Ekonomikos teorijos konspektas (2)


Ekonomikos teorija paskaitų konspektas. Tema. ekonomikos teorijos įvadas. Pagrindinė ekonomikos problema. Tema. pelnas ir gamybos kaštai. Tema. rinkos elementai ir jos veikimas. Tema. pagrindinės rinkos organizavimo formos. Tema. gamybos veiksnių rinkos ir pajamų paskirstymas. Tema. pajamų nelygybė ir kitos rinkos problemos. Makroekonomika 7 tema. nacionalinis produktas ir jo matavimas. Tema. ekonomikos pusiausvyra. Tema. pagrindinės makroekonomikos problemos. Tema. valstybės biudžetas ir vyriausybės fiskalinė politika. Tema. šiuolaikiniai pinigai ir centrinio banko pinigų politika. Tema. atviros ekonomikos elementai. Tyrimo objektai. Ūkinė veikla. Ekonominėmis gėrybėmis. Verslumas , iniciatyvumas. – informacija. Ūkinės veiklos tipus fazes. Materialinė gamyba. Gamybos galimybių riba. Ekonominė politika. Mokesčių sistema. Prekių ir paslaugų pardavimo. Tiesioginiams mokesčiams. Netiesioginius mokesčius. Mokesčių funkcijos. Šiuolaikinis rinkos ūkis. Individuali įmonės. Ūkinė bendrija. Valstybės ir savivaldybės įmonė. Kooperatinė įmonė. Bendrosios pajamos. Bendrieji kaštai. Ekonominiais kaštais. Buhalterinis bendrasis pelnas. Normalus ir ekonominis pelnas. Normalų pelną. Ekonominį pelną. Planavimas pagal pelningumo lūžio tašką. Parduotų gaminių kritinis skaičius. Veiklos efektyvumo rodikliai ir jų analizė. Silpniausios grandies. Padidinę apimtis. Pasiekėme lūžio tašką. Gamybinės organizacijos tikslas yra uždirbti pinigus. O ką visa tai duoda ? Tokiai bendrovei galas. Pinigai turi būti tikslas. Masto ekonomija ir disekonomija. Masto ekonomija. Paklausos kreivė. Paklausos dėsniu. Pasiūlos kreivė. Pasiūlos dėsnis. Paklausos ir pasiūlos kitimą veikiantys veiksniai. Vartotojo rinka. Gamintojo rinka.

Taip yra todėl, kad vienos išlaidos, sąlyginai vadinamos kintamosiomis, tiesiogiai priklauso nuo pagamintų gaminių ar suteiktų paslaugų skaičiaus, o kitos, vadinamos pastoviosiomis, nuo jo nepriklauso. Todėl juo daugiau bus parduodama produkcijos, juo mažesnė pastoviųjų išlaidų dalis teks kiekvienai prekei ir, atvirkščiai.

Pirmame grafike aiškiai galima matyti aptartus pelningumo lūžio taško kriterijus. Tai yra klasikinis mikroekonomikoje nagrinėjamas modelis. Jame aiškiai matosi, kada įmonė pasiekia pelną, o kada nuostolį.

Sumažinus pastoviąsias išlaidas ar kintamąsias, sumažėja bendrosios išlaidos ir pasikeičia pelningumo lūžio taško vieta (su prielaida, jog nepasikeičia įmonės gaunamos pajamos). Logiška, kad tokiu atveju, gaminant tiek pat produkcijos, pardavimų skaičius gali būti ir mažesnis, norint nepatirti nuostolių, o pasiekti pelną yra lengviau.

Kaip matoma antrame grafike, sumažinus išlaidas (pažymėta mėlyna tiese), naujasis pelningumo taškas persikelia į kitą vietą ir tokiu būdu sumažėja nuostolio tikimybė bei padidėja pelno „plotas“, kurį riboja pajamų bei išlaidų tiesių susikirtimas.

Jeigu įmonė būtų nepajėgi apsiskaičiuoti ir prognozuoti savo išlaidų ir jos dėl tam tikrų vidaus ar išorės priežasčių padidėtų (pavyzdžiui, jei padidinami mokesčiai), tuomet galimas ir priešingas variantas, kai padidėjusios išlaidos pakeistų pelningumo taško padėtį ir įmonė galbūt nepasiektų ne tik nulinio pelningumo, bet ir taptų nuostolinga.

Literatūroje finansinių ataskaitų analizės klausimais dažniausiai aptinkame įmonės veiklos efektyvumą apibūdinančius rodiklius, apskaičiuotus atsižvelgiant į įmonės gamybos ciklą ir lėšų, cirkuliuojančių tame procese, apytakos stadijas.

Eliyahu M. Goldratt ir Jeff Cox apie gamybos valdymą parašė pasaulyje pripažintą knygą TIKSLAS(Tobulėjimo procesas). Lietuvoje jos antras leidimas išėjo 2003 metais. Knygos autorius E.M.Goldratt'as - pasaulyje pripažintas naujų valdymo koncepcijų ir sistemų kūrimo lyderis. Jis moko tarptautines korporacijas ir jo idėjos atveda įmones prie kardinalių pokyčių.

Nepakanka efektyviu būdu gaminti kokybišką produktą. Tikslas turėtų būti kažkas kita.

Tačiau antra vertus... tai netiesa. Jei technologija yra tikrasis gamybinės organizacijos tikslas, tada kodėl atsakingiausios pareigos yra ne tyrimų ir plėtros departamente? Kaip čia atsitiko, kad kiekvienos mano matytos organizacijos schemoje „Tyrimai ir plėtra" visada parodomi pakraštyje? Ir manau, kad turime visų mūsų naudojamų mašinų tipų naujausius modelius - ar tai mus išgelbės? Ne, neišgelbės. Taigi technologija svarbu, bet tai ne tikslas.

Už mano gamyklos stovi dar du ilgi siauri pastatai. Tai mūsų sandėliai. Jie iki lubų prikrauti atsarginių dalių ir nerealizuotų prekių, kurių dar nesugebėjome išsiųsti. Už dvidešimt du milijonus pagamintų prekių atsargų: kokybiški moderniausios technologijos produktai, visi pagaminti efektyviai, visi sudėti į dėžes, visi užantspauduotose plastiko pakuotėse su garantijos kortomis, visi dar kvepiantys gamykla — ir visi laukiantys, kad kas nors juos nupirktų.

Tai štai. „UniCo" gamykla reikalinga ne tam, kad būtų užpildyti sandėliai. Tikslas yra pardavimai.

Bet jei tikslas yra pardavimai, kodėl Joną nesutiko, kad tikslas yra rinkos dalis? Rinkos dalis yra net žymiai svarbesnis tikslas nei pardavimai. Jei užimi didžiausią rinkos dalį, tavo pardavimai toje pramonės šakoje didžiausi. Užsigrobk rinką, ir tu juos turi. Ar ne taip?

Pala. Sakykim, kad padariau kažką neįtikėtinai genialaus: sustabdžiau nuostolingą veiklą, ir mes pasiekėme lūžio tašką. Ar tai mus išgelbėtų? Tik trumpam. Gamykla ne tam pastatyta, kad pasiektų lūžio tašką. „UniCo" dalyvauja ne tokiame versle, kur užtektų tik pasiekti lūžio tašką. Ši bendrovė tam, kad uždirbtų pinigus.

O kam dar J. Bartholomero Granby 1881 m. įkūrė savo bendrovę ir pateikė rinkai patobulintą anglimis kūrenamą krosnį? Ar iš meilės buities prietaisams? Ar tam, kad suteiktų patogumą ir šilumą milijonams žmonių - Nė velnio. Senasis J. Bartas tai padarė, kad uždirbtų. Ir jam pavyko – nes jo laikais krosnis buvo aukso vertės. Ir tada investuotojai davė jam dar pinigų, kad ir jie galėtų uždirbti, o Bartas galėtų uždirbti dar daugiau.

Nes kas įvyksta, jei bendrovė neuždirba pinigų? Jei bendrovė neuždirba pinigų, gamindama ir parduodama produktus arba vykdydama sutartis, arba parduodama savo kapitalą, arba kokiais kitais būdais,... tokiai bendrovei galas. Ji nustos veikusi. Pinigai turi būti tikslas. Niekas šioje vietoje jų negali pakeisti. Kad ir ką sakytum, tai vienintelė man tinkama prielaida.

  • Microsoft Word 552 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 72 puslapiai (27556 žodžiai)
  • Universitetas
  • Agnė
  • Ekonomikos teorijos konspektas (2)
    10 - 9 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Ekonomikos teorijos konspektas (2). (2015 m. Gegužės 12 d.). https://www.mokslobaze.lt/ekonomikos-teorijos-konspektas-2.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 15 d. 12:13
Peržiūrėti darbą
×
41 mokytojas prisijungę laukia tavo klausimo