Elementariųjų elektrinių grandinių tyrimas laboratorinis darbas


Laboratorinis darbas Nr. Elementariųjų elektrinių grandinių tyrimas.

Elektros grandinės elementų įtampų ir jais tekančių srovių matavimas yra atliekamas naudojantis matavimo prietaisais – voltmetrais (matuoti įtampoms) ir ampermetrais (matuoti srovėms). Įtampos ir srovės matavimo prietaisai paprastai būna integruoti į vieną prietaisą, vadinamą multimetru. 3.3.1 paveiksle pateikti skaitmeninio bei analoginio multimetrų pavyzdžiai.

Multimetru galima matuoti įtampą, srovę, varžą, tikrinti puslaidininkinius prietaisus ir kita (priklausomai nuo modelio). Svarbu pažymėti, kad srovės matavimui paprastai reikia naudoti kitus multimetro lizdus nei įtampos (matuodami, atkreipkite į tai dėmesį – ypač svarbu nepamiršti to, pereinant į įtampos matavimus). Nuolatinės ir kintamos srovės grandinių matavimai atliekami perjungiant multimetrą į atitinkamus režimus. Kintamos srovės grandinėse multimetras rodo efektines įtampos ar srovės vertes.

Kadangi įtampa yra “ant” grandinės elemento – tarp elemento išvadų, o srovė teka “per” grandinės elementą (“kiaurai”), todėl įtampų ir srovių matavimas atliekamas taip, kaip parodyta 3.3.2 paveiksle.

Keletas rezistorių tipų pavaizduoti 3.4.1 paveiksle.

Tipiniai vienetai (vienetai, dešimtys arba šimtai žemiau nurodytu vienetu):

- µΩ (labai maža varža, pvz., piršto storio varinio laido keliu cm atkarpa),

- mΩ (geru laidininku varža, pvz., metro ilgio aliuminio laido atkarpa),

- Ω (maža varža, pvz., buitinio lygintuvo spiralė),

- kΩ (vidutinio dydžio varža),

- GΩ, TΩ (labai didelė varža, pvz., plastmasių varža).

3.4.2 Rezistorių spalvinis žymėjimas

Rezistoriai gaminami iš laidžių ir pusiau laidžių elektros srovei medžiagų (pvz., laidininku arba puslaidininkiu su priemaišomis). Idealaus rezistoriaus varža yra pastovi ir nepriklauso nuo signalo parametru (amplitudės, dažnio).

Proporcingumo koeficientas G yra vadinamas laidininko elektriniu laidumu. Atvirkščias laidumui dydis vadinamas laidininko varža. Omo dėsnį galime užrašyti:

  • Fizika Laboratorinis darbas
  • Microsoft Word 1279 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 13 puslapių (1628 žodžiai)
  • Edgaras
  • Elementariųjų elektrinių grandinių tyrimas laboratorinis darbas
    10 - 10 balsai (-ų)
Elementariųjų elektrinių grandinių tyrimas laboratorinis darbas. (2015 m. Spalio 22 d.). https://www.mokslobaze.lt/elementariuju-elektriniu-grandiniu-tyrimas-laboratorinis-darbas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 17 d. 14:50
×