Eksporto poveikio Lietuvos ekonominiam augimui vertinimas


Įvadas. Eksporto poveikio ekonominiamaugimui teorinis pagrindimas. Užsienio prekybos ir eksporto sampratos. Eksporto poveikis šalies ekonominiam augimui. Eksporto poveikio Lietuvos ekonominiamaugimui tyrimas. Lietuvos eksporto ir bvp dinamikos analizė 2005–2015m. laikotarpiu. Eksporto poveikio Lietuvos ekonominiam augimui tyrimas. Lietuvos bvp apimties prognozavimas 2016 m. Išvados. Literatūra. Priedai.


Aktualumas ir problema: šalies ekonomikos lygiui ir augimui didelę įtaką turi eksportuojamų prekių ir paslaugų kiekis bei kaina. Pajamos, gaunamos iš eksporto, yra labiausiai turinčios įtakos šalies BVP. Eksportuoti galima tiek žaliavas produkcijai gaminti, tiek pagamintus produktus ar paslaugas. Šalyse, kurios turi daug gamtos iškasenų, gamtinių dujų, naftos, yra eksportuojama būtent šios žaliavos ar iš jų sukurtas galutinis produktas. Bet taip pat yra šalių, kurios eksportuoja maisto produktus, žaliavas drabužių bei avalynės gamybai, taip pat pagamintus rūbus ir batus, namų tekstilę ir t.t. Lietuva priskiriama tų šalių grupei, kurios eksportuoja maisto produktus, drabužius, avalynę, žaliavas jiems pagaminti, kadangi Lietuvoje nėra tiek naudingųjų iškasenų, naftos ar gamtinių dujų, kad jas galima būtų eksportuoti į kitas užsienio šalis. Daugiausiai Lietuvoje eksportuojama maisto produktai, o dar tiksliau – žemės ūkio produkcija bei žaliavos, gaunamos iš žemės ūkio, skirtos tolesniam perdirbimui, kad būtų pagaminta tam tikra produkcija.

Išanalizuoti eksporto ir bendro vidaus produkto dinamiką Lietuvoje 2005-2015 m.

Atsižvelgiant į tai, kad visos užsienio prekybos sąvokos yra labai panašios, dėl to negalima teigti, kad kažkuri iš jų yra teisingiausia ir tikslingiausia, o visos kitos yra netinkamos apibrėžti tarptautinę prekybą.

Pateikus užsienio prekybos apibrėžimus, siekiant plačiau atskleisti jos esmę ir svarbumą, pažymėtina, kad užsienio prekybą sudaro tam tikros grupės: prekių įsigijimas (importas), prekių pardavimas (eksportas), reeksportas, reimportas ir atsakomoji prekyba. Taip pat tarptautinė prekyba gali būti dvišalė ir daugiašalė. Pagal knygos „Eksporto ir investicijų plėtra Lietuvoje“ autorius Romualdą Ginevečių, Oną Gražiną Rakauskienę ir kitus, galima teigti kad tarptautinės prekybos reikšmę nusako šie aspektai:

iš šalies išvežamos perteklinės vidaus rinkos prekės ir įvežamos prekės, kurių šalis negali pasigaminti;

Taip pat autoriai teigia, kad šalies tarptautiniai prekybiniai santykiai aprepia tokias pagrindines sritis:

Labiausiai šalies ekonomikai įtakos turi eksportas, nes kuo daugiau yra eksportuojama prekių ir paslaugų, tuo daugiau pajamų už tai gauna šalis į savo biudžetą. Dėl to toliau tikslinga atksleiti eksporto sampratą.

Eksportas yra vienas pagrindinių veiksnių, lemiančių šalies ekonomikos augimą, plėtojimą, o taip pat ir ekonomines, socialines, pramonines bei politines reformas. Taip pat eksportas iššaukia šalių tarpusavio konkurenciją tam tikrų prekių ir paslaugų atžvilgiu. Kaip teigia Evelina Meilienė ir Vytautas Snieška (2010), globali konkurencija ir ekonominė integracija sąlygoja kiekvienos šalies pramonės struktūros pokyčius, kuriais siekiama įgyvendinti konkurencingą eksporto politiką.

Terminas „eksportas“ yra kilęs iš lotyniško žodžio „exportatio“, kuris reiškia „išvežimas“. Eksportas būna įvairių rūšių: naftos produktų, naudingųjų iškasenų, maisto produktų, tekstilės, reeksportas ir t.t.

išvežtųjų į užsienį prekių kiekis ir vertė; prekių ar kapitalo išvežimas į užsienį.

Atskleidus eksporto, kaip užsienio prekybos dalies, sampratą, siekiant įgyvendinti šio darbo tikslus, toliau tikslinga teoriniame lygmenyje išanalizuoti eksporto poveikį šalies ekonominiam augimui.

Eksportas teigiamai veikia šalies ekonomiką ir jos augimą. Taip pat skatina bendradarbiavimą ir gerų santykių palaikymą su užsienio valstybėmis. Eksportas ir visa užsienio prekybą taip eksportuojamų prekių pasiūla ir paklausa lemia tiek tarptautinės, tiek šalies vidaus ekonomikos svyravimus, nustato kainą ir kiekį.

  • Microsoft Word 81 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 27 puslapiai (4703 žodžiai)
  • Universitetas
  • Kamilė
  • Eksporto poveikio Lietuvos ekonominiam augimui vertinimas
    10 - 1 balsai (-ų)
Eksporto poveikio Lietuvos ekonominiam augimui vertinimas. (2017 m. Lapkričio 27 d.). https://www.mokslobaze.lt/eksporto-poveikio-lietuvos-ekonominiam-augimui-vertinimas.html Peržiūrėta 2020 m. Spalio 01 d. 06:55
×
146 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo