Elementai ir baterijos Magnetizmas


Įvadas. Pirminiai ir antriniai elementai. Galvaninis elementas. Leklanše elementas. Kuro elementai. Akumuliatoriai. Rūgštiniai akumuliatoriai. Šarminiai akumuliatoriai. Baterijos. Magnetizmas. Magnetizmo sąvoka. Magnetinis laukas. Žemės magnetinis laukas. Geomagnetosfera. Išvados. Literatūros sąrašas.


1800m. italų fiziko ir fiziologo Alessandro Volta buvo sukurtas pirmasis nuolatinę srovę gaminantis elektrocheminis elementas. A. Voltas į sūrų vandenį, dar kitaip vadinamą elektrolitą, panardino cinko ir sidabro plokšteles, atskirtas sugeriamuoju popieriumi, ir pamatė, kad tarp plokštelių atsirado elektrovaros jėga. Rezistoriumi sujungus elemento teigiamą ir neigiamą polius, grandinėje pradeda tekėti elektros srovė. Šis išradimas padarė didelę įtaką šių laikų žmogaus kasdienybei, nes pasaulyje nebūtų nei mobiliųjų telefonų, nei kompiuterių, nei kitų prietaisų.

Egzistuoja dveji elektros energijos šaltinių tipai. Vienkartinio naudojimo šaltiniai, dar žinomi kaip elementai, yra pakartotinai neįkraunami, ribotos veikimo trukmės ir netinkami eksploatacijai. Daugkartinio naudojimo šaltiniai, dar žinomi kaip akumuliatoriai- įkraunami ribotą kartų skaičių. Elementai, baterijos ir akumuliatoriai, tai autonominiai elektros energijos šaltiniai, cheminę energiją verčiantys į elektrinę energiją.

Elementas charakterizuojamas elektrochemine sistema, įtampa, elektriniu talpumu, vidine varža ir eksploatacijos laiku. Jie naudojami fotoaparatuose ir įvairiuose buities prietaisuose.

Eksploatuojant elementus pastebima skirtumų, tad naudojantis plačia rinkos pasiūla, ilgai tarnausiantį ir kokybišką elementą išsirinkti nėra lengva.

Leklanšė elemento veikimo pagrindas yra mangano oksido naudojimas. „Toks elementas sukuria 1,5V elektrovarą.“[3] Tai naudinga norint išvengti poliarizacijos. Vandenilis gaminasi žymiai lėčiau, negu mangano oksidas jį šalina, tačiau procesas yra nesibaigiantis ir vyksta net elementui nustojus veikti.

(1- indas, 2- elektrolitas, 3- elektrodai (A- anodas, K- katodas))

Elementai ir baterijos yra neatsiejami nuo šių dienų kasdienybės. Vienas svarbiausių kriterijų naudojant įvairius elektros energijos šaltinius yra pasirinkti tinkamą bateriją ar elementą, nes skirtingų elektrocheminių sistemų, įtampų ir talpumo elementai veikia tinkamai tik naudojami pagal paskirtį.

Akumuliatoriai yra brangūs įrenginiai, reikalaujantis atsargumo, ypatingo dėmesio ir žinių. Netinkamai prižiūrimas ar naudojamas akumuliatorius veikia ne visu pajėgumu arba tampa netinkamu naudoti. Taip gali būti lengvai sugadintas. Dažniausiai gamintojai pateikia savo rekomendacijų, kaip akumuliatorių teisingai įkrauti, iškrauti ir sandėliuoti. Todėl nepaisant šių reikalavimų galima pridaryt žalos.

Akumuliatoriai labai plačiai įvairiose srityse, pavyzdžiui, baterijos tiekia srovę povandeninių laivų varikliams, automobiliams, kitoms transporto priemonėms, apšvietimui automobiliuose ir varikliui užkurti. Taip pat naudojama kai kuriems mikroelektronikos prietaisams, įvairiausiems laboratoriniams matavimams.

Šiuolaikinis pasaulis yra neatsiejamas nuo magnetų naudojimo, nes magnetizmas gali būti aptinkamas bene visuose prietaisuose, sistemose arba varikliuose.

  • Microsoft Word 1347 KB
  • 2019 m.
  • Lietuvių
  • 15 puslapių (2646 žodžiai)
  • Universitetas
  • Aurelija
  • Elementai ir baterijos Magnetizmas
    10 - 3 balsai (-ų)
Elementai ir baterijos Magnetizmas. (2019 m. Kovo 26 d.). https://www.mokslobaze.lt/elementai-ir-baterijos-magnetizmas.html Peržiūrėta 2020 m. Kovo 28 d. 16:31
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo