Elektros energetika (egzaminui)


Energetikos sistemos sandara. Kondensacinės elektrinės technologinis procesas. Termofikacinės elektrinės technologinis procesas. Dujų turbininės ir kombinuoto ciklo elektrinės technologinis procesas. Atominės elektrinės technologinis procesas. Elektrinės su vidaus degimo varikliais. Hidroelektrinės technologinis procesas. Hidroakumuliacinės elektrinės. Vėjo elektrinės. Saulės elektrinės. Komutaciniai reiškiniai. Didelio alyvos tūrio jungtuvai. Mažo alyvos tūrio jungtuvai. Oriniai jungtuvai. Dujiniai jungtuvai. Vakuuminiai jungtuvai. Skyrikliai. Galios skyrikliai. Galios transformatoriai. Srovės matavimo transformatoriai. Įtampos matavimo transformatoriai. Skirstykla šynos. Perdavimo tinklo pastotės. Skirtymo tinklo pastotė. Bendros žinios apie el. tinklus. Elektros tinklų neutralių režimai. 35 kV. 110 kV. Elektros oro linijų konstrukcijos. Kabelinė linija. Elektros laidininkų ir transformatorių parinkimas. Pramonės vartotojų skaičiuojamųjų apkrovų nustatymas. Gyvenamųjų ir visuomeninės paskirties pastatų skaičiuojamųjų elektros apkrovų nustatymas. Elektros tinklo skaičiavimo principai. Elektros tinklo principinė ir ekvivalentinė schemos. Elektros linijų ekvivalentinės schemos. Linijų galios ir energijos nuostoliai. Transformatorių ekvivalentines schemos. Transformatorių galios ir elektros energijos nuostoliai. Elektros tinklo įtampos nuostoliai. Spindulio elektros tinklo skaičiavimai. Trifazis trumpasis jungimas. Trumpojo jungimo srovių skaičiavimas iki 1000 V įtampos elektros tinkluose. Srovės matavimo transformatorių jungimo schemos. Maksimaliosios srovės apsauga. Maksimaliosios srovės apsauga su minimaliosios įtampos blokuote. Maksimaliosios srovės atkirta. Kryptinė maksimaliosios srovės apsauga. Distancinės apsaugos. Diferencinės apsaugos. Automatinis reaktyviosios galios kompensavimas. Automatinis pakartotinis įjungimas. Automatinis rezervo įjungimas. Automatinis dažninis nukrovimas. Automatinis įtampos reguliavimas.

Elektros tinklai – tinklai skirti elektros energiją perduoti iš elektrinių stambiems paskirstymo centrams iš kurių elektra toliau skirstoma vartotojams. Pagrindiniai el. tinklo elementai: oro ir kabelinės linijos skirtos elektrai perduoti ir paskirstyti, pastotės – įrenginiai vienos įtampos ar dažnio elektros energijai keisti į kitos įtampos ar dažnio el.energiją.

Kondensacinės elektrinės katile užverdamas vanduo, atsiranda vandens garų kurie perkaitinami ir gaunamas aukštų parametrų energijos garas. Pelenai, šlakas, ir kitos nesudegusios kuro dalys pašalinamos siurbliais. Gaunamas garas suka turbiną ir generatorių. Gali būti naudojamas bet koks kuras (anglys, biokuras, dujos), tam reikia pritaikyti tik katilą. Norint vėl gauti reikiamos kokybės garą iš turbinos išėjęs garas aušinamas kondensatoriuje ir grįžta atgal į katilą. KE naudojami sinchroniniai generatoriai. Ypatumai: statomos arti kuro ir vandens šaltinių, ilga paleidimo trukmė, mažas reakcijos į valdymo komandas greitis, elektros energijos efektyvumas apie 35 proc.

Termofikacinės elektrinės veikimas pagrįstas kogeneracija – šilumos ir elektros energijos gamyba vykstant bendram technologiniam ciklui. Ten dalis garo naudojama turbinai sukti, o kita dalis boileryje šildo vandenį, kuris vėliau tiekiamas į pramonės, miesto šilumos tinklus. Dėl to padidėja elektrinės naudingumo koef. Ypatumai: Statomos šalia šilumos vartotojų, elektros gamyba priklauso nuo šilumos gamybos, Ilgas paleidimas, mažas agregatų reakcijos į valdymą greitis. Naudingumo faktorius 60-70proc. kaip kuras plačiai naudojami: dujos iš biomasės, sąvartynų dujos, nutekamųjų vandenų dujos.

Dujų turbina savo konstrukcija panaši į garo turbiną. Skirtumas- turbinos rotorius sukamas ne garu, o didelio slėgio dujomis, gautomis deginant kurą. Šios elektrinės nenaudoja garo dėl to yra labai manevringos, naudingumas siekia 28 proc. Elektrinėse didelę dalį pagamintos energijos sunaudoja kompresorius, kuriuo į degimo kamerą tiekiamas suslėgtas oras. Elektrinės paleidžiamos įsukant veleną pagalbiniu varikliu. Naudingumą galima padidinti dujų šilumą naudojant pastatams šildyti arba reikia kelti katilo temperatūrą.

  • Elektronika Špera
  • Microsoft Word 340 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 3 puslapiai (7262 žodžiai)
  • Tomas
  • Elektros energetika (egzaminui)
    10 - 4 balsai (-ų)
Elektros energetika (egzaminui). (2015 m. Gegužės 21 d.). https://www.mokslobaze.lt/elektros-energetika-egzaminui.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 23 d. 09:16
×