Ekonominio augimo ir jo veiksnių kitimo analizė Lietuvoje


Ekonominis augimas. Ekonominio augimo atsiradimo istorija. Ekonominio augimo sąvoka ir esmė. Ekonomikos augimo svarba. Ekonominio augimo veiksniai ir padariniai. Ekonominis augimas Lietuvoje. Lietuvos ekonomikos raida. Rodikliai darantys įtaką Lietuvos ekonominiam vystymuisi. Lietuvos demokratinės valstybės ekonominių rodiklių analizė. Lietuvos ekonomikos raida ir perspektyvos.


Problema ir jos aktualumas: Viena iš aktualiausių Lietuvos ekonominio augimo problemų yra ekonominio augimo ribotumas. Tam įtakos turėjo globalinė ekonomikos krizė, kuri lėmė ir emigraciją bei nedarbą.

Darbo tikslas: Išanalizuoti ekonomikos augimą tiek užsienyje, tiek Lietuvoje bei nustatyti stipriausią įtaką darančius veiksnius.

Susisteminti ekonomikos augimo esmę, paaiškinti jos sąvoką siaurąja ir plačiąja prasme.

Išaiškinti ekonomikos augimo svarbą ir jo proceso svarbias sudėtines dalis.

Apibūdinti Lietuvos ekonomikos raidą pereinant prie rodiklių, darančių įtaką tos raidos vystymuisi.

Suformuoti ekonomikos augimo veiksnius, leidžiančius ištirti Lietuvos ekonominio augimo kitimą.

Atlikti Lietuvos makroekonomikos rodiklių – nedarbo lygio, užimtumo lygio, emigracijos – 2001 – 2016m. laikotarpio palyginamąją analizę.

Suformuoti, kokios gali būti ekonominio augimo perspektyvos, pasibaigus ekonominei krizei.

Autoriai, tiriantys šia tema. Darbe atlikta Lietuvos ir užsienio autorių mokslinės ir informacinės literatūros šaltinių sisteminė analizė. Suformuoti makroekonominiai rodikliai, kurie daro didelę įtaką Lietuvos ekonomikos vystymuisi. Galimi tiek teigiami, tiek neigiami veiksniai, darantys įtaką, tačiau matomos geros prognozės po krizės ir sudaromos ekonominio augimo perspektyvos.

Darbe naudoti literatūros šaltiniai. Lietuvos ir užsienio autorių mokslinė literatūra, informaciniai šaltiniai, straipsniai, atliktų tyrimų duomenys, atliktų analizių duomenys.

Paveikslėlyje pavaizduotas gamybos galimybių aibės didėjimas, kai jos kreivė pasislenka iš padėties AB į A’B’. Gamybos išteklių didėjimas ir kokybės gerėjimas, technologijos atsinaujinimas taip pat didina šalies ūkio gamybines galimybes, taip leisdamos didinti ir produkcijos apimtį.

Ekonomikos augimas siaurąja prasme – tai ištisas gamybos pajėgumų didėjimas, apsireiškiantis per nacionalinio produkto apimties didėjimą. Šį procesą apsako du pagrindiniai rodikliai:

BNP ir GNP didėjimo tempai, apibūdinantys prekių ir paslaugų apimčių didėjimą ekonomikoje;

Šalyje gali būti didelis kiekis kapitalo nepanaudojimo bei labai daug nenaudojamos žemės. Šie dalykai turi būti efektingai pradėti naudoti, kad būtų paspartintas BNP augimas. Tačiau tai būtų trumpalaikis augimas. Anksčiau ar vėliau ištekliai baigtųsi - nustotų augti ir gamyba.

Galima teigti, jog ekonomikos augimas yra ilgalaikio ūkio vystymosi savybė. Atitinkamai ekonominio augimo teorija tiria daugiau ilgalaikius procesus, o nuo trumpalaikių gamybos apimties svyravimų atsiriboja.

Kodėl ekonominis augimas dažnai laikomas vienu svarbiausių tikslų? Kaip jau minėjome šiandien pasaulis suinteresuotas vis daugiau tobulinti gamybą ir plėsti jos apimtis. Produkcijos, tenkančios vienam gyventojui, augimas reiškia aukštesnį gyvenimo standartą. O didesnės pajamos visiems mums turėtų reikšti turtingesnį gyvenimą ir geresnę gyvenimo kokybę.

Mažesnės pajamos automatiškai reikštų blogesnį gyvenimą ir jo kokybę. Keletas pavyzdžių, kai skurdžių šalių ekonomikos augimo tempai nėra patys geriausi:

Etiopijoje gyventojų skaičiaus augimas buvo 2,7% per metus, o metinio ekonominio augimo tempai buvo tik 2,2%, kurie privedė prie gyvenimo lygio standartų pablogėjimo.

Zambijoje gyventojų skaičius augo 3% per metus, o BNP augimas buvo tik 0.5%. Dėl to šalies BNP, tenkantis vienam gyventojui, mažėjo daugiau kaip 2% į metus.

Galima išskirti svarbiausius aspektus, kodėl ekonomikos augimas yra toks siektinas yra vienas iš svarbiausių politinių viso pasaulio tikslų:

Aukštesnis gyvenimo lygis. Jis priklauso nuo to, kiek asmuo ar namų ūkis gauna pajamų. Kylant BNP – kyla ir gyvenimo lygis.

Pagalba skurstančioms šalims. Augimo dėka neišsivysčiusios šalys gali išbristi iš skurdo ir pradėti gerinti savo šalies vidaus ekonomikos situaciją.

  • Microsoft Word 465 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 28 puslapiai (5806 žodžiai)
  • Universitetas
  • Giedrė
  • Ekonominio augimo ir jo veiksnių kitimo analizė Lietuvoje
    10 - 2 balsai (-ų)
Ekonominio augimo ir jo veiksnių kitimo analizė Lietuvoje. (2017 m. Gruodžio 08 d.). https://www.mokslobaze.lt/ekonominio-augimo-ir-jo-veiksniu-kitimo-analize-lietuvoje.html Peržiūrėta 2020 m. Rugpjūčio 07 d. 18:21
×
129 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo