Elektrinė varža. Jos priklausomybė nuo temperatūros


Elektrinė varža. Jos priklausomybė nuo temperatūros. Puslaidininkių ir laidininkų priklausomybė nuo temperatūros. Elektrinės varžos matavimas.

Elektrinė varža priklauso nuo daugelio aplinkui egzistuojančių veiksnių. Tarkime laidininko elektrinė varža priklauso nuo jo medžiagos ir temperatūros. Geriausiai elektrinės varžos priklausomybę nuo temperatūros parodo puslaidininkiaia ir laidininkai.

Puslaidininkiuose valentiniai elektronai esti gana tvirtai susiję su savo atomais, tad negali judėti veikiant elektriniam laukui. Pagal juostų modelį tai reiškia, kad valentinė juosta būna visiškai užpildyta elektronais. Laidumo juostą nuo valentinės juostos skiria siauresnė ar platesnė draustinė juosta. Dėl šiluminio judėjimo dalis valentinių elektronų įgyja energiją, kurios pakanka atitrūkti nuo savo atomų, t. y. patekti į laidumo juostą. Ten būdami jie gali judėti veikiant elektriniam laukui ir sąlygoja elektrinį laidumą, nes yra pakankamai tuščių lygmenų. Be to valentinėje juostoje irgi atsiranda tiek tuščių lygmenų, kiek elektronų esti perėję į laidumo juostą. Taigi atsiranda šiokia tokia judėjimo galimybė ir valentinės juostos elektronams. Tačiau puslaidininkiuose peršokusių į laidumo juostą elektronų, o tuo pačiu ir atsiradusių valentinėje juostoje tuščių lygmenų skaičius paprastai esti mažas lyginat su visu valentinės juostos elektronų skaičiumi, tad tik mažai valentinių elektronų daliai atsiranda galimybė į juos patekti ir sąlygoti elektrinį laidumą. Esant puslaidininkyje elektriniam laukui ir valentinės juostos elektronai juda prieš lauką. Nagrinėjant elektrinį laidumą neigiamo krūvio judėjimas prieš lauką yra tolygus tokio pat modulio teigiamo krūvio judėjimui lauko kryptimi, kurioje pasikeitus q0 ženklui pakinta ir v ženklas, bet jų sandauga išlieka nepakitusi). Todėl nagrinėjant krūvininkų judėjimą valentinėje juostoje yra paprasčiau tarti, kad ten juda ne elektronai, o teigiamieji krūvininkai, kurių skaičius lygus laidumo juostoje tuo metu  esančių elektronų skaičiui. Šie teigiamieji krūvininkai vadinami skylėmis. Matyti, kad temepratūra daro didelę įtaką puslaidininkių elektrinei varžai.

  • Microsoft Word 391 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 5 puslapiai (1292 žodžiai)
  • Povilas
  • Elektrinė varža. Jos priklausomybė nuo temperatūros
    10 - 5 balsai (-ų)
Elektrinė varža. Jos priklausomybė nuo temperatūros. (2015 m. Lapkričio 23 d.). https://www.mokslobaze.lt/elektrine-varza-jos-priklausomybe-nuo-temperaturos.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 26 d. 20:30
×