Ekosistema referatas


Pirmieji autotrofai. Kada atsirado autotrofai. Ekosistemos struktura. Ekosistemos tipai. Maisto medziagu ir energijos kelias ekosistemoje. Autotrofai. Ekosistemu evoliucija. Ekosistemos aprasymas. E.odumas. Autotrofai pirmieji.

Įvadas. Ekosistemos. Ekosistemų evoliucija. Energijos ir medžiagų srautai ekosistemose. Ekosistemų produkcija. Ekosistemų pirminė produkcija. Ekosistemų antrinė produkcija. Ekosistemos būna įvairių tipų ir dydžių. Miškas, pieva, pelkė, kūdra ar net vandens lašas yra ekosistemos, nepaisant to, kad jos visos skiriasi dydžiu, kilme, komponentų skaičiumi. Ekosistemos pasižymi glaudžiais ryšiais tarp gyvosios ir negyvosios gamtos komponentų užimamoje erdvėje.

E. Odumas (1986 m. ) teigė, kad ekosistema tai sistema, apimanti visus funkcionuojančius organizmus tam tikroje teritorijoje, ir sąveikaujanti su fizine aplinka, kurioje dėl energijos srauto susiformuoja tam tikros biologinės struktūros su medžiagų apykaita tarp negyvosios ir gyvosios aplinkos.

A. Tenslis (a. Tansley) 1935 metais elementarius gamtinius vienetus (sistemas) žemės paviršiuje pavadino ekosistemomis.

Ekosistemą dar galima apibūdinti kaip sausumos paviršiaus ir vandens erdvės dalį, kurioje gyvena įvairūs augalai, gyvūnai, ir mikroorganizmai, kartu su abiotine aplinka sudarantys vieningą kompleksą, jame nuolat vyksta medžiagų ir energijos apytaka, o ši biosistema vystosi toliau, prisitaikydama prie konkrečių aplinkos sąlygų. Taigi ekosistema – vieningas derinys, apimantis ne tik organizmus, bet ir visą fizinių jų gyvenamosios vietos veiksnių kompleksą. A. Tenslio teigimu negalima atskirti organizmų nuo juos supančios aplinkos.

Ekosistemos būna įvairių tipų ir dydžių. Ekosistemos pasižymi glaudžiais ryšiais tarp gyvoatsiradus gyvybei, kilo pirma ekologinė krizė, susijusi su tuo, kad buljono valgymo greitis buvo daug didesnis už jo gaminimosi greitį. Krizė išspręsta greitai: atsirado pirmieji autotrofai (organizmai gebantys naudoti saulės energiją).

Prieš mlrd. Metų ekosistemą ištiko antra globali ekologinė krizė, nes pradėjo kauptis deguonis. Visiems gyviems organizmams deguonis buvo nuodingas. Ekosistemai reikėjo prisitaikyti. Fotosintetikai iš pradžių tapo atsparūs deguoniui, o paskui – priklausomi nuo jo. Atsiradus aerobiniam kvėpavimui, atsirado pirmieji eukariotai.

Prieš 600 mln. Metų ekosistemos struktūra įgyja dabartinį vaizdą. Atsiranda gyvaėdžių (biofagų) grupė, gyvybė pradeda išeiti į sausumą.

šio etapo pradžioje jau egzistavo ozono sluoksnis. Pirmiausia į sausumą išėjo augalai, paskui juos – augalėdžiai (pirmieji augalėdžiai buvo dabartinių vabzdžių protėviai). Formavosi dirvožemis (dirvožemis storėjo sparčiai, nes formavimosi greitis buvo didesnis už jo skaidymąsi).

Nuo 350 mln. Metų iki dabar susiformavo pagrindinės augalų ir gyvūnų grupės. Rūšių įvairovė beveik nepasikeitė, tiesiog vienas rūšis keitė kitos rūšys.

Kas buvo šios evoliucijos varomoji jėgyvybės procesai vyksta panaudojant saulės energiją. Fotosintezės metu saulės energija virsta chemine, o cheminė energija paverčiama fizine.

Be kelių išimčių, ekosistemos labai priklauso nuo energijos, gaunamos iš saulės, bei nuo maisto medžiagų, jau esančių pačiose ekosistemose, pasiskirstymo.

  • Microsoft Word 17 KB
  • 2012 m.
  • 11 puslapių (2125 žodžiai)
  • Rgt
  • Ekosistema referatas
    9 - 1 balsai (-ų)
Ekosistema referatas. (2011 m. Gegužės 22 d.). https://www.mokslobaze.lt/ekosistema-referatas.html Peržiūrėta 2018 m. Liepos 18 d. 23:22
×