Elektromagnetinis laukas aukštų dažnių juostoje


Įvadas. Bendrieji higienos normos reikalavimai elektromagnetiniam laukui (100 kHz – 300 GHz). Elektromagnetinių laukų (aukštų dažnių juostoje) poveikis žmogaus gyvybei ir sveikatai. Apsaugos priemonės nuo elektromagnetinių laukų aukštų dažnių juostoje. Išvados. Literatūra.


Pagal Darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymo 25 straipsnį ir Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministro ir Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2012 m. spalio 25 d. įsakymu Nr. A1-457/V-961 patvirtintus Profesinės rizikos vertinimo bendruosius nuostatus, darbdavys privalo įvertinti galimą profesinę riziką darbo vietoje. Darbdavio pareiga yra išsiaiškinti ir įvertinti ar darbo vietose susidarantys elektromagnetiniai laukai sukelia riziką ir pavojų darbuotojų sveikatai ir gyvybei.

Elektromagnetiniai laukai šiuolaikinėse darbo vietose susidaro atliekant daugelį darbų, be kita ko, naudojant elektros įrangą ir daugelį įprastų ryšio prietaisų. Vis dėlto daugumoje darbo vietų šių laukų poveikis yra labai nedidelis ir darbuotojams nepavojingas. Net ir ten, kur susidaro stiprūs laukai, jie paprastai sparčiai silpnėja nuo jų tolstant, tad jeigu darbuotojams nereikia per daug prisiartinti prie tokius laukus skleidžiančios įrangos, jiems rizikos nėra. Be to, kadangi dauguma laukų susidaro veikiant elektros energijai, išjungus maitinimą jie išnyksta.

Vis dėlto, kai tikėtina, kad susidarys stiprūs (aukšto dažnio) elektromagnetiniai laukai ir darbuotojui reikės prisiartinti prie įrangos, darbdavys privalo atlikti išsamesnę vertinimo procedūrą. Tokie laukai dažnai kelia riziką tik ypatingos rizikos grupei priskiriamiems darbuotojams, tačiau kai kuriais atvejais tiesioginis arba netiesioginis elektromagnetinių laukų poveikis gali būti pavojingas visiems darbuotojams. Tokiais atvejais, darbdavys turi būtinai apsvarstyti, kokių papildomų apsaugos arba prevencinių priemonių reikėtų imtis.

2 pastaba. 100 kHz–10 GHz radijo dažnių juostoje S, E2, H2 ir B2 vertės apskaičiuojamos kaip vidurkiai per bet kurį 6 minučių laikotarpį.

3 pastaba. Esant aukštesniam nei 10 GHz dažniui S vertės apskaičiuojamos kaip vidurkiai per bet kurį minučių laikotarpį, f išreikštas GHz (gigahercais).

4 pastaba. Impulsinių moduliuotų elektromagnetinių laukų didžiausios akimirkinės vertės, kai radijo dažniai viršija 10 MHz, nustatomos taip, kad vieno impulso pločio vidutinis energijos srauto tankis neviršytų energijos srauto tankio verčių daugiau nei 1000 kartų.

Elektromagnetinių laukų (aukštų dažnių juostoje) poveikis žmogaus gyvybei ir sveikatai

Elektromagnetiniame lauke, bet kokios reakcijos į ekspoziciją pobūdis, priklauso visų pirma nuo veikiančio lauko dažnio. Taip yra todėl, kad įvairūs dažniai skirtingai veikia žmogaus kūną. Žemų dažnių laukų poveikis yra kitoks nei aukštesnių dažnių laukų: žemų dažnių laukai dirgina nervus ir raumenis, o aukštų dažnių laukai sukelia kaitinimą.

  • Microsoft Word 584 KB
  • 2020 m.
  • Lietuvių
  • 9 puslapiai (2267 žodžiai)
  • Universitetas
  • Viktorija
  • Elektromagnetinis laukas aukštų dažnių juostoje
    10 - 3 balsai (-ų)
Elektromagnetinis laukas aukštų dažnių juostoje. (2020 m. Rugsėjo 21 d.). https://www.mokslobaze.lt/elektromagnetinis-laukas-aukstu-dazniu-juostoje.html Peržiūrėta 2020 m. Spalio 23 d. 05:51
×
30 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo