Ekonominės statistikos špera
Statistika – mokslas kuris tiria masinius socialinius ekonominius rei6kinius, kiekybiniu aspektu ir su jų kokybiniu turiniu vietos ir laiko sąlygomis. Šis žodis pirmą kartą pavartotas achenvalio 1746m. Marburgo universitete. Lietuvoje pradėta dėstyti xix a. Albinas rimka.
Statistikos objektas – tai masinių socialinių ekonominių reiškinių kiekybinis aspektas su kokybiniu turiniu, kuris yra pavaizduojamas statistinistatistinio tyrimo tikslas – apibendrintų duomenų gavimas ir siekimas atskleisti tų reiškinių visumos bendrąsias savybes konkrečiomisdidžiųjų skaičių dėsnis – sudaro statistikos pagrindą. Tik jam esant atsiranda statistinių dėsningumų ir tendencijų.
Statistinė visuma – tai objektų egzistuojančių laike ir erdvėje, panašių savo turiniu ir požymiais grupė. (konkrečiam tyrime vadinama stebėjimo odaiktiniai – visumos vieneto esmę. Jei jie išdėstyti laike tam tikra tvarka tai vadinami dinamikos eilutėmis.
Kiekybiniais – tie kurių reikšmės viena nuo kitos skiriasi apibrėžtu, išmatuotu dydžiu. Jie gali būti statistinis rodiklis – tai skaitmeninis matas, rodantis surinktos medžiagos suskirstymas į vienarūšes grupes arba pogrupes pagal būdingus ir esminius požymius.
Grupuojant statistines visumas pagal esminius požymius, gaunamos visumos variantų pasiskirstymo eilutės. Jos turi du elementus: x – požymižinybiniai – atliekami lr ministerijų, departamentų ,valstybinių tarnybų ir jų nustatyta tvarka, savaveiksmiai – gali būti atliekami įmonėse ir organizacijose jų iniciatyva. Statistikos tarnybose neregistruojami.