Elektros egzamino klausimai ir atsakymai 3


Nuolatinės srovės grandinės. Kirchhofo dėsniai. Nuosekliai ir lygiagrečiai sujungtų elementų grandinės. Nuosekliai. Srovės ir įtampos reguliavimas. Įtampo reguliavimas potenciometru –. Įtampo dalytuvas –. Mazginės įtampos kontūrinių srovių ir ekvivalentinio generatoriaus metodai. Ekvivalentinio generatoriaus metodas. Energija ir galia galios balansas. Energijos nuostoliais. Ekvivalentiniai pakeitimai trikampis – žvaigždė , žvaigždė – trikampis . žvaigžde. Kintamoji elektros srovė. Efektinė ir vidutinė kintamosios įtampos ir srovė reikšmės. Sinusinė srovė. Efektinė vertė. Vidutinė vertė. Kondensatorius kintamos srovės grandinėje. Vektorinė diagrama KONDENSATORIAUS ĮKROVIMAS. Kondensatoriaus įškrovimas. Induktyvumas sinusinės srovės grandinėje. Nuoseklus , , C elementų jungimas kintamos srovės grandinėse. Lygegretus , , C elementų jungimas kintamos srovės grandinėse. Kompleksinių skaičių metodas kintamos srovės grandinės skaičiavimas. Aktyvinė , reaktyvinė ir pilnoji galia kintamoje srovėje , , Aktyvinė galia. Reaktyvioji galia. Pilnutinė galia. Trifazes elektros sroves gavimas trifazio generatoriaus pagalba , momentines itampos reiksmes ir vektoriu diagramos. Žvaigždės jungimas trifaziuose elektros tinkluose. Fazinės bei linijinės įtampos ir srovės. Vektorinė diagrama. Trikampio jungimas trifaziniuose tinkluose. Galios matavimas trifaziuose tinkluose Simetrinis imtuvas. Nesimetrinis imtuvas. MAGNETINES GRANDINES Magnetinės grandinės ir jų elementai. Magnetinis laukas –. Dešinio sraigto taisykle. Magnetinis srautas. Magnetinės medžiagos. Transformatoriaus paskirtis ir veikimo principas. Trifaziniai transformatoriai. Alyviniai jegos transformatoriai. Išorinė transformatoriaus charakteristika. Apkrovos koeficientu β SN I2 I2N = I1 I1N. I2 , i. Įtampos pokytis. Sukamasis magnetinis laukas ir jo pritaikymas asinchroniniuose elektros varikliuose. Paleidimas.

3. Mazginės įtampos kontūrinių srovių ir ekvivalentinio generatoriaus metodai .

I1=(E1- UAB)/RI1= G1 (E1- UAB),

I2,=(E2 + UAB)/(R2+R12) = G2 (E2 + UAB),

I3=(E3 - UAB)/R3 + Ri3)= G3 (E3 - UAB),

Čia G1, G2, G3, G4 — kiekvienos Sakos laidumas.

Lygybes butų galima taikyti srovems apskaičiuoti, jei būtų žinoma įtampa UAB. Jei ji nezinoma, reikia parašyti lygti jai apskaičiuoti. Tuo tikslu parašykime lygtj pagal 1 Kirchhofo desnj, pavyzdziui,

I1-I2+I3-I4=0.Įrašę. srovių vertes, gauname:

UAB=(G1 E1 -G2E2 + G3 E3)/(G1 + G2 + G3 + G4).

Bendruoju atveju mazgine įtampa skaičiuojama taip: UAB=(GE/(E .

tarkime kondensatorius buvo įkrautas iki įtampos uc(0_)=U. Pereinamasis procesas prasideda perjungus jungiklį S. Pagal II komutacijos dėsnį uc(0+)=U. Įškraunamas kondensatorius tampa R-C grandinės šaltiniu. Pagal Omo dėsnį ic(0+)=U/R. Tai šio pereinamojo proceso pradinės sąlygos. Kai kondensatorius išsikraus jo įtampa bus =0 ir grandine srovė nebetekės. Iškrovimo srovė: ic=-(u/R)e-t/τ gautas neigiamas srovės ženklas rodo, kad kondensaoriaus iškrovimo srovė yra priešingos krypties negu įkrovimo. Įškraunamo kondensatoriaus srovė ir įtampa mažeja eksponentiškai.

Tarkime, kad induktyvumu teka sinusinė srovė iL = ILmsinωt. Ši srovė sukelia įtampos kritimą uL, kurį randame, remdamiesi išraiška: uL=ULmsin(ωt+π/2); Induktyvumo srovė atsilieka nuo įtampos π/2 faze (arba įtampa pralenkia srovę π/2 faze).Įtampos ir srovės amplitudžių arba efektinių reikšmių santykis žymimas XL ir vadinamas induktyvumo varža. Ši varža, kaip ir aktyvioji varža, matuojama omais. Sinusinės srovės grandinėje induktyvumas periodiškai keičiasi energija su šaltiniu arba kitais grandinės elementais, tačiau jame elektromagnetinė energija negrįžtamai kitomis energijos rūšimis nepaverčiama.

9. Nuoseklus R, L, C elementų jungimas kintamos srovės grandinėse.

Sinusiniu dydžiu vadinamas kompleksas (simbolinis metodas).Grafinius veiksmus galima pakeisti analiziniais užrašę komplekciniais skaičiais.Elektrotechnikoje komplekciniai skaičiai vadinami sutrumpintai kompleksais- ir žymimi taip kaip ir sukamieji vektoriai; didžiosiomis raidėmis su brūkšniu viršūje.Menamasis vienetas žymimas j.(j=√-l).A=A’+j A’’(algebrine israiska)=Aexp (jψ)=A<ψ(rodikline israiska)(A‘ir A‘‘ –realioji ir menamoji komplekso dedamosios.)A=√(A')²+(A'')²-komplekso modulis.ψ=arctgA''/A',-komplekso argumentas. Kompleksais vadinami junginiai jei jie vienas nuo kito skiriasi tik menamosios dalies A'' ženklu .Veiksmai su kompleksais :sinusinius dydžius vaizduojančius sukamuosius vektorius galima sudėti ar atimti ,sudedant ar atimant juos atitinkančius kompleksus. Sudėti ar atimti kompleksus patogu jei jie užrašyti algebrine išraiška :A+B=(A'+jA'')±(B'+jB'')=(A'±B')+j(A''±B'').O sudauginti arba padalinti kompleksus patogu kai jie užrašyti rodikline išraiška.

12. Aktyvinė, reaktyvinė ir pilnoji galia kintamoje srovėje (P, Q, S)

Aktyvinė galia. Aktyviąja gale vadinama vidutinė akimirkinės galios reikšmė per periodą: P(p(((T(pdt. Aktyvioji galia rodo vidutinę elektros energijos negrįžtamojo keitimo kitomis energijos rūšimis spartą.P(UIcosγ=I²R.Aktyviosios galios vienetas yra vatas(W)Pasyviosios grandinės įtampos ir srovės fazių skirtumas |γ|≤π/2.Vadinasi ,jos aktyvioji galia P≥0 .Kai grandinėje yra tik reaktyvieji elementai (L,C),jos|γ|=π/2 ir P=0.Aktyvioji galia matuojam vatmetru. Elektrodinaminės sistemos vatmetras turi 2 rites-įtampos ir srovės. a)srovės ritė turi mažą varžą ir į grandinę jungiamas taip, kad ja tekėtu grandinės ,kurios galia matuojama srove. b)įtampos ritė- turi didelę varžą ir į grandinę jungiama taip, kad jai tektų grandinės gnybtų įtampa.

Reaktyvioji galia.Be aktyviosios galios P=UaI=Uia,dar vartojama reaktyviosios galios :Q=UrI=Uir (Ua,Ia-aktyvioji,Ur,Ir-reaktyvioji įtampos ir srovės dedamosios)Reaktyvioji galia apibūdina grįžtamuosius periodinius energijos kaitos procesus. Dažniausiai naudojamos šios reaktyviosios galios išraiškos:Q=UIsinγ=I²X=Ql-Qc.

Skaičiuojant reaktyviąją galią Q, talpos reaktyvioji galia Qc užrašoma su minusu (Q=Ql-Qc).Kai Ql>Qc, grandinė yra induktyvaus pobūdžio (γ>0) ir jos reaktyvioji galia Q=IUsinγ=Ql-Qc>0.Priešingu atvėju ,kai Ql

  • Microsoft Word 948 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 4 puslapiai (4120 žodžiai)
  • Universitetas
  • Kaname
  • Elektros egzamino klausimai ir atsakymai 3
    10 - 4 balsai (-ų)
Elektros egzamino klausimai ir atsakymai 3. (2015 m. Rugpjūčio 30 d.). https://www.mokslobaze.lt/elektros-egzamino-klausimai-ir-atsakymai-3.html Peržiūrėta 2020 m. Balandžio 06 d. 20:40
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo