Elektrinė talpa


Turinys. Įvadas. Elektrinės talpos samprata. Elektrinės talpos matavimas. Išvados. Literatūros sąrašas.


Elektrinė talpa – tai fizikinis dydis, apibūdinantis laidininko sugebėjimą kaupti elektros srovės krūvį.

εr - g santykinė dialektrinė skvarba (kartais vadinama medžiagos dialektrinė konstanta);

Elektrinė talpa nepriklauso nuo laidininko medžiagos (nepriklauso nuo medžiagos krūviu pasiskirstymo laidininke).

Elektros krūvio pasiskirstymas priklauso nuo laidininko paviršiaus formos, todėl elektrinė talpa dar priklauso nuo laidininko formos.

Praktikoje vartojami mažesni talpumo vienetai: mikrofaradas ( ) ir pikofaradas

Lygiagrečiai sujungtų kondensatorių baterijos elektrinė talpa lygi kondensatorių talpų sumai

Keiskite žinomos talpos kondensatoriaus elektrinę talpą tol, kol ekrane gausite minimalų signalą (žalia juostelė ploniausia). Matavimą patikslinkite, paslinkdami šliaužiklį.

Išvados: Išmatavome nežinomu kondensatorių talpą ir naudodamiesi formulėmis patikrinome ar teisingai išmatuota. Ir matome, kad nuosekliai sujungtų kondensatoriu talpa išmatuota be paklaidos, o lygiagrečiai sujungtu kondensatorių talpa išmatuota su 0,002 paklaida.

Kiekvienam kondensatoriui yra nurodoma darbo įtampa, t. y. tokia įtampa, kurią prijungus kondensatoriui, jis veikia ilgą laiką. Jeigu įtampa viršija leistinąją, yra pramušamas dielektrikas ir kondensatorius sugenda. Kondensatoriui leistina įtampa priklauso nuo dielektriko storio ir jo savybių.

Iš aukščiau pateiktos formulės matome, kad kuo didesnė kondensatoriaus talpa ir kintamos srovės dažnis, tuo mažesnė jo varža. Kondensatoriaus varža gali būti maža aukšto dažnio srovėms ir pakankamai didelė – žemo dažnio srovėms, pvz., tinklo ν = 50Hz.

Atlikus mokslinės literatūros analizę paaiškėjo elektrinės talpos matavimo būdai: stačiakampis matavimas, matavimas naudojant sinusinę bangą, matavimas naudojant rezonansą, matavimas naudojant elektrolitinį kondensatorių.

Šiaudienė, R. (2007). Kondensatoriaus talpos matavimas. Lietuvos žemės ūkio universitetas.

  • Microsoft Word 313 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 13 puslapių (1396 žodžiai)
  • Kolegija
  • Sima
  • Elektrinė talpa
    10 - 2 balsai (-ų)
Elektrinė talpa . (2017 m. Gegužės 16 d.). https://www.mokslobaze.lt/elektrine-talpa.html Peržiūrėta 2018 m. Gegužės 25 d. 20:36
×