Elektros srovė puslaidininkuose namų darbas


Elektros srovė puslaidininkuose. Puslaidininkų apibrėžimas ir sandara. Varžos priklausomybė. Dalelės sukeliančios srovę puslaidininkiuose. Savaiminis laidumas. Elektrinis laidumas. Skylinis laidumas. Donorinis laidumas. Akceptorinis laidumas. Pn sandūra. Laidžioji kryptis. Užtvarinė kryptis. Voltamperinė charakteristika. Puslaidininkio diodas. Termistorius. Fotorezistorius. Transfomatorius.


Grynųjų puslaidininkių (neturinčių priemaišų) laidumas vadinamas savuoju laidumu. Jis būna elektroninis ir skylinis.

Donorinis laidumas atsiranda, kai į mažesnio valentingumo medžiagas, pvz., į keturvalentį silicį (Si) įdedama penkiavalenčio arseno (As). Arseno atomas sudaro keturis kovalentinius ryšius su silicio atomais, o penktasis valentinis jo elektronas lieka silpnai susijęs su atomo branduoliu. Priemaiša, kuri atiduoda elektronus, vadinama donorine.

Akceptorinis laidumas atsiranda, kai į keturvalenčio silicio (Si) kristalą įterpiama trivalenčio elemento, pvz., indžio (In), priemaišos atomai sudaro tik tris kovalentinius ryšius. Taigi ketvirtajam trūksta vieno elektrono ir atsiranda skylė. Priemaiša, sukurianti skyles, vadinama akceptorine.

Pn sandūra susidaro n ir p puslaidininkių riboje. Sandūros pn prasmė. Tokia sandūra susidaro puslaidininkio kristale, kuriame yra elektroninio ir skylinio laidumo sritys. Pn sandūrą sudaro laidžioji ir užtvarinė kryptys.

Dvigubą puslaidininkį su skyline-elektronine sandūra prijungiat prie srovės šaltinio: skylinį puslaidininkį- prie teigiamojo poliaus, elektroninį- prie neigiamojo. Šiuo atveju elektros srovę per sandūrą sukels pagrindiniai krūvininkai. Iš elektroninio judės į skylinę elektronai, o iš skylinio į elektroninį- skylės. Laidumas didelis- varža maža.

Sukeitus šaltinio polius skyline-elektronine sandūra ims judėti šalutiniai krūvininkai, iš elektroninio- skylės, iš skylinio- elektronai. Tačiau skyliniame puslaidininkyje yra mažiau elektronų, o elektroniniame- skylių.

  • MS PowerPoint 3447 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 21 puslapis (579 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Edgaras
  • Elektros srovė puslaidininkuose namų darbas
    10 - 3 balsai (-ų)
Elektros srovė puslaidininkuose namų darbas. (2016 m. Lapkričio 07 d.). https://www.mokslobaze.lt/elektros-srove-puslaidininkuose-namu-darbas.html Peržiūrėta 2020 m. Vasario 17 d. 15:17
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo