Elektroninė komercija Organizacinio darbo referatas


Įvadas. Elektroninė komercija. Elektroninės komercijos samprata. Elektroninės komercijos veiklos formos ir principai. Elektroniniai modeliai. Elektroninių atsiskaitymų galimybės. Išvados. Literatūra.

Temos aktualumas: XXa. viduryje pasaulyje atsiradęs ir šiuo metu klestintis internetas į paprasto žmogaus gyvenimą atnešė daugybę pokyčių. Ypač didelę reikšmę internetas turėjo ekonominiams pakitimams. Besiplečiantis susisiekimas bei interneto populiarumas suteikė daug naujų galimybių verslo atstovams. Pagreitėjusi ir supaprastėjusi komunikacija bei nesuvokiamos techninės galimybės leido sumaniems verslininkams steigti jų sritį publikuojančias reklamas, parduotuves bei kitus pelną keliančius dalykus, internete. O augantis interneto vartotojų skaičius leido padidinti prekybos ir paslaugų naudojimosi apimtis bei pelną. Būtent todėl ši tema yra aktuali.

Problema: 2004m. elektroninei komercijai įgavus didesnį pagreitį rinkoje imta ja labiau domėtis. Nemažai užsienio ir Lietuvos ekonomistų bei kitų specialistų ( pvz.: J. Klapatauskienė, 2011; V. Sūdžius, 2003; L. Sodžiutė, 2003 ir kt.) rengė literatūrą, norėdami plačiau aptarti šį naują veiklos būdą bei palengvinti bendrą supratimą, kurio trūksta verslininkams norintiems perkelti savo veiklą į internetines erdves.

Darbo objektas: elektroninė komercija.

Darbo tikslas: aptarti elektroninės komercijos ypatumus.

Darbo uždaviniai:

apibūdinti elektroninės komercijos sampratą;

aptarti elektroninės komercijos veiklos formas bei principus;

išanalizuoti elektroninius modelius;

pateikti elektroninių mokėjimų sistemos įgyvendinimo formas;

Darbo metodai: mokslinės literatūros analizė, apibendrinimo metodas.

Bėgant laikui pasaulis ženkliai pasikeitė. Įvairūs pokyčiai neaplenkė ir ekonomikos sektoriaus. Politiniai, socialiniai, ypač techniniai motyvai vertė keistis tradicines verslo įmones. Jos buvo priverstos prisitaikyti prie aplinkos ir pradėti naudoti naujausias informacines telekomunikacines technologijas, o gal net persikleti į elektroninę erdvę. Tokiu būdu pasaulyje suklestėjo elektroninis verslas, kurio pagrindinė sudedamoji dalis yra elektroninė komercija. Ji vaidina labai svarbų vaidmenį. Elektroninė komercija apima įvairių prekių ir paslaugų eksponavimą elektroninėje vitrinoje, prekių užsakymus, įvairios informacijos, susijusios su atitinkama preke, pateikimą, kontaktų su klientais užmezgimą, yra atsakinga už spartų aptarnavimą, tam tikrų užduočių paskirstymą, vykdymo kontrolę bei klientų transakcijų sekimą.

Elektroninė komercija yra labai plati sąvoka ir ją tikslingai apibrėžti yra labai sudėtinga. Todėl, anot M. Civilkos ir kt. (2004, p. 211), galima būtų išskirti kelias elektroninės komercijos apibrėžimus charakterizuojančias savybes:

Tačiau vis tiek tinkamai suprasti šią sąvoka nėra itin lengva. Todėl nekeista, kad J. Klapatauskienė (2011, p. 9) išskiria kelių skirtingų autorių pateiktas elektroninės komercijos sampratas, kurios iš esmės atitinka M. Civilkos iškeltas savybes:

Vis dėlto yra išskirtinas vienas platesnis elektorinės komercijos apibrėžimas, pagal kurį elektroninė komercija apima ne tik elektroninę prekybą prekėmis ir paslaugomis, bet dar daug kitų veiklos sričių, tokių kaip: skaitmeninės informacijos pristatymas, elektroninė prekyba akcijomis, internetinė reklama, elektroniniai aukcionai, elektroninės konsultacijos bei tiesioginis marketingas, kuris yra nukreiptas į atitinkamus vartotojus. Tačiau visi šie elektroninei komercijai būdingi veiksniai neturėtų prasmės, be pagrindinės priemonės – interneto ir mobiliųjų įrenginių tinklų, kurie yra naudojami daugelyje komercinių veiklos procesų ir kurie dalyvauja prekių ir paslaugų tiekimo grandinės veikoje. Naudojant šias priemones komercijos funkcijos yra vykdomos daug greičiau bei turi didesnį efektyvumą. Elektroninei komercijai yra priskiriamos šios funkcijos (Sodžiutė, Sūdžius, 2006, p. 21) :

Atlikdama šias funkcijas elektroninė komercija gerina įmonių organizacinę bei valdymo struktūras, mažina bendras išlaidas, suteikia platesnę pasirinkimo galimybę, padidina prekių ženklo žinomumą, aplamai gerina paslaugų kokybę. Tačiau elektroninė komercija nefunkcionuotų be rinkoje dalyvaujančių namų ūkių, kitų verslo įmonių, vietinių gyventojų ir atitinkamų svečių, valstybinių bei biudžetinių įstaigų. Visi pagrindiniai mainai ir vyksta tarp šių rinkos subjektų. Todėl yra išskiriami trys pagrindiniai elementai sudarantys elektroninę komerciją: dalyviai (valstybė, partneriai, vartotojai), procesai (technologiniai, analizės, tyrimo ir pan.) ir tinklai (interneto, komerciniai, intraneto ir kiti universalūs). Tačiau prieš priimat sprendimą tapti elektroninės komercijos dalyviu, reikia įvertinti visas galimybes, galimus trukdžius. Taip pat elektroninei komercijai plėtoti yra būtini ir paprasto verslo steigimo kriterijai, be kurių nefunkcionuotų bet kuri paprasta įmonė. Svarbu įvertinti aplinkos veiksnius, sugebėjimus, pavojus ir turimas galimybes, pasirinkti atitinkamas prekių ir paslaugų rinkas, užsibrėžti tikslus. Taip pat „vykdant elektroninę prekybą ypač svarbu sukurti sąlygas tam, kad klientas imtų pasitikėti prekybos bendrove“ (Ofner, 2004, p. 9). Taigi, prieš tampant elektroninės komercijos dalyviu reiktų atkreipti dėmesį į tris esminius procesus, kurie darytų lemiamą įtaką verslui. Pirma, svarbu nustatyti esamus organizacijos procesus, bet procesus, kuriuos ji norėtų perkleti į elektroninę erdvę. Antra, labai svarbu apsvarstyti, kokie esami techniniai sprendimai tiktų naujos elektroninės verslininkystės reikmėms ir trečia, labai svarbu tinkamai įvertinti programinės įrangos, interneto tiekėjus, reklamos galimybes ir agentūras bei interneto svetainių kūrėjus, nes nuo jų darbo priklauso ir naujo elektroninio verslo sėkmė.

  • Vadyba Referatas
  • Microsoft Word 31 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 16 puslapių (4416 žodžiai)
  • Universitetas
  • Marija
  • Elektroninė komercija Organizacinio darbo referatas
    10 - 2 balsai (-ų)
Elektroninė komercija Organizacinio darbo referatas. (2016 m. Sausio 11 d.). https://www.mokslobaze.lt/elektronine-komercija-organizacinio-darbo-referatas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 23 d. 06:59
×