Elektromagnetinio lauko teorija. EMB sklidimas troposferoje


Elektromagnetinio lauko teorija namu darbas. Kaip susidaro emb. Emb parametrai. Emb baldai. Elektromagnetinio lauko kursinis.

Atmosfera. Slėgis. Emb sklidimas aplinka. Emb troposferoje. Emb atspindys nuo žemės paviršiaus. Išvados. Literatūra. XVIII amžiaus pabaigoje anglų fizikas Dž. Daltonas iškėlė hipotezę, kad oro temperatūra, kylant aukštyn turi kristi maždaug 6 laipsniais kas kilometrą. Pirmieji oreiviai patvirtino, kad temperatūra krinta tik kylant pirmuosius dešimt kilometrų. O tai, kas vyko aukščiau, privertė mokslininkus pasukti galvas. Prancūzų meteorologas Teiseranas de Boras, vienas pirmųjų pasiuntęs aukštyn balionus su primityviais matavimo prietaisais, pastebėjo, kad maždaug 10 km aukštyje oro temperatūra nustoja kritusi. Mokslininkas nusprendė, kad tikriausiai saulės spinduliai per daug įšildo termometro rezervuarą. Gauti rezultatai buvo tokie netikėti, kad mokslininkas neskubėjo jų skelbti, o nutarė dar kartą gerai patikrinti. Tais laikais vyravo anglų meteorologo H. Devio 1899 metais pareikšta nuomonė, kad viršutiniuose atmosferos sluoksniuose, švariuose ir sausuose, be dulkių ir debesų, esančiuose labai toli nuo žemės paviršiaus ir nepasiekiamuose įprastų konvekcijos reiškinių, turi vyrauti žemos temperatūros, palaipsniui žemėjančios kylant aukštyn. Ir tik atlikęs penkių šimtų balionų zondų gautų rezultatų tyrimus, Teiseranas de Boras suprato, jog jis neklydo. Tokiame aukštyje temperatūra iš tikrųjų nustoja kritusi.

Xviii amžiaus pabaigoje anglų fizikas dž. Daltonas iškėlė hipotezę, kad oro temperatūra, kylant aukštyn turi kristi maždaug laipsniais kas kilometrą.

1902 metais atmosferos tyrimai įgauna visiškai kitą kryptį. Po teiserano de boro atradimų visa planetos dujinė storymė imama dalyti į dvi dalis — troposferą, tiesiogiai gulinčią ant žemės paviršiaus, ir stratosferą, esančią virš jos. Stratosfera buvo vadinama visa virš troposferos esanti atmosferos dalis. Tačiau paaiškėjo, jog stratosfera nėra vienalytė,— joje yra dar kelios sferos, kurios skiriasi fizinėmis savybėmis. 1962 metais pasaulinė meteorologų organizacija visą oro storymę padalijo į penkias sferas: troposferą, stratosferą, mezosferą, termosferą ir egzosferą.

Troposfera — apatinis ir bene veikliausias atmosferos sluoksnis. Jame vyksta beveik visi svarbiausieji meteorologiniai reiškiniai, jame gyvename ir mes. Joje yra susikaupę beveik 4/5 viso atmosferos oro ir beveik visi vandens garai. Troposferoje aktyvi ciklonų, anticiklonų ir atmosferinių frontų veikla, joje susidaro beveik visi debesys, perkūnijos ir žaibai, garuoja ir kondensuojasi oro drėgmė, sninga ir lyja. Dėl nevienodo įšilimo ir žemės sukimosi troposfera yra labai suplota: ties ekvatoriumi jos storis siekia 16—18, o ties ašigaliais — vos 8— 10 km. Prie pusiaujo troposfera yra tankiausia. Čia susitelkę apie 90 %, vidutinėse platumose — apie 75, o prie ašigalių apie 65% atmosferos masės (vidutiniškai apie 80%). Įšildama nuo žemės paviršiaus ar vandens, troposfera patiria didžiausią šilumos poveikį. Oro temperatūra troposferos pažemio sluoksnyje keičiasi nuo 58 °c karščio iki 89 °c šalčio, 147 laipsnių diapazonu. Jokioje kitoje sferoje nėra tokių didelių oro temperatūros svyravimų. Kylant į viršų, troposferoje oro temperatūra krinta maždaug 0,6 °c kas šimtas metrų.

Viršutiniame troposferos sluoksnyje — ties pusiauju — oro temperatūra nukrinta iki — 70—80 °c, ties ašigaliais — šiek tiek mažiau, iki —45—55 °c. Oro temperatūros kritimą kylant aukštyn troposfera dažnai sutrikdo vadinamosios temperatūros inversijos: oro temperatūra, kylant aukštyn, išlieka ta pati ar net pakyla, Susidaro pažemio sluoksnyje tokia situacija, kai ties pačiu žemės paviršiumi esti šalčiau negu keliasdešimties metrų aukštyje.

Sluoksnis tarp troposferos ir stratosferos vadinamas tropopauze. Jo slėgis troposferoje yra didžiausias prie žemės paviršiaus ir krinta kylant aukštyn. Taip yra dėl to, kad žemiau esantis oras yra suspaustas aukščiau esančio.

  • Microsoft Word 202 KB
  • 2010 m.
  • 10 puslapių (1371 žodžiai)
  • Kolegija
  • Vyckajas
  • Elektromagnetinio lauko teorija. EMB sklidimas troposferoje
    10 - 1 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Elektromagnetinio lauko teorija. EMB sklidimas troposferoje. (2010 m. Gruodžio 20 d.). https://www.mokslobaze.lt/elektromagnetinio-lauko-teorija-emb-sklidimas-troposferoje.html Peržiūrėta 2021 m. Balandžio 23 d. 04:24
×
40 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo