Elektroninio balsavimo sistemos


Įvadas. Elektroninio balsavimo pasaulyje apžvalga. Elektroninio balsavimo procesas. Elektroninio balsavimo sistemų pavojai, grėsmės bei saugumo klausimai. Išvados. Literatūra.


Laisvas ir patikimas balsavimas rinkimuose yra vienas iš svarbiausių demokratinės valstybės pagrindų. Šiais laikais sparčiai besivystant įvairioms technologijoms bei procesų automatizavimui, elektroninės priemonės tampa žymiai daugiau naudojamos įvairiose srityse. Pastoviai ieškoma naujų, patogesnių bei efektyvesnių būdų pagerinti rinkimų procesą. Tradicinį balsavimą, kuriame naudojami popieriniai biuleteniai ir visą balsavimo procesą kontroliuoja darbuotojai, svarstoma pakeisti ar bent papildyti elektroniniu balsavimu. Šios sistemos yra nuolat tobulinamos, tačiau kol kas nėra realizuotos visišką saugumą garantuojančios sistemos. Saugumui užtikrinti elektroninėse balsavimo sistemose dažniausiai yra naudojami įvairūs kriptografijos elementai, tokie kaip: šifravimai, elektroniniai parašai, santraukos funkcijos, nulinio atskleidimo įrodymai, paslapties padalijimai.

Šio darbo tikslas – įvertinti dabartines elektroninio balsavimo sistemų grėsmes ir rizikas bei šių sistemų patikimumą.

išnagrinėti su elektroninėmis sistemomis kylančius pavojus, grėsmes bei saugumo reikalavimus.

Elektroninis balsavimas buvo išbandytas arba vis dar naudojamas tokiose šalyse kaip Australija [1], Kanada [2], Norvegija [3]. Bet vienintelė šalis, kuri naudoja tokį balsavimo būdą visos šalies mastu, yra Estija [4].

Australijoje 2007 metais buvo pirmą kartą balsuojama internetu. 1,511 Australijos gynybos pajėgų personalo, esančio užsienyje, turėjo galimybę dalyvauti rinkimuose. Šie bandymai buvo nutraukti dėl didelių išlaidų ir įvertinimo, kad balsavimas paštu yra patikimesnis. 2011 metais Naujajame Pietų Velse pradėti valstijos vyriausybės rinkimai, naudojantis internetine balsavimo sistema iVote [1]. Balsavimui šia sistema užsiregistravo daugiau kaip 51,000 gyventojų ir beveik 47,000 iš jų balsavo. Šioje valstijoje yra tęsiamas sistemos efektyvumo tobulinimas, o 2015 metais taip pat buvo galimybė balsuoti internetu.

Tokiose šalyse kaip Estija, Prancūzija, Kanada, elektroninis balsavimas įgavo populiarumą ir buvo pradėtas naudoti savivaldos rinkimuose [5].

Balsavimas internetu Kanadoje išbandytas federaliniuose, regioniniuose ir savivaldybių rinkimuose. Pirmasis bandymas įvyko 2003 metais Ontarijo provincijoje. Tuomet balsavo gyventojai iš 12 savivaldybių. 2010 metais savivaldybių, kuriose gyventojai balsavo internetu, skaičius padidėjo iki 44. 2013 metais agentūra „Elections Canada“, atsakinga už federalinius rinkimus ir referendumus šalyje, pranešė, jog susilaiko nuo internetinio balsavimo eksperimentų dėl biudžeto sumažinimo [6].

Estija pasaulyje išsiskiria kaip šalis, intensyviai kurianti bei plečianti elektroninę demokratiją. Viena iš jos sričių – internetinis balsavimas (angl. I-voting), kuris yra viena iš galimybių balsuoti be kitų balsavimo metodų nuotoliniu būdu. Tai reiškia, jog balsuojama naudojantis internetu, o ne specialiai naudojant tam tikras balsavimo įrangas ar prietaisus. Balsuoti internetu Estijoje pirmą kartą buvo galima 2005 metų savivaldybių rinkimuose [7]. Šiandien internetinis balsavimas Estijoje buvo atliktas jau 8 kartus vietiniuose, parlamento bei Europos parlamentiniuose rinkimuose [8].

Estijos internetinio balsavimo schema yra vykdoma pagal vieną iš tradicinių būdų balsuoti nuotoliniu būdu už rinkimų apylinkės ribų: rinkėjo balso patalpinimas dvigubame voke, kuris yra pristatomas į gyvenamosios vietos balsavimo skyrių [7]. Siekiant geriau suprasti internetinę balsavimo sistemą, „voko balsavimo“ (angl. envelope voting) metodas Estijoje gali būti trumpai apibūdintas taip:

Tuomet rinkėjas įdeda voką į kitą, išorinį, voką, ant kurio yra pateikiama rinkėjo informacija;

Vokas pristatomas į rinkėjo rinkimų apylinkę. Po to, kai nustatoma rinkėjo balsavimo teisė, išorinis vokas yra atidaromas, o vidinis įmetamas į balsadėžę;

  • Microsoft Word 235 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 15 puslapių (3135 žodžiai)
  • Universitetas
  • Agne
  • Elektroninio balsavimo sistemos
    10 - 3 balsai (-ų)
Elektroninio balsavimo sistemos. (2017 m. Lapkričio 12 d.). https://www.mokslobaze.lt/elektroninio-balsavimo-sistemos.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 19 d. 07:55
×
142 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo