Elektrinių jutiklių konspektas


Jutikliai konspektas. Jutiklis. Varžiniai. Reostatinis jutiklis. Tenzorezistoriai. Pjezovaržiniai keitikliai. Termorezistoriai. Puslaidininkių jutikliai. Elektrolitiniai keitikliai. Šiluminiai fotojutikliai. Fotorezistoriai. Magnetorezistoriai. Talpiniai. Induktyvinai. Magnetotamprieji keitliai. Sukurinių srovių keitliai. Holo jutikliai.


Jutiklis – pirmasis schemos sandaros elementas, kurio įėjimo dydis yra matuojamasis dydis. Jutiklis vienas arba kartu su fizikinio dydžio keitimo elementu viename korpuse sudaro matavimo keitlį. Fotojutikliai pakeičia į juos krintantį spinduliuotės srautą į elektrinį dydį – varžos pokytį arba elektrovarą.

Jutikliai su elektriniu išėjimo dydžiu skirstomi į generatorinius (kurių išėjimo dydis yra elektro įtampa) ir parametrinius (išėjimo dydis koks nors el. Grandinės parametras, aktyvioji arba reaktyvioji, indukcinė, talpinė varža.)

Reostatinis jutiklis – sudaro plastmasinis arba metalinis karkasas ant kurio suvyniota plonos vielos apvija. Viela izoliuota emalės sluoksniu, kuris iš vienos pusės nuvalomas, sudarant kontaktinį takelį, kuriuo juda šepetėlis. Šepetėliui judant nuo vienos ant kitos vijos varža pasikeičia. Elektrai laidus sluoksnis gali būti ne tik vielinis, bet ir plėvelės formos. Šiuo jutikliu matuojamas kampinis poslinkis. Gerosios savybės – stiprus signalas, paprasta konstrukcija, trūkumai – kontakto nepatikimumas, dideli keitiklio matmenys, pasipriešinimo jėga, trintis ir dilimas judant šepetėliui.

Tenzorezistoriai. Svarbiausia tenzorezistoriaus savybė yra jo tenzojautris, kuris apibrėžiamas kaip santykinio varžos pokyčio santykis su santykine deformacija. Veikimas paremtas laidininko varžos priklausomybe nuo jo matmenų ir medžiagos savybių. Elektrinė varža proporcingai arba didėja (tempimas) arba mažėja (gniuždymas). Tenzorezistoriai dažnai gaminami iš vario ir nikelio bei kitokių lydinių. Metaliniai tenzorezistoriai būna dviejų tipų vieliniai ir folijos. Jais galima matuoti tempimo, gniuždymo, sukimo deformacijas. Labai svarbios yra temperatūrinės tenzorezistorių charakteristikos, nes matavimo neapibrėžtis labai priklauso nuo temperatūros.

  • Microsoft Word 371 KB
  • 2018 m.
  • Lietuvių
  • 4 puslapiai (1422 žodžiai)
  • Universitetas
  • Juzis
  • Elektrinių jutiklių konspektas
    10 - 1 balsai (-ų)
Elektrinių jutiklių konspektas. (2018 m. Balandžio 05 d.). https://www.mokslobaze.lt/elektriniu-jutikliu-konspektas.html Peržiūrėta 2020 m. Sausio 26 d. 19:36
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo