Elektrolizė ir jos taikymas



Vykstant elektolizei patys elektrodai gali reaguoti arba nereaguoti su elektrolitu. Platinos, grafito arba anglies elektrodai inertiški, nereaguoja su tirpalu, ir prie abiejų elektrodų išsiskiria medžiaga (pvz., vykstant HCl elektrolizei, vandenilio ir chloro dujos). Šiuo būdu gaunamas iš junginių vandenilis, deguonis, chloras, natris, aliuminis, sintetinami įvairūs cheminiai junginiai farmacijai, parfumerijai ir kt. Elektrocheminis medžiagų gavimo būdas paprastas, o medžiagos gaunamos labai grynos.
Įvairioms priemonėms padedant elektrolizės dangą atskirti nuo paviršiaus, ant kurio nusėdęs metalas (tai pasiekiama, pavyzdžiui, uždedant ant paviršiaus grafito), galima gauti reljefinio paviršiaus kopiją. Galima metalą atskirti nuo modelio ir gautoje formoje lieti kopijas. Galvanoplastikos būdu gaminamas tipografinės klišės, patefono plokštelių matricos, skulptūrų ir bareljefų kopijos.
Poligrafijos pramonėje tokios kopijos (stereotipai) gaunamos iš matricų (rinkinio atspaudo plastiškoje plokštelėje), nusodinant ant jų storą geležies ar kitos medžiagos sluoksnį. Tai leidžia atspausdinti reikiamą skaičių egzempliorių. Jeigu anksčiau knygos tiražą ribodavo atspaudų, kuriuos galima gauti iš vieno rinkinio, skaičiaus (spausdinamas rinkinys dyla), tai, taikant stereotipus, tiraža galima labai padidinti.
Tiesa, šiuo metu, taikant elektrolizę, gaunami tik geros poligrafinės kokybės knygų stereotipai.
Elektrolizės būdu iš metalų pašalinamos priemaišos. Pavyzdžiui, gautas iš rūdos nevalytas varis liejamas storais lakštais, kurie po to panardinami į vonia kaip anodai. Elektrolizės metu varinis anodas ištirpsta, priemaišos, kuriose yra vertingų ir retų metalu, nusileidžia į vonios dugną, o ant katodo nusėda grynas varis.