Elektros energijos tiekimas kursinis darbas


Įvadas. Elektros įrenginių įrengimo taisyklės. Elektros energijos tiekimas. Elektros instaliacija. Laidai ir kabeliai. Linijos laidų skerspjūvio skaičiavimas pagal įšilimą. Elektros instaliacijos rūšies, laidų ir kabelių parinkimas. Atviroji instaliacija. Paslėptoji elektros instaliacija patalpose. Paslėptosios instaliacijos klojimo būdai. Instaliacija loviuose. Instaliacija vamzdžiuose. Instaliacija po tinku ir statybinių konstrukcijų kanaluose. Lauko elektros instaliacija. Elektros tinklo apsauga. Apsauginiams aparatams keliami reikalavimai. Apsauginio aparatų veikimo selektyvumas. Apsauginių aparatų vietos parinkimas pagal priešgaisrinės saugos ir techninių sąlygų reikalavimus. Elektrinis apšvietimas. Apšvietimo sistemos. Apšvietimo rūšys. Apšvietimo normos. Asinchroninės mašinos. Rotorius. Tiesioginis prijungimas prie tinklo. Instaliacijos plano suderinimas. Praktiniai patarimai. Literatūra.

Visuomenės gyvenime elektra pasidarė tokia svarbi šiek tiek daugiau kaip per šimtmetį. Pirmosios elektrinės atsirado 1882 metais Londone, Niujorke, Milane. Lietuvoje – dešimtmečiu vėliau. 1892 metų balandžio 17 dieną Rietave pradėjo veikti pirmoji elektrinė ir įsižiebė pirmosios elektros lemputės. Tada elektros lemputė atrodė stebuklas. Dabar daugumai elektra labai paprasta – paspaudei jungiklį ir... šviesu, groja muzika, televizoriuje matai, kas dabar dedasi kitoje žemės rutulio pusėje... Kadangi elektra yra labai svarbi mūsų gyvenimo dalis, todėl mes turime žinoti kaip su ja elgtis, kaip tikslingai ir saugiai ja naudotis. Šiame kursiniame darbe aptarsime, elektros įrenginių, bei elektros tinklų sudedamųjų dalių sujungimo būdus, saugaus elektros įrengimo taisykles, kabelių bei laidų charakteristikas, jų tiesimo būdus, bei nuostatas.

Skaičiuojant elektros tiekimo liniją – tai nustatyti laidų skerspjūvį, kuris užtikrintų normalų elektros imtuvų darbą.

Parenkant laidų skerspjūvį pagal įšilimo sąlygas, sulyginama skaičiuojamoji apkrovos srovė Is su leistina ilgalaike šio skerspjūvio laido srove Il. Lyginant laikoma, kad Il ≥ Is.

Skaičiuojant laidų skerspjūvį pagal įtampos nuostolius nusttomas įtampos nuostolių dydis laiduose tekant skaičiuojamajai apkrovos srovei ir patikrinama, ar įtampos sumažėjimas neviršija imtuvams leistinų normų.

Linijoms parenkami tokio skerspjūvio laidai, kad jie atitiktų abi sąlygas.

Nedidelio skerspjūvio ( iki 1,5 mm2) variniu lanksčiu dviejų ir daugiau gyslų apipintas arba turintis apvalkalą laida svadinamas virvėlaidžiu. Juo prijungiamos stalinės lempos, radijo imtuvai ir kiti elektros prietaisai.

Laido ar kabeli omarkė – tai jo rūšies žymėjimas raidėmis ar skaitmenimis.

Elektros srovė, tekėdama linijos laidininkais išskiria šilumą:

Čia I- linija tekanti srovė, A; R- aktyvioji linijos laidų varža,Ω; t- laikas, s.

Išskirta šiluma kaitina laidininką. Kartu vyksta ir atvirkščias procesas- aušinimas atiduodant šilumą į aplinką. Po tam tikro laiko nusistovi pusiausvyra. Izoliuotų laidininkų leistinoji ilgalaikė srovė turi būti tokia, kad jų gyslų įšilimo temperatūra normalaus ir ilgalaikio eksplotavimo sąlygomis neviršytų šių verčių: +70 C (laidininko) laidams su polivinilchlorido, etilpropileno ir gumos, polietileno izoliacija; +70C (apvalkalo) neorganinė izoliacija; +105 C (apvalkalo) neorganinė izoliacija. Nevienodai nutiestų laidų su įvairiomis izoliacijomis ilgalaikės leistinos srovės pateikiamos laidus gaminančių firmų kataloguose.

Parenkant laidų skerspjūvį pagal įšilimo sąlygas yra sulyginamos skaičiuojamosios srovės su leistina ilgalaike šio skerspjūvio laido srove, lyginant laikomasi šios taisyklės.

Mažiausiai leistini instaliacijos laidų bei kabelių gyslų skerspjūviai parenkami pagal mechaninį stiprumą ir priklauso nuo instaliacijos tiesimo būdo. Elektros šviestuvuose naudojami laidai su šiluma atsparia izoliacija.

Signalizacijos ir kontrolės grandinių lanksčiųjų septynių ir daugiau gyslų kabelių, jungiamų prie elektroninių prietaisų, mažiausias leidžiamas skerspjūvis – 0,1 mm2.

su technologiniu procesu susijusių keleto mašinų, skydų, pultų ir pan. jėgos bei kontrolės laidus ir kabelius;

Patalpose, į kurias gali patekti tik elektritechnikos personalas, atvirosios instaliacijos laidininkų tieismo aukštis nereglamentuojamas.

Jei laidai pereina iš vienos sausos ar drėgnos patalpos į kitą 9sausą arba drėgną patalpą), vienos linijos visus laidus galima tiesti viename izoliaciniame vamzdyje. Jei laidai pereina iš sausos arba drėgnos patalpos į lauką, kiekvienas laidas turi būti tiesiamas atskirame izoliaciniame vamzdyj. Jei laidai iš sausos arba drėgnos patalpos pereina į šlapią patalpą arba į lauką, turi būti sujungiami sausoje arba drėgnoje patalpoje.

Elektros mašinos, aparatai, prietaisai, kurių vienetinė galia yra 2 kW ir didesnė, turi būti prijungti prie skirstomojo skydo atskira elektros grandine.

Loviai, kuriuose tiesiama instaliacija, būna atvirieji ir uždarieji. Atviruosiuose loviuose laidai geriau aušta, lengviau pakeičiami, o uždaruosiuose – apsaugomi nuo sužalojimo. Loviai surenkami iš atskirų sekcijų. Atvirieji loviai montuojami ne žemiau kaip 2 m nuo grindų ar aikštelių; uždarieji – bet kokiame aukštyje. Jie tvirtinami horizontaliai ir vertikalaii prie sienų, kolonų, sijų įvairiomis konstrukcijomis, lynais.

Laidai teisiami plieniniuose ir plastikiniuose vamzdžiuose. Instaliacija plieniniuose vamzdžiuose brangi, ja reikia daug metalo ir kur galima ji keičiama į kitų rūšių instaliaciją.

Plastikiniai (polietileniniai, vinilplastiniai) vamzdžiai atsparūs drėgmei ir cheminiam poveikiui. Juos draudžiama naudoti sprogiose patalpose ir tose patalpose, kuriose temperatūra didesnė kaip 60 0C. Žiūrovų salėse, scenose, kino aparatinėse, vaikų lopšeliuose, darželiuose, ligoninių miegamuosiuose korpusuose, senelių ir invalidų namuose, pastogėse draudžiamma naudoti instaliaciją polietileniniuose vamzdžiuose ir atvirąją instaliaciją vinilsplastiniuose vamzdžiuose. Ligoninių miegamuosiuose draudžiama ne tik atviroji, bet ir paslėptoji instaliacija. Polietileniniuose vamzdžiuose tiesiama tik paslėptoji instaliacija.

  • Elektrotechnika Kursinis darbas
  • Microsoft Word 56 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 20 puslapių (5461 žodžiai)
  • Universitetas
  • Tomis
  • Elektros energijos tiekimas kursinis darbas
    10 - 6 balsai (-ų)
Elektros energijos tiekimas kursinis darbas. (2015 m. Rugsėjo 28 d.). https://www.mokslobaze.lt/elektros-energijos-tiekimas-kursinis-darbas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 25 d. 16:06
×