Ekonomiškai laisviausios valstybės pasaulyje (2)


Santrauka. Įvadas. Ekonominė laisvė. „Heritage foundation“ ekonominės laisvės nustatymo metodas. Ekonomiškai laisviausių valstybių pasaulyje 2016 metais. Lietuvos ekonominis laisvumas. Išvados. Informacijos šaltiniai.


Pagrindinis šio darbo tikslas yra išanalizuoti pirmaujančias ekonomiškai laisviausias valstybes pasaulyje, apžvelgti ekonominės laisvės nustatymo metodą bei reikšmę, išanalizuoti Lietuvos valstybės ekonominį laisvumą.

Apibendrinant darbą galima teigti, jog ekonomine laisvė - raktas į geresnę gyvenimo kokybę. Laisvės indeksas matuojamas atsižvelgiant į šiuos kriterijus : asmens nuosavybės teisių garantija, laisvę nuo korupcijos, valstybės lėšų naudojimo efektyvumą ir skaidrumą, prekybos laisvę ir darbo rinkos lankstumą. Lietuvai dar toli iki ekonomiškai laisviausių pasaulio valstybių dešimtuko, tačiau darome pažangą ir galime stengtis toliau. Kad kiltų Lietuvos ekonomika reiktų tęsti kovą su kontrabanda ir šešėline ekonomika, didinti darbo vietų skaičių, kelti minimalų atlyginimą bei priimti naują Darbo Kodeksą, o ne tiesiog stoviniuoti vietoje.

Ekonominės laisvės indeksas skelbiamas jau 16-tą kartą. Lietuva užima 13 vietą, aplenkdama kaimyninę Latviją bei Lenkiją. Pasak 2016 metų duomenų ekonomiškai laisviausių šalių dešimtukas išsidėstęs taip:

Darbo tikslas : Išanalizuoti ekonomiškai laisviausias valstybes pasaulyje bei palyginti Lietuvos ekonominį laisvumą su kitomis pasaulio valstybėmis.

Vertinant sąlygas šiose keturiose srityse, indeksas matuoja 12 konkrečių komponentų sudarančių ekonominę laisvę, kurių kiekvienas yra vertinamas pagal skalę nuo 0 iki 100. Taškai iš šių 12 ekonominių laisvių yra suskaičiuojami, vienodai įvertinami ir nustatoma bendra šalies ekonominė būklė: laisva, iš dalies laisva ar ne laisva.

Ekonominė laisvė yra esminė kiekvieno žmogaus teisė kontroliuoti savo paties darbą ir turtą. Ekonomiškai laisvoje visuomenėje žmonės turi teisę dirbti, gaminti, vartoti ir investuoti. Pagrindinė A.Smitas išvada yra ta, jog vyriausybės, reguliuodamos užsienio prekybą, mažina ekonominę laisvę ir gyventojų gerovę, nes laisva prekyba sureguliuoja vidaus produktų pasiūlą ir paklausą.

Honkongas. Nedidelė valstybe Azijoje, tačiau ekonomiškai laisviausia. Ji surinko 88.6 taškus iš 100. Nerizikingos ekonominės politikos įgyvendinimas per stabilę ir skaidrią teisinę aplinką yra Honkongo pagrindas. Honkongas jau daugelį metų iš eilės pirmaujantis verslo ir pasaulio centras, norintis išlaikyti laisviausią pasaulio ekonomiką. Gerai įtvirtintos nuosavybės teisės užtikrina verslo augimą, aukšto lygio rinką bei fiskalinę drausmę. Labai konkurencinga mokesčių bei išlaidų reguliavimo poltika, kurią palengvina gerai motyvuota bei kvalifikuota darbo jėga pasaulinėje rinkoje. Šalies nedarbingumą sudaro 3,3%, infliacija 4,4%, užsienio investicijos siekia 103,3 bilijonus dolerių.

Singapūras. Nedidelė valstybė, įsikūrusi saloje Pietryčių Azijoje. Ji surinko 87.8 taškus iš 100. Singapūro ekonomikos augimas suletėjo, tačiau miesto atvirumas pasaulinei prekybai ir investicijoms toliau suteikia tvirtą ekonominį pagrindą. Skaidri reguliavimo aplinka ir konkurencingi mokesčių tarifai skatina gyvą komercinę veiklą. Stiprus pasipriešinimas korupcijai yra kelias į veiksmingą teisinę sistemą. Nedarbingumas šalyje siekia 3%, infliacija 1%, užsienio investicijos 67,5 bilijonų dolerių.

  • Microsoft Word 163 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 14 puslapių (2549 žodžiai)
  • Kolegija
  • Ugnė
  • Ekonomiškai laisviausios valstybės pasaulyje (2)
    10 - 1 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Ekonomiškai laisviausios valstybės pasaulyje (2). (2017 m. Lapkričio 07 d.). https://www.mokslobaze.lt/ekonomiskai-laisviausios-valstybes-pasaulyje-2.html Peržiūrėta 2021 m. Balandžio 21 d. 14:16
Peržiūrėti darbą
×
40 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo