Ekonominio augimo samprata ir pagrindiniai ekonomikos augimo proceso veiksniai


Įvadas. Ekonomikos augimo samprata. Ekonomikos augimo veiksniai. Investicijos. Gamybinis kaupimas (Kapitalo apimtis). Kapitalo kokybė. Darbo jėgos kiekis. Struktūriniai pokyčiai. Instituciniai veiksniai. Mokslo ir technikos pažanga. Kvalifikacija ir darbo kokybė (žmogiškasis kapitalas). Gamtiniai ištekliai. Veiksnių tarpušakio ryšys. Išvados. Literatūra.


Temos aktualumas: Ekonominio augimo procesas yra labai sudėtingas ir pasireiškia kaip ilgalaikė tendencija. Jeigu matuotume išoriniais masteliais, ekonominis augimas yra gana naujas reiškinys, budingas tik paskutiniams trims šimtmečiams. Ekonominio augimo tempų spartėjimas susijęs su industrializacija, kai gamyboje pradėta intensyviai naudoti mašinas. Nuolatinis ekonomikos augimas – tai vienas iš svarbiausių valstybės ekonominės politikos tikslų. Per paskutinį šimtmetį daugelyje pasaulio šalių pastebėtas žymus ekonomikos augimas. Ekonominis augimas svarbus visoms pasaulio šalims. Išsivysčiusios šalys, ekonominio augimo pagalba, siekia dar aukštesnio gyvenimo lygio ir geresnių ekonominių sąlygų šalies viduje, besivystančios- kuo greičiau pasivyti išsivysčiusias šalis, neišsivysčiusios- išbristi iš skurdo ir esamos ekonominės padėties.

Problema: Ilgalaikį, nuolatinį ekonomikos augimą įtakoja nemažai veiksnių, tokių kaip: investicijos, darbo jėgos kiekis, gamybinis kaupimas, kapitalo apimtis, kapitalo kokybė, struktūriniai pokyčiai ir t.t. Šių veiksnių reikšmė ekonomikos augimui nevienoda.

Darbo tikslas: Apibrėžti ekonominio augimo sąvoką ir išnagrinėti ekonomikos augimo veiksnius, bei jų reikšmę šalies ekonomikos augimui.

 Socialinių mokslų daktaras Gėdinimas Davulis [4] ekonominį augimą plačiąją prasme išskiria kaip ekonomikos plėtra, leidžianti kasmet gaminti vis daugiau prekių ir paslaugų.

Ekonominis augimas – tai nuolatinis gamybos pajėgumų didėjimas, pasireiškiantis nacionalinio produkto (pajamų) apimties didėjimų, teigia savo knygoje [5] Algirdas Jakutis ir kt.

Technologijos terminas siejamas su graikų kalbos žodžiu techne, reiškiančiu meną, sugebėjimą, mokėjimą [1]. Mokslo išplėtojimo lygis ir jo technologinio bei socialinio naudojimo mastas yra objektyvus revoliucionizuojantis ekonominio augimo, gamybos ekonominio efektyvumo didinimo veiksnys. Kai išradimas yra sukurtas ir galvojama apie jo įdirgimą į gamybą, reikia investicijų naujai įrangai. Mokslo ir technikos žinių tobulėjimas yra ne tik išradimų rezultatas, bet ir atskirų darbuotojų patirti [5]. Technologijos pažanga, kuri reiškia, kad daugiau žinių ir geresnė, modernesnė technika lemia produktyvesnį darbuotojų ir aparatūros darbą [4]. Ekonomikos augimo procese vieni laimėjimai dažniausiai veda prie kitų.

  • Ekonomika Referatas
  • Microsoft Word 35 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 9 puslapiai (1531 žodžiai)
  • Universitetas
  • Valerija
  • Ekonominio augimo samprata ir pagrindiniai ekonomikos augimo proceso veiksniai
    10 - 3 balsai (-ų)
Ekonominio augimo samprata ir pagrindiniai ekonomikos augimo proceso veiksniai. (2016 m. Gegužės 19 d.). https://www.mokslobaze.lt/ekonominio-augimo-samprata-ir-pagrindiniai-ekonomikos-augimo-proceso-veiksniai.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 26 d. 04:02
×