Elektros tiekimas


Elektrinių ir pastočių elektros įrenginiai. Elektros įrenginių klasifikacija. Srovės ribojimo. Energijos keitikliai. Elektros įrenginių paskirtis. Matavimo transformatorius. Viršįtampių ribotuvas. Valdymo ir kontrolės aparatai. Relinės apsaugos ir automatikos įrenginiai. Reikalavimai elektros įrenginiams ir vardiniai parametrai. Aukštosios įtampos jungtuvai. Bendrosios žinios. Alyviniai jungtuvai. Oriniai jungtuvai. Elegaziniai jungtuvai. Elektromagnetiniai jungtuvai. PS tikslinti. Vakuuminiai jungtuvai. Sinchroniniai jungtuvai. Jungtuvų pavaros. Skyrikliai , galios skyrikliai , saugikliai. Įžeminimo skyrikliai. Trumpikliai ir skirtuvai. Galios skyrikliai. Žemosios įtampos komutacijos aparatai. Paketiniai perjungikliai. Elektromagnetiniai kontaktoriai. Magnetiniai paleidikliai. Automatiniai jungikliai. Bekontakčiai komutaciniai įrenginiai.

Elektros įrenginiai taip pat gali būti klasifikuojami pagal veikimo principą, darbo režimą ir pastatymo vietą. Pagal elektros įrenginių įrengimo taisykles visi elektros įrenginiai skirstomi į dvi kategorijas: iki 1000 V įtampos kintamosios srovės ir 1500 V įtampos nuolatinės srovės ir daugiau kaip 1000 V įtampos kintamosios srovės ir 1500 V nuolatinės srovės elektros įrenginius. Tokį skirstymą sąlygoja įrenginių tipų ir konstrukcijų skirtingumas, taip pat nevienodos saugumo ir eksploatavimo sąlygos.

Elektrinių ir pastočių pagrindiniai įrenginiai, komutacijos aparatai ir kiti įrenginiai tarpusavyje sujungiami įvairių tipų laidininkais, dažniausiai aliumininiais: lanksčiais laidais standžiomis šynomis, kompleksiniais ekranuotais srovėlaidžiais ir kabeliais.

Valdymo ir kontrolės aparatai skirti komutacijos aparatų valdymui, signalizacijai, elektriniams ir neelektriniams dydžiams matuoti, taip pat televaldymui, telesignalizacijai ir telematavimams.

Elektros įrenginių vardiniai parametrai - tai parametrai, lemiantys elektros įrenginio savybes. Vardinius parametrus nustato gamykla. Jie nurodomi kataloguose, žinynuose, pasuose ir kitur. Projektuojant ir parenkant elektros įrenginius, vardiniai parametrai yra lyginami su skaičiuojamaisiais parametrais ir pagal tai nustatomas įrenginių tinkamumas darbui.

Jungtuvas - tai pagrindinis aukštosios įtampos komutacijos aparatas, skirtas elektros grandinėms įjungti ir išjungti esant normaliam ir avariniam režimui. Nuo jo daugiausia priklauso, ar elektros sistema patikimai veiks. Sunkiausia ir atsakingiausia jungtuvo operacija yra trumpojo jungimo srovių išjungimas. Šios srovės gali siekti dešimtis ir net šimtus kiloamperų.

Jungtuvai turi būti patikimi, paprasti, patogūs eksploatuoti, pigūs, mažų matmenų, greitai veikti, nesukelti gaisro ir sprogimo, išjungti induktyviąsias ir talpines sroves, nesukeldami pavojingų viršįtampių. Keliami ir kiti reikalavimai, pavyzdžiui, atskirtų fazių komutavimo, greito pakartotinio jungimo ir pan. Jungtuvą apibūdina šie jo parametrai: 1. Vardinė įtampa ; 2. Vardinė srovė ; 3. Vardinė išjungimo srovė , periodinė dedamoji, kuria jungtuvas gali atjungti; 4. Išjungimo srovės aperiodinės dedamosios santykis

5. Elektrodinaminio atsparumo periodinė srovė ir amplitudinė srovė ; 6. Terminio atsparumo srovė , 7. Vardinė įjungimo srovės periodinė dedamoji ir amplitudinė srovė ; 8. Savoji išjungimo trukmė - tai laiko intervalas nuo komandos padavimo iki kontaktų išsiskyrimo pradžios; 9. Išjungimo trukmė - tai laiko intervalas nuo komandos pradžios iki elektros lankas tarp kontaktų visiškai užgęsta; 10. Įjungimo trukmė ; 11. Atsistatančiosios įtampos parametrai; 12. Komutacijų skaičius ir operacijų ciklas. Gali būti nurodyti ir kiti parametrai.

Jungtuvai žymimi raidžių ir skaičių seka: RRR-SSS-SSSS-SS. Raidės nurodo jungtuvą, jo tipą, konstrukciją, paskirtį ir kt. Pirmoji skaičių grupė nusako vardinę įtampą, antroji - vardinę srovę, o trečioji - išjungimo srovę.

Jungtuvai gali būti skirstomi į skystinius, dujinius, vakuuminius ir elektromagnetinius. Skystiniai gali būti alyviniai ir vandeniniai, o dujiniai - oriniai, sieros florido ir autodujiniai.

Alyva gerai gesina lanką. Degant lankui išsiskiriantis vandenilis gerai jį aušina. Lanko gesinimo kameroje susidaręs slėgis priverčia alyvą cirkuliuoti kanalais ir angomis. Elektros lankas yra ištempiamas, o vėliau ir gesinama, kai srovė sumažėja iki nulio. Alyvos lygis jungtuve turi būti optimalus: kai alyvos per daug, jungtuvas gali plyšti, o kai jos per mažai - sprogti. Sprogimas gali įvykti ir esant atitinkamam vandenilio bei deguonies santykiui. Didelio alyvos tūrio jungtuvų įvaduose sumontuojami srovės transformatoriai. Šiuose jungtuvuose alyva yra ne tik izoliatorius, bet ir lanko gesinimo terpė.

Atsiveriant kontaktams, atsiranda elektros lankas, kuris garina ir skaldo alyvos mole-kules. Alyvos slėgis gerokai padidėja ir oras buferinėje kameroje yra suslegiamas. Kai tik judamasis kontaktas atidaro skersinį kanalą, lan-kas skersai apipučiamas du-jomis ir alyvos garais. Elekt-ros lankas aktyviai šaldomas ir dejonizuojamas. Srovei silpnėjant iki nulinės reikš-mės, alyvos slėgis mažėja ir tuomet buferinėje kameroje suslėgtas oras varo alyvą į lanko sritį. Išjungiant dideles sroves, lankas energingai skersai apipučiamas ir gęsta apatinėje gesinimo kameros dalyje. Išjungiant mažas sro-ves, elektros lankas nutįsta į viršutinę kameros dalį, kur garina alyvą ir dėl to yra priešpriešiais radialiai, o vė-liau ir išilgai apipučiamas. Lankas gęsta, kai srovė yra nulinė. Alyvos gerai patenka į viršutinę korpuso dalį, kur alyva kondensuojasi, o dujos patenka į aplinką.

Nustatyta, kad, esant vienam nutraukimui ir tam tikram oro slėgiui, įtampos ir maksimalios išjungiamos srovės sandauga yra pastovus dydis. Todėl esant vienam nutraukimui, lanko gesinimo įrenginys gali išjungti didesnę srovę, kai įtampa nedidelė. 220 kV ir didesnės įtampos jungtuvai turi turėti kelis nuoseklius nutraukimus.

  • Microsoft Word 1181 KB
  • 2015 m.
  • 22 puslapiai (5849 žodžiai)
  • Universitetas
  • Paulius
  • Elektros tiekimas
    8 - 1 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Elektros tiekimas. (2015 m. Kovo 26 d.). https://www.mokslobaze.lt/elektros-tiekimas.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 17 d. 16:43
×
41 mokytojas prisijungę laukia tavo klausimo