Ekonominio augimo klasifikacija


Kauno technologijos universitetas. Įvadas. Ekonomikos augimo samprata ir svarba. Lietuvos ekonomikos augimo veiksniai. Strateginiai kiekvienos šalies ekonomikos augimo veiksniai. Ekonominio augimo kitimas Lietuvoje. Rodikliai darantys įtaką Lietuvos ekonominiam vystymuisi. Ekonominio augimo klasifikacija. Ekonominio augimo modeliai ir jų praktinė reikšmė. Tobulosios konkurencijos augimo sąlyga. Netobulosios konkurencijos augimo sąlyga. Išvados. Literatūra. Elektroniniai šaltiniai.


Ekonomikos augimo klasifikaciją galima sudaryti pagal daug įvairių kriterijų, bet svarbiausi išskiriami šie: gamybos veiksnių naudojimo pobūdis ir gamybos apimties kitimo tempai.

Gamybos veiksnių naudojimo pobūdį galima išskirti į ekstensyvus ir intensyvus.

Ekstensyvusis- tai toks ekonominis augimas kuris yra pasiekiamas tik pasitelkus papildomus gamybos veiksnius.

Intensyvusis- tai toks ekonominis augimas kuriam pasiekti yra naudojami žymiai tobulesni gamybos veiksniai ir pažangesnės technologijos. Viso to pasekoje padidėja ne tik produkcijos gamybos apimtis, bet ir produkcijos kokybė.

Ekonominėje tikrovėje grynu pavidalu neegzistuoja nei ekstensyvusis, nei intensyvusis augimas, nes paprastai kuris nors iš jų dominuoja priklausomai nuo to, kaip buvo pasiektas apimties padidėjimas gamybos srityje ir kokio gamybos veiksnio dėka jis buvo gautas: ar dėl kokybinio augimo, ar dėl kiekybinių veiksnių pasikeitimo.

Gamybos apimties kitimo tempai yra išskiriami į: didelius, nulinius, neigiamus ir optimalius.

Didiesiems kitimo tempams iš pirmo žvilgsnio galima teikti pirmenybę, nes pagaminus daugiau produkcijos padidėja poreikių patekimo galimybės, žinoma, jei gaminama produkcija yra kokybiška ir gamybos prieaugio struktūra leidžia labiau tenkinti visus taikių gyventojų poreikius.

Nulinio augimo tempai per ganėtinai trumpa laikotarpį nesukels labai neigiamai įvertinamų pasekmių, kurios gali būti pasiekiamos dviem atvejais: mažinant medžiagų receptyvumą, didinant kapitalo imlumą ir darbo našumą, arba mažinant karines išlaidas.

Optimalūs ekonominio augimo tempai turi remtis šalies makroekonomine pusiausvyra ir tuo pat metu turi būti geriausia jos užtikrinimo priemone. Jie negali būti aukšti, nes pernelyg greitas augimo tempas gali neišvengiamai sukelti infliaciją. Deja, ši problema kol kas dar nėra išspręsta ekonominėje teorijoje.

Ekonomikos augimo procesas yra labai sudėtingas ir jis pasireiškia kaip ilgalaikė tendencija. Norint pasiekti didžiausia teikiama naudą ir sumažinti jo kaštus, reikia pasirinkti tinkamą augimo veiksnių derinį ir negalima peržengti ribos, už kurios prasideda antiaugimas- augimo tempu spartėjantis lėtėjimas, tuomet augimo tempai smunka žemyn. Viso to puikus pavyzdys yra neigiamo augimo tempai per 10 metų visose buvusiose planinės ekonomikos šalyse, taip pat ir Lietuvoje. Mūsų šalyje 1985-1995 metiniai vidutiniai bendrojo vidaus produkto augimo tempai, remiantis Pasaulio banko duomenimis, buvo lėtėjantys ir neigiami, kasmet bendrasis vidaus produktas mažėdavo 7,4 procento. Visa tai rodo, jog ekonomikos augimo procesą būtina tinkamai reguliuoti, kontroliuoti ir valdyti. Tam labai padeda teorinių ekonomikos augimo modelių kūrimas ir praktinis taikymas. Pradiniai teoriniai ekonomikos augimo modeliai nesustabdomai supaprastina kai kuriuos realaus gyvenimo aspektus ir visiškai neatsižvelgia į kitus iš jų. Patobulinti ir daug sudėtingesni ekonomikos augimo modeliai leidžia tyrinėti kur kas daugiau ekonominių problemų. Jie padeda ne tik išsiaiškinti bendruosius ekonomikos augimo šaltinius, bet taip pat ir nustatyti tinkamiausią jų derinį prognozuojamam laiko tarpui, įvertinti jo kaštus bei nustatyti jo augimo eigą, naudą bei gautų rezultatų efektyvumą, laiku atlikti reikiamas augimo masto korekcijas ir pasirinkti pirmenybę teikiančias šalies ekonomikos plėtros kryptis. Ekonominiai augimo modeliai ir jų teikiamos galimybės yra skirstomos.

  • Microsoft Word 205 KB
  • 2018 m.
  • Lietuvių
  • 11 puslapių (2318 žodžiai)
  • Universitetas
  • Kornelijus
  • Ekonominio augimo klasifikacija
    10 - 3 balsai (-ų)
Ekonominio augimo klasifikacija. (2018 m. Gruodžio 18 d.). https://www.mokslobaze.lt/ekonominio-augimo-klasifikacija.html Peržiūrėta 2020 m. Balandžio 01 d. 15:16
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo