Ekonominė ir politinė laisvė Konkurencinis kapitalizmas


Ekonominė ir politinė laisvė. Konkurencinis kapitalizmas.

Žvelgiant į ekonominę sąrangą kaip į priemonę politinei laisvei garantuoti, pažymėtina jos svarba dėl poveikio galios koncentracijai arba dispersijai. Ta ekonominės sąrangos rūšis, kuri tiesiogiai garantuoja ekonominę laisvę, būtent konkurencinis kapitalizmas, padeda įtvirtinti ir politinę laisvę, nes ji ekonominę galią atskiria nuo politinės ir leidžia kiekvienai jų riboti kitą. Istorija sako tik tai, jog kapitalizmas yra būtina politinės laisvės sąlyga, tačiau akivaizdu, kad iš esmės kapitalistiniai ekonominiai santykiai gali klostytis ir ten, kur politinė laisvė varžoma. Pavyzdžiui, fašistinėje Italijoje bei Ispanijoje, Japonijoje prieš Pirmąjį pasaulinį karą privati verslininkystė buvo vyraujanti ekonominės sąrangos forma, nors šios visuomenės nebuvo politiškai laisvos. Taigi, kapitalizmas nėra pakankama laisvės sąlyga.

Ryšys tarp politinės ir ekonominės galios – sudėtingas ir nevienareikšmis. XIX amžiaus pradžioje Benthamas ir „filosofiniai radikalai“ linko politinę laisvę laikyti ekonominės laisvės priemone. Jie manė, kad privačios masės bodisi joms užkrautų suvaržymų ir kad jeigu politinė reforma suteiktų daugumai žmonių balsavimo teisę, tai jie balsuotų už tai, kas jiems naudinga, t. y. už laissez-faire. Žvelgiant retrospektyviai, negalima sakyti, jog jie klydo. Buvo įgyvendinta daugybė politinių reformų, taip pat ekonominių reformų laissez-faire linkme. Labai pagerėjo masių materialinis gyvenimas – toks buvo šių ekonominių reformų padarinys.

  • Microsoft Word 12 KB
  • 2015 m.
  • 2 puslapiai (658 žodžiai)
  • Universitetas
  • Mantė
  • Ekonominė ir politinė laisvė Konkurencinis kapitalizmas
    10 - 2 balsai (-ų)
Ekonominė ir politinė laisvė Konkurencinis kapitalizmas. (2015 m. Kovo 16 d.). https://www.mokslobaze.lt/ekonomine-ir-politine-laisve-konkurencinis-kapitalizmas.html Peržiūrėta 2021 m. Sausio 27 d. 08:37
×
38 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo