Ekoturizmo ir gamtinio turizmo plėtra


Ekologinio turizmo ir gamtinio turizmo sąryšis ir plėtros galimybės. Indrė Šikšnelytė. Eglė Onskulytė. Agneta Statkevičiūtė. Kaunas 2013 įvadas. Darbo aktualumas. Darbo tikslas. Darbo uždaviniai. Darbo metodai. Darbo apimtis ir struktūra. Ekologinio turizmo ir gamtinio turizmo sąryšis ir plėtros galimybės ekologinio turizmo raida ir samprata. Gamtinio turizmo samprata. Gamtinis turizmas. Kelionės motyvai. Gamtinė aplinka. Gamtos ištekliai. Gamtos išteklių naudojimas. Ekologinio turizo ir gamtinio turizmo sugretinimas ekologinio ir gamtinio turizmo sąryšis. Pažintinis turizmas. Gamtiniai ištekliai. Gamtos ir kultūros paveldo pažinimas ir išsaugojimas. Esamo kraštovaizdžio išsaugojimas. Siekiama. Minimali ir itin gerai pasverta infrastruktūros plėtra. Ekologinio ir gamtinio turizmo skirtumai. Lietuvos respublikos turizmo politika Lietuvos respublikos teisės aktai relamentuojantys turizmo sektorių. Ekologinio ir gamtinio turizmo plėtros galimybės. Ekologinio turizmo objektų ypatumai Lietuvoje ir pasaulyje ekologinio turizmo objekto ypatumai pasaulyje „ alaska wildland adventures “. Bendroji informacija apie objektą. Kodėl objektas priskiriamas ekoturizmui. Objekto įkūrimas. Kas vykdo veiklą šiame objekte. Paslaugos ir kainos. Paketo pavadinimas. Objekto ypatybės. Informacijos ir reklamos sklaida. Turistų charakeristika. Kaip pasiekti objeką iš Lietuvos. Ekologinio turizmo objekto ypatumai Lietuvoje Žemaitijos Žvėrinčius.

Darbo tikslas: Išsiaiškinti ekologinio turizmo ir gamtinio turizmo sąryšį ir plėtros galimybės

Darbo uždaviniai:

Išanalizuoti ekologinio ir gamtinio turizmo sąryšį ir plėtros galimybes

Aptarti Lietuvos Respublikos turizmo politika

Ištirti ekologinio turizmo objektų ypatumus Lietuvoje ir Pasaulyje

Darbo metodai: Literatūros analizė.

Darbo apimtis ir struktūra: Darbą sudaro įvadas, 2 skyriai, išvados, literatūros sąrašas. Darbo apimtis – puslapių.

Aplinkosauginių organizacijų plačiai vartojama ekoturizmo termino autoriaus Hector Ceballos-Lascurain patobulinta ir IUCN 1996 m. įteisinta formuluotė:

Praktikoje ekoturizmą teisingiausia vertinti kaip tarpsektorinį vienetą vertingose gamtinėse teritorijose padedantį spręsti aplinkosaugos, ekonomikos ir socialinės plėtros klausimus. Tai yra esminis jo skirtumas nuo įprasto turizmo, kur dominuoja ekonominė nauda. Tinkamai įdiegtas ir įgyvendintas ekoturizmas gali:

Ekoturizmo raidą gerai atspindi jo savokos raida. Ekoturizmo terminą vienas pirmųjų 1978 metais panaudojo K. Miler. Tuo tarpu 1983 metais Hector Ceballos-Lascurain‘as suformulavo pirmąjį ekoturizmo apibrėžimą:

Pažintinis turizmas. Pagal kelionės tikslus tiek gamtinis tiek ekologinis turizmas priskiriamas pažintiniam turizmui. Keliaudami žmonės gali ne tik pailsėti, bet ir pasisemti naudingų žinių.

Gamtiniai ištekliai. Abi turizmo rūšys plėtojimui ir vystymui reikalauja naudoti gamtinius išteklius.

Gamtos ir kultūros paveldo pažinimas ir išsaugojimas. Keliaudami po mažai pažintas teritorijas, ir gamtinio ir ekologinio turizmo mėgėjai, susipažįsta su vietos istorija, kultūra, paveldu, yra skatinami saugoti ir puoselėti tai.

Minimali ir itin gerai pasverta infrastruktūros plėtra. Plėtojant bet kokią turizmo rūšį reikalinga labai gera infrastruktūra, tačiau kitaip nei bet kuri rūšis, gamtinis ir ekologinis turizmas reikalauja, kad infrastruktūros plėtra neužgoštų natūralios gamtinės aplinkos.

Ekologinį turizmą ir gamtinį turizmą sieja keletas bendrų bruožų, tačiau šie du turizmo sektoriai skiriasi. Vienas pagrindinių skirtumų yra darnaus vystimo strategija. Gamtiniam turizmui šie principai nėra taikomi. Gamtinis turizmas orientuotas į gamtinių teritorijų aplankymą, tačiau nesiremia ekonomine, socialine ar aplinkosaugine darna. Keliaujant po įvairias gamtines vietoves ypatingai po rezervatus ar gamtinius draustinius, turistas turi tik vieną siekį – pamatyti vietovę. Dažnai turizmo įmonės siūlančios išvykas į gamtines teritorijas atsižvelgia tik į gaunamą naudą. Turistas nėra supažindinamas su aplinkosauginėmis problemomis, atsakingo keliavimo svarba. Vystant ekoturizmą yra įtraukiamos vietos bendruomenės, Tai yra vienas iš socialinių darnais vystimo principų. Įtraukiant vietos bendraumenę yra skatinamas skirtingų kultūrų pažinimas, stiprinama vietinės bendrauomenės pagarba. Turizmas negali būti vykdomas be transporto. Ekoturizmas turi griežtus principus ir yra pripažinamas ir vykdomas naudojant bemotores priemones, tuo tarpu gamtinis turizmas neturi prevencijų transporto klausimais. Kaip keliauti gamtinėje vietovėje sprendžia pats turistas arba įmonė organizuojanti turistinę išvyką. Ekoturizmas yra orientuotas į nedideles turistų grupes siekiant sumažinti poveikį aplinkai, ypač renkantis ornitologinės krypties keliones, tuo tarpu gamtinis turizmas turistų grupės skaičiaus apribojimų nenurodo, siekiant kuo didesnio pelno neatsižvelgiant į poveikį aplinkai. Gamtinio turizmo turistai atvykę į vietovę nėra supažindinami su aplinkosaugos svarba, nerušiuoja atliekų kelionės metu. Pagrindinis skirtumas, kuris padeda atskirti gamtini turizmą nuo ekoturizmo yra darnaus vystimo strategija.

Organizuotas platus informavimas bei mokymas (savivaldybių atstovams, saugomų teritorijų direkcijoms, turizmo organizatoriams, bendruomenių atstovams);

Suformuluoti gamtos gidų kvalifikaciniai reikalavimai, sukurta gamtos gidų rengimo ir pažymėjimų išdavimo sistema.

Ekologinio ir gamtinio turizmo plėtros galimybės

Plėtojant ekologinį turizmą teritorijos turėtų būti vertinamos pagal:

Įtampos tarp vietos bendruomenių ekonominių ir aplinkosauginių interesų mažinimas, vietos bendruomenių ir aplinkosaugininkų bendradarbiavimo stiprinimas;

Aplinkosauginis švietimas ir darnios gyvensenos principų ugdymas.

  • Microsoft Word 41 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 20 puslapių (4224 žodžiai)
  • Kolegija
  • Eglė
  • Ekoturizmo ir gamtinio turizmo plėtra
    10 - 6 balsai (-ų)
Ekoturizmo ir gamtinio turizmo plėtra. (2016 m. Sausio 13 d.). https://www.mokslobaze.lt/ekoturizmo-ir-gamtinio-turizmo-pletra.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 26 d. 05:03
×