Elgesio standartai Europoje, Azijoje, Amerikoje, Afrikos šalyse


Viešojo administravimo kursinis darbas. Įvadas. Europos šalių etiketas. Anglosaksų kultūros Anglija. Anglų ir keltų kultūros Airija, Škotija ir Velsas. Frankų Kultūros Prancūzija. Germanų Kultūros Vokietija. Beneliukso Kultūros Belgija ir Liuksemburgas. Nordinės Kultūros Skandinavija. Nordinės kultūros Skandinavija. Baltijos kultūros Lietuva, Latvija, Estija. Azijos šalių etiketas. Ramiojo vandenyno pakrantės Japonija. Pietryčių Azijos kultūros Malaizija. Pietryčių Azijos kultūros Tailandas. Centrinės Azijos kultūros Kazachija, Uzbekija. Persijos įlankos arabų kultūros Kuveitas. Judėjiškos levantinės kultūros Izraelis. Jungtinių Amerikos Valstijų etiketas. Tarpkultūrinė komunikacija JAV. JAV elgesio standartai. Išvados. Bibliografinių šaltinių sąrašas.


Pasaulis yra didelis ir neaprėpiamas, todėl šiais laikais, kai gyvename vis glaudesniais ryšiais susietame pasaulyje, svarbu elgtis tinkamai, ištarti žodį tada, kada reikia ir turėti ne klaidingą nuomonę.

Tikiuosi, jog šis kursinis darbas atskleis daugelio šalių skirtingus ir savitus elgesio standartus, etiketo normas bei ypatumus. Jame daugeliu aspektu bus aptarta kiekvienos šalies „etiketinė“.

Šio kursinio darbo tikslas: pademonstruoti ir supažindinti su pagrindinėmis Europos, Azijos, Afrikos bei Amerikos tautų elgesio normomis ir padėti apžvelgti įvairių kultūrų esminius etiketo standartus bei iškylančias problemas.

Kodėl norint suprasti konkrečios šalies protokolą, etiketą ir elgesio normas, nepaprastai svarbu išsiaiškinti įsitikinimų sistemą ir esminės vertybes, glūdinčias tos kultūros širdyje?

Norėdami pasiekti tikslą bei atsakyti į probleminį klausimą, turėtume įgyvendinti tokius uždavinius:

Supažindinti su skirtingomis kultūromis, kad vieni kitus geriau pažintų.

Pristatyti esminius skirtingų kultūrų elgesio standartus.

Išdėstyti pagrindinius kiekvienos kultūros bruožus ir elgsenos ypatumus.

Savo darbe analizuosiu Europos, Azijos, Afrikos bei Amerikos kultūrų etiketo standartus, vertybes, regioninę sudėtį, pagrindines kultūros kryptys bei elgesio normas, pradedant apranga – baigiant verslo etiketu.

Pateiksiu faktus, kurie instruktyviai apibūdins Airių bei Škostijos ir Velso etiketo standartus, kurie turi skirtumų.

vertina kompromisą, darną, garbę, vis dėlto garbina maištingas sielas, menininkus, ekscentriškumą;

turi tvirtą atsakomybės jausmą, nors yra linkę apkaltinti kitus;

nebijo rizikos, kuria įmantrius planus, atrodo amžini optimistai, tačiau atsisako tiksliai laikytis nurodymų, mato netikrumą kituose, o ne savyje; be to, yra linkę manyti, kad dalykai nepavyks ir visada kas nors sugrius;

Škotija yra Karalystė, o Velsas formaliai yra Kunigaikštystė;

Kaip ir Airijoje, pagrindiniai valgymai tiek Škotijoje, tiek ir Velse gali būti dienos viduryje arba vakare; tiesa, velsietiški rarebit tiekiami Velse;

Škotijoje ir Velse, ne kaip Airijoje, svarbu būti punktualiems tiek darbe, tiek ir socialinėse situacijose;

Nacionaliniai škotiški patiekalai yra haggis (avies skrandis, kimštas įvairiomis daržovėmis, mėsa, avižomis ir uždaras bei prieskoniai) ir suet (saldus desertas);

Velsietiški nacionaliniai patiekalai yra Glamorgan dešrelės, jūros gėrybių maistas, ir faggots“.

Prancūzai yra atviri, bendraujantys siaurame kontekste ta prasme, kad jų pomėgis diskutuoti ir tiesa, kuri galėtų išryškėti, slopina jų susidomėjimą „švelnaus pokalbio“ malonumu. „Jie paprastai sako tai, ką galvoja – kartais su įkarščiu, o kartais atsargiai; kalbėti užuolankomis ne jų stilius. Prancūzai jus vertina pagal jūsų gebėjima demonstruoti protinius įgūdžius, gvildenti konfrontacines mintis ir kuo aštresnė diskusija ar netgi ginčas, tuo geriau“.

Prancūzai labai vertina meilės ryšį bei jų kalbą sieja su meile. Tikriausiai jokia kita kultūra taip aukštai nevertina savo kalbos, kaip kad prancūzai. Taip pat galima pastebėti, jog prancūzai ne tik vertiną savo kalbą, tačiau ir pačius save vertina labai teigiamai. Jie yra mandagūs, taktiški, tačiau jie ne itin mėgsta laikytis eilės ir tvarkos.

Vokiečiai yra viena punktualiausių tautų. Jų punktualumas prilygsta minučių tikslumui. Viešasis transportas važiuoja sekundiniu laiku, žmonės nevėluoja į susitikimus, o jeigu kažkas nutinka, būtinai nedelsiant tai praneša svarbiam asmeniui. Toks laiko apskaičiavimas vokiečiams leidžia tinkamai dirbti ir ilsėtis, nes būtent dėl to jie turi ilgesnes atostogas, kas iki šiol dar nebūdinga net labai išsivysčiusios šalims).

Dažnai jaučiamas kultūrų susimaišymas ir tai puikiai įrodo belgų buvimas vienur atvirais ir tiesmukiškais, o kitur — jie tampa uždari ir atsargūs pašnekovai.

Elgesio standartai Europoje, Azijoje, Amerikoje, Afrikos šalyse. (2015 m. Gegužės 24 d.). http://www.mokslobaze.lt/elgesio-standartai-europoje-azijoje-amerikoje-afrikos-salyse.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 19 d. 06:01