Elektroninis parašas referatas (2)


Įvadas. Istorija. Elektroninis parašas. Kur naudojamas e. parašas? Kaip naudoti e. parašą? E. parašo technologija. Skaitmeninis sertifikatas. Iš ko jis susideda? Kuo ypatingas kvalifikuotas sertifikatas? Kur įsigyti? Užsakymas. Atsiėmimas. Kaina. Pranešimo pasirašymo elektroniniu parašu pavyzdys. E. parašo įstatymas. E. parašo privalumai. E. parašo trūkumai. E. parašo perspektyvos. Išvados. Šaltiniai.

E. parašai gali būti skirstomi į kvalifikuotus ir nekvalifikuotus e. parašus. Kvalifikuotam e. parašui keliami trys reikalavimai:

E. parašui sukurti yra naudojama raktų pora, kurių kiekvieną sudaro daugybė skaitmenų. Vienas raktas vadinamas privačiu, o kitas – viešu raktu. Privatus raktas yra slaptas, jis turi būti saugomas tiesiog asmeniniame kompiuteryje, tačiau norint užtikrinti didesnį saugumą, geriausia jį nešiotis su savimi, šiam tikslui galima naudoti mikroprocesorines korteles, dar vadinamomis smart kortelėmis, raktų pakabukus su tokių kortelių mikroprocesoriais bei mobiliuosius telefonus, kurie užtikrintų, kad niekas kitas šiuo raktu nepasinaudos. Viešas raktas skiriamas tiems, kurie skaitys laiškus, ar dokumentus, jį galima nusiųsti el.paštu ar paplatinti internete. Nors privatus ir viešas raktai yra tarpusavyje susiję, t.y. jie sudaro raktų porą, tačiau turint tik viešą raktą, neįmanoma sužinoti privataus rakto, būtent dėl šios priežasties, taip vadinama, skaitmeninio parašo technologija yra labai saugi.

Ji leidžia elektroninius duomenis ne tik pasirašyti, bet ir užtikrinti tai, kad niekas, išskyrus nurodytą gavėją, negalės jo perskaityti. Taigi, norėdami dokumentą įslaptinti arba siųsti slaptą el.pašto žinutę, jūs viešu gavėjo raktu jį užšifruojate, o gavėjas jį galės perskaityti tik turėdamas savo privatų raktą.

Norint patikrinti duomenų autentiškumą (ar dokumento niekas nepakeitė, kas jį pasirašė, kada pasirašė), naudojamas viešas raktas, būtent dėl šios priežasties dokumento gavėjas turi turėti siuntėjo viešą raktą.

Norint patikrinti kieno yra e. parašas, reikalingas elektroninis liudijimas – sertifikatas, jis parodo, kad tikrinamas e. parašas tikrai priklauso pasirašiusiam asmeniui.

Sertifikatą taip pat galima užsisakyti internete, jis tinka paprastam susirašinėjimui, tereikia užpildyti formą, patvirtinti ją savo elektroniniu laišku ir bus suteiktas sertifikatas su raktų pora, tačiau tokio sertifikato patikimumas yra menkas.

Lietuvos Respublikos vyriausybė kvalifikuotų sertifikatų paslaugų teikėjams yra nustačiusi papildomus reikalavimus, be to, jie registruojami e. parašo priežiūros institucijoje.

Duomenų gavėjas gali matyti ne tik asmens parašą bei sertifikatą, taip pat yra matomas ir sertifikavimo paslaigų teikėjas, kuris išdavė šį sertifikatą.

Teisinę galią e. parašui suteikia Lietuvos Respublikos e. parašo įstatymas. Ši direktyva buvo priimta 1993 m., 2000m. liepą Lietuvos Respublikos seimas priėmė Lietuvos Respublikos e. parašo įstatymą, šis įstatymas reglamentuoja:

Įstatmas taip pat nustato, kad elektroninis parašas yra vadinamas saugiu elektroniniu parašu tik tuomet, kai yra:

Nereikia keliauti į tam tikras įstaigas ar užsienio šalis, viską galima sutvarkyti sėdint prie kompiuterio namuose.

  • Informatika Referatas
  • Microsoft Word 101 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 16 puslapių (2503 žodžiai)
  • Novilė
  • Elektroninis parašas referatas (2)
    10 - 4 balsai (-ų)
Elektroninis parašas referatas (2). (2015 m. Gruodžio 14 d.). https://www.mokslobaze.lt/elektroninis-parasas-referatas-2.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 20 d. 12:11
×