Elektros srovės poveikis žmogui ir apsaugos priemonės


Įvadas. Nelaimingi atsitikimai dėl elektros srovės poveikio. Elektros poveikis žmogui ir jo organizmui. Veiksniai, nuo kurių priklauso sužalojimų elektros srove sunkumas. Sužalojimų gautų dėl elektros srovės poveikio klasifikacija. Pirmoji pagalba nukentėjusiam nuo elektros srovės. Apsaugos nuo elektros poveikio būdai ir priemonės. Apsaugos nuo elektros būdai. Apsaugos nuo elektros srovės priemonės. Išvados. Priedai. Naudota literatūra.

Antikos laikotarpiu graikai pastebėjo, kad gintarą patrynus vilnoniu audiniu, jis į save pradeda traukti dulkes. Taip nuo graikiško elektron (taip graikai vadino gintarą) ir kilo žodis elektra. Nors elektros istorijos pradžią teisingiau būtų sieti su statinės elektros tyrinėjimais XVIII a., kai statinės elektros generatoriais buvo kaupiamas elektros krūvis. Taigi kas yra ta elektra? Daugiau šis žodis yra vartojamas buityje tarp paprastų vartotojų. Tiksliau (moksliškai) galima būtų apibrėžti kaip elektros srovę - kryptingą elektros krūvių judėjimą, dar kitaip įvardijamą kaip, kryptingą laisvųjų elektringųjų dalelių judėjimą. Todėl kalbant apie elektros srovės poveikį žmogaus organizmui ir apsaugos priemones nuo jos, būtina susipažinti su kai kuriomis sąvokomis apibudinančiomis elektros srovę reikalingas nagrinėjant šią temą. Elektros srovė kaip ir bet koks neapčiuopiamas ar neparagaujamas fizikinis reiškinys turi jį nusakančias savybes su savais matavimo vienetais:

nuolatinė elektros srovė – elektros srovė, kurios stipris laikui bėgant nekinta;

Kalbant apie šiuolaikinį laikotarpį – jam būdingas intensyvus mokslinis, bei techninis progresas elektros energijos panaudojimo srityje. Turbūt mūsų visų gyvenimas neįsivaizduojamas be elektros energijos panaudojimo ir taikymo tiek buityje, tiek profesinėje veikloje. Todėl šis procesas, be teigiamos jo pusės, iškelia ir naują problemą – elektros srovės keliamą pavojų žmogui.

Žmogaus sveikata, yra viena iš pagrindinių gyvenimo vertybių, kurią būtina saugoti ir puoselėti. Nors ir remiantis statistikos duomenimis, nelaimingi atsitikimai dėl tiesioginio elektros srovės poveikio, tesudaro 1%, bet daugelis iš jų baigiasi mirtimi. Traumas gauna tiek paprasti gyventojai, tiek darbuotojai apmokyti dirbti su elektros srove ir turintys atitinkamą išsilavinimą šioje srityje. Traumos gaunamos dirbant darbą susijusį su elektros srove ar prietaisais bei įrengimais priklauso:

nuo technikos ir technologijos išsivystymo lygio – ar tinkamai įrengti elektros tinklai ir įtaisai;

nuo žmonių išsilavinimo, gebėjimo įvertinti elektros srovės keliamą pavojų, bei tinkamo įrengimų ir elektros prietaisų eksploatavimo.

Gyventojams turintiems menką supratimą apie elektros srovę, pavojus yra daug didesnis ir užslėptas. Nes daugelyje atvejų pavojaus negalima identifikuoti ir kontroliuoti jutiminiais organais – tai ir sudaro potencialų pavojų.

Remiantis statistika, 1960-1994 m. laikotarpyje, Lietuvoje 1 milijonui gyventojų tekdavo 3-17 kartų daugiau mirčių susijusių su elektros srove, nei kitose „civilizuotose“ valstybėse. Po nepriklausomybės atkūrimo, tik 1996 metais pradėta nuodugniau tirti nelaimingus atsitikimus dėl „Saugos taisyklių eksploatuojant elektros įrenginius“ įsigaliojimo. Remiantis Valstybinės Energetikos Inspekcijos ir Valstybinės Darbo Inspekcijos duomenimis nelaimingų atsitikimų skaičių pastaruoju metu pavyko sumažinti. VDI tinklapyje oficiali statistika skelbia (2011-2014 m. laikotarpyje), kad įvyko 12 nelaimingi atsitikimai (5 iš jų mirtini). Nuo 2005 m. sausio 1 d. Lietuvoje įsigaliojo naujos „Elektros įrenginių eksploatavimo saugos taisyklės“, patvirtintos LR ūkio ministro įsakymu 2004 m. lapkričio 26 d. ir atitinkančios Europos sąjungos reikalavimus. 2010 m. kovo 30 d. buvo patvirtintos naujos, papildytos „Saugos eksploatuojant elektros įrenginius taisyklės“ ir yra galiojančios šiuo metu.

  • Microsoft Word 208 KB
  • 2015 m.
  • 14 puslapių (2953 žodžiai)
  • Universitetas
  • Marius
  • Elektros srovės poveikis žmogui ir apsaugos priemonės
    10 - 1 balsai (-ų)
Elektros srovės poveikis žmogui ir apsaugos priemonės. (2015 m. Kovo 09 d.). https://www.mokslobaze.lt/elektros-sroves-poveikis-zmogui-ir-apsaugos-priemones.html Peržiūrėta 2018 m. Gegužės 25 d. 20:39
×