiai, kurie nustato kas kuo užsiims, kaip bus tvarkoma nuosavybė ir kokios paslaugos bei prekės bus gaminamos ir teikiamos.

Tradicinėje ekonominėje sistemoje žmogaus veiksmai buvo tiesiogiai skirti kuo geriau adaptuotis prie išorinės aplinkos, įveikti gamtos stichiškumą, tenkinti fiziologinius poreikius, pasiimti iš gamtos būtiniausias medžiagas. Dėl žemo išsivystymo lygio žmogaus materialūs poreikiai buvo riboti iki primityviausių – išgyventi. Taigi ūkinių veiksmų atlikimą nulėmė fiziologinė būtinybė išlikti ir garantuoti tolesnę egzistenciją.

  • Microsoft Word 40 KB
  • 2020 m.
  • Lietuvių
  • 15 puslapių (2822 žodžiai)
  • Kolegija
  • Edvinas
  • Ekonomikos sistemos Lietuvoje 2015 - 2018 m.
    10 - 3 balsai (-ų)
Ekonomikos sistemos Lietuvoje 2015 - 2018 m.. (2020 m. Kovo 07 d.). https://www.mokslobaze.lt/ekonomikos-sistemos-lietuvoje-2015-2018-m.html Peržiūrėta 2020 m. Birželio 05 d. 12:22
×
116 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo