Ekonominės ir socialinės infliacijos pasėkmės


Įvadas. Tikslas. Uždaviniai. Infliacijos samprata. Ekonominės ir socialinės infliacijos pasekmės. Teigiami infliacijos padariniai. Neigiami infliacijos padariniai. Infliacijos apžvalga Lietuvoje. Infliacijos kontrolės priemonės. Aktualijų/naujienų ekonomikos srityje analizė. Išvados. Naudota literatūra. Priedai.


Šalies ūkiui ir ekonomikai įtakos turi daugybė dalykų, iš kurių viena yra infliacija - pagrindinis makroekonomikos matas. Infliacija suprantama kaip bendrojo kainų lygio ilgalaikis augimas, kuris atneša ekonominių ir socialinių pasekmių. Ne visada infliacijos ekonominės ir socialinės pasekmės yra ryškiai matomos, tačiau jos vis tiek duoda įtaką šalies ekonomikai, nes infliacija yra stiprus pajamų bei turto perskirstymo veiksnys. Kadangi kiekviena šalis neišvengia ekonominio kainų lygio kitimo - infliacijos tema yra aktuali visais laikais, infliacijos mažinimas kaip tikslas, siekiamybė skamba ekonominėje politikoje. Dėl to šiame referate aptarsiu ekonomines ir socialines infliacijos pasekmes bei infliacijos kontrolės priemones, padėsiančias stabilizuoti kainų kitimą ir gerinti ekonomiką. Remdamasi Lietuvos Statistikos Departamento duomenimis apžvelgsiu infliacijos kitimą Lietuvoje, bei palyginsiu su kitų šalių ekonomika.

Tikslas - Paaiškinti infliacijos reikšmę ekonomikai. Atlikti ekonominių ir socialinių infliacijos pasekmių vertinimą bei apžvelgti infliacijos kontrolės priemones.

Infliacija - pastovus prekių ir paslaugų bendrojo kainų lygio didėjimas, kai piniginio vieneto perkamoji galia mažėja, o tai sukelia gamybos technologijų pažanga bei paklausos svyravymai. Infliacija nėra bet koks kainų kilimas, tai nėra tam tikrų prekių arba jų grupių kainų didėjimas. Infliacija reiškia, kad pakyla bendras visų prekių ir paslaugų kainų lygis. Ją sukelia bendrosios paklausos padidėjimas ir bendrosios pasiūlos sumažėjimas.

Atsižvelgiant į infliacijos tempų dydį skiriami keli infliacijos tipai: šliaužianti, šuoliuojanti infliacija ir hiperinfliacija. Šliaužianti infliacija - tokia infliacija, kuri trunka ilgai, nedideliais ir gana pastoviais tempais. Tokia infliacija dažniausiai pasireiškia šiuolaikinėje rinkos ekonomikoje. Tačiau ji gali virsti šuoliuojančia infliacija, kuri yra apibūdinama kaip kainų kilimas netolygiai ir dideliais tempais, kurie ateityje gali dar didėti. Su hiperinfliacija dažniausiai susiduriama didėlių socialinių sukrėtimų, ūkio suirutės sąlygomis. Hiperinfliacija parodo kainų ypač spartų kilimą ir gali siekti tūkstančius ir daugiau procentų per metus.

Vis daugiau žmonių atsisako besaikio pinigų kaupimo, investuoja savo turimus pinigus arba juos deda į banką (ekonominė pasekmė);

Teigiami infliacijos padariniai dažniausiai susidaro esant šliaužiančiai infliacijai, tai yra kai infliacijos tempai siekia apie 2-3% į metus (gerai išsivysčiusiose šalyse) ir kelių dešimčių procentų infliacija (prasčiau išsivysčiusiose šalyse, pvz Lotynų amerikos šalyse). Priešingu atveju susidaro neigiamos ekonominės ir socialinės infliacijos pasekmės (G. Davulis, 2009).

Perkamosios galios kritimas, nes didėja kainos. Tampa sunkiau parduot prekes, smukdoma šalies ekonomika; (ekonominė pasekmė);

  • Ekonomika Referatas
  • Microsoft Word 103 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 14 puslapių (2469 žodžiai)
  • Šarūnė
  • Ekonominės ir socialinės infliacijos pasėkmės
    10 - 9 balsai (-ų)
Ekonominės ir socialinės infliacijos pasėkmės. (2016 m. Balandžio 04 d.). https://www.mokslobaze.lt/ekonomines-ir-socialines-infliacijos-pasekmes.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 23 d. 06:59
×