Elementų chemija


Halogenai. Deguonis. Panaudojimas. Vandenilis. Gavimas. Chemines savybes. Panaudojimas. Siera. Fizikines. Chem. Azotas. Fosforas. Gavimas. Gavimas. P deguonines rugstys. Karbonizacija. Gipso kietėjimas. Žemės šarminių met. Karb. Gavimas. Magnio hidroksido susidarymas ir tirpimas. Boro gavimas. Fizikinės ir cheminės sąvybės.

Paplitimas. Fluorite CaF2,fluorapatite 3Ca3(PO4)2*CaF2; chloras-valg dr NaCl ir silvinite NaCl*KCl; bromas ir jodas-kartu su nafta randamas vandenyje.

Chem sav. Halogenai yra labai stiprūs oksidatoriai. bromas ir jodas-kartu su nafta randamas vandenyje.

Panaudojimas:spalvotoje fotografijoje, dažų, vaistų, halogeninių lempų gamybai,organinių junginių, vaistų, fotopopieriaus,popieriaus ir audinių balinimui,polimerų gamybai,dantų pastos gamybai.

Ozonu dezinfekuojamos ligoninių ir poliklinikų patalpos. Chem: a)reaguoja su visais metalais(tauriuosius) ir visais nemetalais(fluora,iner dujas):

Paplites labiausiai Visatoje . Junginiuose sudaro 15,4% atomu zemes plutoje ir vandenynuoseir yra 9 pagal kieki mases procentais. Zinomi trys vandenilio izotopai 11H(protis),12H(deuteris),13H(tritis).Vandenilis yra bespalves,bekvapes,beskones dujos, 14,5 karto lengvesnes uz ora .Lydimosi temperatura (-259,10C) ir virimo(-252,60C).

Gavimas 1. Cinkui ar geleziai reaguojant su praskiesta sieros ar druskos rugstimi:

Visais kitais atvejais yra reduktorius. Jis reaguoja su nemetalais 2H+O2(2H2O;H+S(H2S;3H2+N2(2NH3

Su fluoru valnenilis reaguoja sprogstant, su chloru ir su bromu pakaitintas, o su jodu tik kaitinant.

Panaudojimas.Vandenilis naudojamasNH3,HCl sintezei,metanolio gamyboje, metalu redukavimui is ju oksidu,riebalu hidrinimui, metalams suvirinti ir pjauti.deuteris ir tritis nnaudojami atomineje pramoneje.

Fizikines sav.Vandenyje netirpsta, tirpsta tik anglies disulfite CS2, geltonos spalvos, kietas, menkai praleidžia elektros srovę, lydosi.Molekule yra sudaryta is astuoniu atomu sujungtu i zieda,

Chem sav. Dega mėlyna spalva. Siera gali buti ir oks ir red. Reaguojant su metalais ir vandeniliu pasireiskia oksidacines savybes: Fe+S→FeS ir H2 +S→H2S. Su stipriais oks siera reguoja kaip reduktorius: S+3F2→(t)SF6

Azotas yra bespalvės, bekvapės, beskonės dujos, regoja su vandeniliu sudarydamas amoniaka 3H2+N2<-Fe,400->2NH3;Zemes plut.randama nitratu,vad.salietromis:CilesNaNO3,IndijosKNO3,Norveg.Ca(NO3)

Taip pat reguoja su deguonimi sudarydamas įvairius oksidus NH4NO5→2H2O+N2O;Daugiausia azoto sunaudojama inertiniai terpei cheminiuose procesuose sudaryti, plienams nitrinti, metelurgijoje, kaip šaldymo agentui, taip pat naudojamas amoniako gamyboje, kuris vėliau naudojamas trąšų ir azoto rūgšties gamybojeSu Li sud.nitrida 6Li+N2-2Li3N,.Pramonėja azotas gaunamas skysto oro frakcine distiliacija, labaratorijoje termiškai skaidant kai kurias amoniako druskas,taip pat moksiduojant NH3

Svarbiausi fosforo gamtiniai mineralai-tai apatitas Ca5(PO4)3F,chlarapatitas Ca5(PO4)3Cl,hidroksidapatitas Ca5(PO4)3OH ir fosforitas Ca3(PO4)2; jie yra kalcio fosfato Ca3(PO4)2 formos.

  • Chemija Konspektas
  • Microsoft Word 22 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 2 puslapiai (2004 žodžiai)
  • Brigita
  • Elementų chemija
    10 - 8 balsai (-ų)
Elementų chemija. (2015 m. Gruodžio 14 d.). https://www.mokslobaze.lt/elementu-chemija.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 23 d. 19:04
×