Eksporto svarba Lietuvos ekonomikai


Įvadas. Eksportas – vienas iš pagrindinių Lietuvos ekonomikos augimo svertų. Eksporto poveikis šalies ekonomikai. Eksporto esmė ir motyvai. Eksporto plėtros poveikio šalies ekonomikai rodikliai. Lietuvos eksporto analizė Nagrinėjamu laikotarpiu 2003 – 2015 metais. Išvados. Literatūros sąrašas.


Išskirti svarbiausius veiksnius, įtakojančius šalies eksporto veiklą, analizuojamus moksliniuose darbuose.

Anot Europos Komisijos (2013), prekyba kaip niekuomet reikalinga ES ekonomikai. To pavyzdys yra neseniai patirtas ekonomikos sunkmetis, kurio metu prekyba buvo svarus būdas suteikiantis taip reikiamą ekonomikos augimą ir sukuriantis darbo vietų nepasitelkiant viešųjų finansų. Tai kaip siūlas, kuris Europą sujungia su vėliausiais pasaulio ekonomikos augimo centrais, ir vienintelis didesnio našumo šaltinis. ES daug labiau, nei kartais yra imituojama, išnaudoja globalizacijos teikiamus privalumus ir turi priimtinų progų pasinaudoti aktyvesne tarptautine prekyba (EK, 2013, p. 1).

Reziumuojant visus eksporto duodamus privalumus, išskiria eksporto naudą makro lygmenyje:

Pasak Burinskienės (2014), prekių ir paslaugų eksportas turi įtakos BVP dydžiui. Skirtingose valstybėse eksportas sudaro 50 ir daugiau procentų BVP. Tiesioginis koreliacinis ryšys tarp tarptautinės prekybos kiekio ir BVP traktuojamas teigiama įtaka, garantuojančia ekonomikos stabilumą, jos didėjimo perspektyvas. Šis ryšys taip pat parodo kiekvienoje valstybėje veikiančių prekybos operacijų, išreikštų tarptautinės prekybos (produktais) kiekio pokyčiu, įtaką BVP dydžiui (Burinskienė, 2014, p. 107).

Lietuvoje didžiausią eksporto dalį sudaro mineralinis kuras, tepalai ir panašios medžiagos, įvairūs pramonės dirbiniai bei mašinos ir transporto įranga. Nagrinėjamu laikotarpiu pastebime, kad išaugo chemijos ir susijusių produktų, maisto ir gyvų gyvūnų bei pagamintų prekių daugiausia klasifikuojamų pagal medžiagas eksportas. Mažiausią struktūros dalį visame eksporte sudaro prekių ir sandorių, neklasifikuojamų kitur SITC, bei gyvulinių ir augalinių aliejų, riebalų ir vaškų eksportas.

2. Atlikti tyrimai parodė, kad eksportas turi įtakos šalies ekonomikai, t. y. didėjant eksportui kinta ir šalies makroekonominiai rodikliai tokie, kaip bendrasis vidaus produktas, tiesioginės užsienio investicijos, darbo našumas, nedarbo lygis ar infliacija. Pagrindinis šalies ekonomikos augimo rodiklis yra bendrasis vidaus produktas, kurį teigiamai veikia didėjantis eksportas. Taip pat eksporto kitimas skatina tiesioginių užsienio investicijų pritraukimą, padeda didinti darbo našumą. Tuo tarpu eksporto didėjimui trukdo mažas nedarbo lygis, nes jam esant padidėja kompanijų išlaidos, o kylant infliacijai brangsta produktų kainos, mažėja paklausa ir eksporto konkurencingumas.

  • Microsoft Word 134 KB
  • 2018 m.
  • Lietuvių
  • 12 puslapių (2538 žodžiai)
  • Kolegija
  • Emilija
  • Eksporto svarba Lietuvos ekonomikai
    10 - 1 balsai (-ų)
Eksporto svarba Lietuvos ekonomikai. (2018 m. Birželio 02 d.). https://www.mokslobaze.lt/eksporto-svarba-lietuvos-ekonomikai.html Peržiūrėta 2019 m. Spalio 22 d. 06:16
×
Užduokite klausimą bet kuria mokslo tema