Ekonominės krizės sprendimų atvejų palyginimas: Islandija ir Airija


Ekonominės krizės samprata. Islandijos krizė. Airijos krizė. Sprendimų palyginimas. Airijos atsakas. Islandijos atsakas. Bedarbystė. Išvados. Literatūra.

Ekonominė krizė, tai stiprus ekonominės būsenos pablogėjimas, kuris netikėtai paliečia pasaulį, šalį ar atskirą ekonominį objektą, subjektą. Būtent šis reiškinys 2008 metais buvo paveikęs ir stipriausias Europos valstybes. Viena iš jų - Airija. Buvusi gana varginga Europos šalis, kuri po ilgalaikio didelio ekonomikos augimo, išsivystės į vieną turtingiausių pasaulio ir Europos Sąjungos šalių. Antroji valstybė – Islandija. Valstybė, kuri iki 2008 metų ekonominės ir finansinės krizės buvo taip pat viena turtingiausių pasaulio šalių. Tačiau prasidėjus krizei, Islandija buvo smarkiausiai paveikta šalis Europoje. Valdžios institucijos abiejuose šalyse mėgino sušvelninti situaciją, nustatyti krizės poveikį ekonomikos mastu savo šalyje. Tiek Airija tiek Islandija dažnai buvo įvardijamos kaip ekonominiai stebūklai, kol sprogo burbulas. Šalys susidurė su panašiomis ekonominėmis problemomis ir jų bankų krizė pasiekė aukščiausią tašką 2008 metų rugsėjo-spalio mėnesiais. Nepaisaint šių panašumų, šalių atitinkamos valdžios organai laikėsi skirtingų požiūrių kovojant su šiais sunkumais. Airija apsaugojo savo šalies bankus nuo nesėkmių, garantuodama jų skolas, paversdama privacies nuostolius į viešą įsipareigojimą. Krugman, Nobelio premijos laureatas ekonomikoje, apibūdina Airijos krizės sprendimų metodą kaip ortodoksą, nuo to laiko, beveik kiekviena vyriausybė pasaulyje priėmė idėją, kad kiekvienos šalies bankas turi taupyti, jei netikėtai būtų susiduriama su finansinemis nesekmėmis. O Islandų metodą jis apibūdina, kaip neatitinkantį normų, kadangi Islandijos valdžia mano, kad bankų gelbėjimas tai ne vienintelis būdas išsaugoti valstybės ekonomiką. Dar vienas esminis skirtumas tarp Airijos ir Islandijos yra tai, kad Airija yra Europos Pinigų Sąjungos (EPS) dalis, o Islandija turi savo valiutą. Abi šalys išgyveno kreditų krizę, tačiau Islandijos ekonominis nuosmūkis buvo šiek tiek sunkesnis, nes šalies žlugimas buvo vienas blogiausių, kokį pasaulis yra kada nors matęs. Tačiau Islandija, turi pranašumą turėdama savo pinigų politiką, kuri yra svarbi priemonė siekant išbristi iš finansų krizės, Airijos pranašumas yra tas, jog ji gauna naudos iš narystės Europos Sąjungoje. Taigi šiame darbe bandysime palyginti Airijos ir Islandijos ekonominių krizių sprendimus.

Darbo tikslas: palyginti Airijos ir Islandijos ekonominės krizės sprendimus.

Darbo uždaviniai:

Pateikti informaciją, nuo ko prasidėjo Airijos ir Islandijos finansų krizė

Išanalizuoti ir palyginti abiejų šalių krizės sprendimo būdus

Asimetrinės informacijos teorija ekonominę krizę apibrėžia kaip netiesioginį finansinių rinkų žlugdymą, kur netinkama selekcija ir moralinės problemos yra pagrindinės, taigi finansinės rinkos nepajėgios efektyviai teikti investicijas iš fondų tiems, kurie turi produktyviausias investavimo galimybes. Negaudami galimybės prieiti prie fondų subjektai sumažina išlaidas, o tai sukelia ekonomikos nuosmukį. Pagrindinė finansinio nestabilumo priežastis yra informacijos srautų sutrikimai, kurie trukdo efektyviam tiek nacionalinių, tiek tarptautinės finansų rinkos funkcionavimui.

Islandijoje finansų krizė vyko 2008-2011m. Ji prasidėjo, kai šalies vyriausybė nacionalizavo didžiausius šalies bankus: ,, Kaupthing Bank’’, ,,Glitnir Bank’’ ir ,,Landsbanku Islands’’. ,,Glitnir’’ bankas turėjo nemenkų rūpesčių, ilgalaikių sutarčių, jomis refinansuodavo trumpalaikes skolas.

  • Ekonomika Kursinis darbas
  • Microsoft Word 129 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 16 puslapių (2887 žodžiai)
  • Universitetas
  • Karolina
  • Ekonominės krizės sprendimų atvejų palyginimas: Islandija ir Airija
    10 - 2 balsai (-ų)
Ekonominės krizės sprendimų atvejų palyginimas: Islandija ir Airija. (2015 m. Rugsėjo 17 d.). https://www.mokslobaze.lt/ekonomines-krizes-sprendimu-atveju-palyginimas-islandija-ir-airija.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 26 d. 05:08
×